Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

23 kwietnia 2014

II Wielkanocny Spływ Kajakowy

Fot. UM w Kcyni

Fot. UM w Kcyni

21 kwietnia Sekcja Kajakowa MLKS „Orzeł” Kcynia wspólnie z Kołem Turystów Górskich im. Klimka Bachledy przy Zakładzie Poprawczym w Kcyni zorganizowała II Wielkanocny Spływ Kajakowy.# Był on finansowany ze środków Lokalnej Strategii Rozwoju „Łączy nas Noteć” Stowarzyszenia Partnerstwo dla Krajny i Pałuk w ramach osi 4 Leader PROW 2007-2013.

To kolejny etap realizowanego przez Sekcję Kajakową MLKS „Orzeł” Kcynia i KTG im. K. Bachledy przy Zakładzie Poprawczym w Kcyni programu „Bezpieczne Kajakarstwo”. W ubiegłym roku "lany poniedziałek" uczestnicy spłynęli w zimowych warunkach przecudnymi przełomami Rokitki z Sadek do Samostrzela. Wtedy temperatura powietrza wynosiła minus 4 stopnie, a woda miała konsystencję lodowego sorbetu. Doskonała kajakowa zabawa i wyśmienite humory rozgrzewały całą grupę.

W tym roku wczesna wiosna i intensywnie ogrzewające ziemię promienie słoneczne sprawiły, że warunki do uprawiania kajakarstwa są diametralnie inne. Wysoki poziom wody po ostatnich opadach zachęcał do wykorzystania w sposób aktywny tej doskonałej aury. Grupa kajakarzy z Kcyni, Mroczy i Radzicza zebrała się w Radziczu przy moście nad rzeką Orlą. Powitał ich miejscowy entuzjasta kajakarstwa a zarazem Instruktor PZK Łukasz Karmowski oraz Mirosław Laurencki. Odprawę przeprowadziła Barbara Maćkowska w czasie, której omówiła ona zasady bezpieczeństwa i sposoby komunikowania się i wzajemnego asekurowania wszystkich uczestników spływu. Latarnikiem prowadzącym został Michał Raczyński a zamykającym Adam Kontowicz.

Następnie sprowadzono kajaki na wodę. Pierwsze trzysta metrów uregulowanego biegu rzeki nie zapowiadały późniejszych atrakcji i trudności. Najpierw uczestnicy przepłynęli pod wiaduktem nieczynnej kolejki wąskotorowej, (należy zwrócić tutaj uwagę na zalegające na dnie rzeki betonowe kręgi), z prawej strony ominęli zabudowania gorzelni i niesieni wartkim nurtem meandrującej w niskim, zarośniętym olszynami i leszczynami jarze rzeki dopłynęli do pierwszych naturalnych przeszkód. Doświadczeni kajakarze aplikujący na kurs III stp. Instruktora Turystyki i Rekreacji PZKaj, który odbędzie się w lipcu br. na zwrotnych jedynkach zabezpieczali to miejsce i umożliwili bezpieczną przeprawę pozostałym uczestnikom spływu. Dalej połynęli wąską rzeką z szybkim nurtem śmiało pokonując wykroty i pojedynczo leżące drzewa zwalone przez bobry. W miejscach gdzie głęboki parów rzeczny rozszerza swe brzegi rzeka zwalnia a jej brzegi stają się moczarowate, pełne krzewów bagiennych i chaszczy.

Po 1,5 kilometrze od startu kajakarze spotkalu na swej drodze niski most, przy niskim stanie wody można pod nim przepłynąć, lecz obecnie konieczna była przenoska. Uczestnicy zrobili w tym miejscu chwilowy odpoczynek i zjedli przygotowane posiłki. Dalej rzeka prowadzi głębokim jarem porośniętym przez wysokie olsze, osiki i majestatyczne brzozy, których korony w wielu miejscach zbiegały się i tworzyły pokryte delikatnymi listkami baldachimy. Na brzegach złociły się pierwiosnki, mniszek lekarski i kaczeńce. Woda śmiało przepływająca przez liczne zakola, meandry i cofki wypłukuje systemy korzeniowe wczepionych rozpaczliwie w brzegi wierzb i olszy, wygląda to bardzo efektownie i jest podobne do namorzynów z tropikalnych lasów. Nurt rzeki przyspieszył wyraźnie a koryto stało się piaszczysto-żwirowe i należało uważnie prowadzić kajak tak, aby omijać mielizny głazy i przykosy. W czasie pokonywania zwalonych drzew, które układają się w ciekawe sekwencje przeszkód, sprawdzały się opanowane wcześniej techniki wzajemnej asekuracji, „żółwiki” i wchodzenie na przeszkody rufą. W końcu kajakarze wpłynęli na teren łąk przed wsią Kraczki. Orla płynie tutaj krętym i zwężonym korytem jest ono tak wąskie a zakręty tak nagłe, że zwroty kajaków wymagają uwagi i doświadczenia od kajakarzy w wykonywaniu różnego rodzaju kontr (czeskiej lub sterującej). Z lewej strony na wysokim brzegu doliny rzecznej widać pierwsze zabudowania, jeszcze tylko pięćset metrów i uczestnicy dopłynęli do mostu i jazu w Kraczkach. Zalecana jest tutaj przenoska z lewej strony mostu i tylko doświadczeni kajakarze przy pełnej asekuracji pozwalają sobie na pokonanie tego jazu pod mostem. Część z nich przepłynęła pod mostem a reszta wyciągnęła kajaki z wody przed mostem. Jeszcze tylko zwyczajowy dyngus kajakowy i wszyscy z wielkim humorem znaleźli się w wodzie – wielkanocnej tradycji stało się zadość. Niektórzy serwowali sobie kąpiele dyngusowe od samego początku spływu. .

Materiał: Jacek Maćkowski MLKS Orzeł Kcynia/KTG im. K. Bachledy

Oceń artykuł: 7 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Budowa magazynów
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Podstawowe szkolenie łączników i zwiadowców. Zajęcia w Kowalewku

W ramach rocznego planu pracy zatwierdzonego przez #Komendę Jednostki w Kowalewku trwają zajęcia z zakresu budowy i obsługi motocykli typu Honda 125 SL, a także qadów Yamaha Grizzly 550.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień# Chorych na Hemofilię.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed niechcianymi wiadomościami. Nowe zabezpieczenia

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni świadczący #usługi SMS podłączyli się do systemu telegraf.cert.pl, służącego do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS. Dzięki czemu blokowane będą oszukańcze wiadomości SMS, które są zgodne z przygotowanymi przez CSIRT NASK wzorcami.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)