Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

19 sierpnia 2019

Gminno-Powiatowo-Parafialne Dożynki. Sylwetki dożynkowych Starostów

fot. pow.

fot. pow.

Już w najbliższą niedzielę, 25 sierpnia na Stadionie Miejskim w # Mroczy, przyjdzie nam świętować dożynki. W tegoroczne gminno-powiatowo-parafialne święto plonów włączyła się Gmina Mrocza, Powiat Nakielski oraz Parafia pw. Św. Mikołaja i Wniebowzięcia NMP w Mroczy.

Dożynki to wielowymiarowe wydarzenie, które jest wciąż żywe i ważne – nie tylko dla społeczności wiejskiej, ale dla wszystkich mieszkańców, którzy utożsamiają się ze swoim regionem, powiatem czy gminą. Zwyczaj dziękowania za plony połączony z ludową biesiadą praktykowany był już od czasu Słowian, kiedy to nadchodził dzień równonocy jesiennej – 23. września.

Współczesne dożynki są świętem rolniczym o charakterze religijnym, świeckim, a także ludowym. Impreza ma kilka stałych elementów. Ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna dożynkowi, którzy wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów Gospodarzowi dożynek.

Podobnie będzie w przypadku Gminno-Powiatowo-Parafialnych Dożynek w Mroczy. Wszystko rozpocznie się od uroczystej Mszy Świętej w kościele pw. Św. Mikołaja i Wniebowzięcia NMP w Mroczy o godzinie 15.00, następnie wraz z korowodem wieńców z całego powiatu przeniesiemy się na Stadion Miejski w Mroczy.

Starostami powiatowych dożynek będzie Pani Katarzyna Olearczyk z Chobielina (gmina Szubin) oraz Pan Tomasz Bagnerowski z Turzyna (gmina Kcynia), natomiast starostami gminnymi Pani Violetta Sikorska z Samsieczynka oraz Pan Piotr Mnichowski z Kaźmierzewa.

Katarzyna Olearczyk

Pani Katarzyna pochodzi z Rozwarzyna. Jest córką Jadwigi i Bogdana, którzy zaszczepili w córce miłość do roli. Od dziecka związana z wsią i pracą na gospodarstwie. Ukończyła technikum ekonomiczne. W 1992 roku poślubiła Marka Olearczyka, który pochodzi z gospodarstwa w Olszewce. Po ślubie prowadzili hurtownię win i artykułów spożywczych. Miłość do ziemi spowodowała jednak, że od 1998 roku wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo rolne w Chobielinie i Rozwarzynie.

Gospodarstwo stale się rozwija, powiększając swoją powierzchnię i obecnie ma blisko 300 ha ziemi. Uprawiają rzepak, buraki cukrowe, kukurydzę i zboża. Prowadzą również hodowlę bydła mięsnego, która liczy 65 krów mamek, 3 byki rozpłodowe oraz 100 sztuk młodych krów. Katarzyna ma dwie córki – 26-letnią Dominikę i 18-letnią Weronikę. Starsza córka wraz z mężem dołączyli się do prowadzenia rodzinnego gospodarstwa, chcą się tym w życiu zajmować i rozwijać na większą skalę. Młodsza natomiast uczęszcza do liceum w Nakle nad Notecią, lecz w przyszłości również planuje dołączyć do prowadzenia rodzinnego gospodarstwa.

Tomasz Bagnerowski

Od ponad dziesięciu lat Pan Tomasz jest sołtysem Turzyna. Jest także delegatem Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. W latach 2010-2014 pełnił funkcję radnego Rady Miejskiej w Kcyni. Wieloletnia działalność Tomasza Bagnerowskiego jako sołtysa przełożyła się na rozwój infrastruktury technicznej wsi, a także na integrację społeczności lokalnej Turzyna i okolic. Pan Tomasz jest tegorocznym nominowanym przez Zarząd Powiatu Nakielskiego do konkursu o nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego pn. „Agricola – Syn Ziemi”. Ma żonę Angelikę oraz trzyletnią córeczkę Laurę.

Tomasz Bagnerowski wraz z żoną oraz rodzicami prowadzi pokoleniowe gospodarstwo rolne w Turzynie. Gospodarstwo jest wyspecjalizowane w produkcji roślinnej oraz zwierzęcej. W strukturze zasiewów dominuje rzepak, ziemniaki, pszenica oraz zboża paszowe. Natomiast w produkcji zwierzęcej – bydło i trzoda chlewna. W gospodarstwie Pana Tomasza kładziony jest duży nacisk na przestrzeganie zasad ochrony środowiska, a korzystanie ze środków Unii Europejskiej pozwala na stałą modernizację działalności rolniczej.

materiał: Monika Oleś – Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 14 19
Pliki do pobrania
PLAKAT DOŻYNKI -skompresowany.pdf

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)