Dziś mamy 19 czerwca 2018, wtorek, imieniny obchodzą:
04 marca 2018

Gminy przyłączyły się do akcji. Posadzą drzewa dla przyszłych pokoleń

fot. archiwum

fot. archiwum

Rok 2018 upłynie w całej Polsce pod znakiem setnej rocznicy odzyskania #niepodległości. Nie zabraknie wydarzeń historycznych, kulturalnych, sportowych, artystycznych, które wpiszą się w upamiętnienie i zaakcentowanie tej ważnej rocznicy. Jednym z nich będzie akcja sadzenia drzew: lasów, parków, alei i pojedynczych drzew w poszczególnych samorządach województwa.

Akcja została przygotowana przez wojewodę kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza oraz dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Janusza Kaczmarka. Partnerem wojewody w tym przedsięwzięciu jest Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, które na terenie województwa reprezentują 24 nadleśnictwa, między innymi to szubińskie. Opcji upamiętnienia 100-lecia odzyskania niepodległości poprzez sadzenie drzew jest kilka. Wśród propozycji jest udział w symbolicznym sadzeniu lasu na powierzchni leśnych lasów państwowych, posadzenie parku lub alei niepodległości czy posadzenie pojedynczego drzewa, np. Dębu Niepodległości w miejscu wskazanym przez samorząd. Wiadomo, że do tej szczytnej akcji przyłączą się również samorządy z powiatu nakielskiego.

- W działaniach związanych z inicjatywą Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dotyczącej sadzenia drzew w celu upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, swój udział w akcji zapowiedziały cztery z pięciu gmin powiatu nakielskiego - poinformował doradca wojewody Jarosław Jakubowski.

 W akcję zaangażował się Urząd Miejski w Kcyni, który posadzi 38 dębów (po jednym na terenie każdego sołectwa w Kcyni) w okresie od 1 do 15 kwietnia. Urząd Miasta i Gminy Mrocza ma posadzić dwa dęby przy Szkole Podstawowej w Mroczy oraz przy Szkole Podstawowej w Witosławiu w drugim półroczu 2018 roku. - Akcja może zostać jeszcze rozszerzona - informuje Jarosław Jakubowski. Urząd Miasta i Gminy Nakło stworzy w kwietniu i maju aleję niepodległości, którą ozdobi 50 klonów.

Natomiast Urząd Gminy w Sadkach deklaruje posadzenie 100 dębów przy ulicy Spacerowej. Termin akcji ma być określony w późniejszym czasie.

W akcji weźmie udział również Starostwo Powiatowe w Nakle. Po konsultacji z Nadleśnictwem Szubin, leśnictwem szkółkarskim Żarczyn posadzony zostanie 1 dąb przed budynkiem starostwa - 3 maja 2018 roku. - Będzie to sadzonka dębu o wysokości 1,5 metra - precyzuje doradca wojewody.

Oceń artykuł: 6 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (11) Zgłoś naruszenie zasad

  • 8 (8)

  Natura, w dniu 04-03-2018 14:31:28 napisał:

  Koniecznie trzeba to zrobic,po tej nawałnicy sa takie spustoszenia ,ze serce pęka.Pamietam te piekne lasy ,uwielbiałam zawsze spacerowac po lesie ,cieszyc sie natura a teraz nie poznaje gdzie jestem...My moze juz nie doczekamy ale nasze dzieci niech tez ciesza sie piekna natura i przyroda.

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Gość, w dniu 04-03-2018 16:21:22 napisał:

  Kcynia - 38, Nakło - 50, Sadki - 100, a Mrocza ... 4 drzewa. Przyznaje - trochę mi smutno i wstyd w prezentowanym kontekście, że mieszkam na terenie gminy Mrocza (a właściwie "mrocza").

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (12)

  Pablo, w dniu 04-03-2018 17:02:14 napisał:

  szkoda, że nie ma akcji sadzenia drzew przez władze w lasach tam potrzeba ludzi do odbudowy drzewostanu niech każdy pracownik z za biurka poświęci jeden dzień na sadzenie a akcja będzie o wiele przydatniejsza niż sadzenie po kilka drzew w miastach

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Rumun, w dniu 04-03-2018 18:18:36 napisał:

  Akcja odnowy Nakielskich parków jeszcze by się przydała, i ogólnej odnowy drzewostanu w powiecie

  odpowiedz

  • 9 (9)

  nakielanka, w dniu 04-03-2018 20:29:34 napisał:

  lepiej lipy niech posadzą będzie pożytek dla pszczół i młodych pokoleń trzeba o pszczoły dbać jak tyle o nich mówią

  odpowiedz

  • -1 (9)

  ..., w dniu 04-03-2018 22:03:33 napisał:

  Nadleśnictwa gminy i powiat zgrana kasę z odszkodowania i ze sprzedaży drewna A my jak jelenie mamy sadzić drzewa. Jak czarna siła.robocza z białym panem sprzed wieków ;D

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Czytelnik, w dniu 05-03-2018 18:38:11 napisał:

  Jak najbardziej pożyteczna inicjatywa

  odpowiedz

  • -2 (2)

  jaa, w dniu 07-03-2018 08:30:46 napisał:

  a tymczasem w sadkach wycina się drzewa...

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Fotopoduszka w kształcie serca
29,90PLN
Meble łazienkowe
Wosk nabłyszczający Joanna 130ml
9,50PLN
Usta - powiekszanie
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Gabinet / jadalnia / pokój dzienny
Masaż leczniczy
Sypialnia w ciemnym, orzechowym kolorze
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Wydatki, wysokość świadczeń i nie tylko. Emeryci i renciści w statystykach

W 2017 r. wzrosła względem roku 2016 liczba osób pobierających świadczenia emerytalno-#rentowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W tym czasie zmniejszyła się natomiast liczba rolników indywidualnych pobierających emerytury i renty. Jednocześnie odnotowano wzrost zarówno wydatków na świadczenia społeczne, jak i wysokości emerytur i rent.

(czytaj więcej)
0

Zielone światło dla dokumentów w smartfonie i jednego loginu do e-usług

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy węzłowej. Przewiduje ona wprowadzenie jednego, spójnego #loginu (login.gov.pl), który docelowo umożliwi korzystanie ze wszystkich cyfrowych usług administracji. Rząd przyjął również regulacje, które będą stanowiły podstawę prawną do funkcjonowania aplikacji mobilnej - „mDokumenty”.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)