Dziś mamy 23 kwietnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

15 maja 2017

„Ciekawość świata”. Uczestnicy obejrzeli film o deportacjach obywateli polskich

fot. Justyna Makarewicz

fot. Justyna Makarewicz

W trakcie cyklu "Ciekawość świata", organizowanego przez Urząd Miejski w Kcyni, staramy #się poruszać różnorodną tematykę - od egzotycznych podróży po skomplikowaną historię lokalną czy sztukę.

Majowe spotkanie poświęcone było tematyce historycznej. Po raz kolejny poruszyliśmy temat związany z II wojną światową, a dokładniej z deportacjami ludności cywilnej z obszaru tzw. Kraju Warty (Warthegau). Naszym gościem w dniu 11 maja br. był dr Jacek Kubiak - scenarzysta i reżyser filmu "Jasnowłosa prowincja".

Wspólnie obejrzeliśmy film dokumentalny, a następnie porozmawialiśmy z jego autorem. Pan Jacek Kubiak opowiadał w jaki sposób doszło do nagrania materiału filmowego. Pomysł udało się zrealizować po tym, jak w 2007 r. w poznańskiej prasie zamieszczono ogłoszenie zapraszające mieszkańców, którzy chcieliby się podzielić swoją historią dotyczącą wysiedleń. Odzew na to zaproszenie był bardzo duży - okazało się, że ludzie przez wiele lat nie mieli komu o tym opowiedzieć. Spośród osób, które odpowiedziały na ten apel, wybrano kilka historii, które następnie zostały zamieszczone w filmie dokumentalnym.

Tytuł filmu zaczerpnięto z fragmentu przemówienia Heinricha Himmlera, który, odnosząc się do utworzonego obszaru zwanego Krajem Warty, obiecywał: "stworzę tutaj jasnowłosą prowincję". Kraj Warty (Warthegau) miał być modelową prowincją, przykładem dla innych dzielnic. Wszystko tam miało być wspaniałe i co najmniej trzykrotnie większe niż dotychczas. Największymi ośrodkami Kraju Warty był Poznań i Łódź. Na obszarze Kraju Warty znalazła się także Kcynia.

Wspólnie obejrzeliśmy film dokumentalny, którego bohaterowie podzielili się swoimi historiami. Helmut Zwi Steinitz, poznański Żyd, który jako jedyny ocalał z Zagłady, przyjechał do Polski po 70 latach i odwiedził miejsce, gdzie zginęli jego bliscy. Dieter Bielenstein - Niemiec z Łotwy, którego rodzina zamieszkała w Poznaniu w domu, z którego zostali wyrzuceni Polacy. Henryk Jaszcz - poznaniak, który okres wojny spędził w Generalnej Guberni, w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie udało mu się dołączyć do AK.

Mieszkańcy Poznania, Gniezna, a także potomkowie przesiedlonych do Poznania nadbałtyckich Niemców opowiadali w filmie o deportacjach, o bardzo trudnych warunkach, z jakimi przyszło im się zmierzyć po dotarciu na miejsce przesiedlenia.

Z utworzonego z części Pomorza i Wielkopolski "Kraju Warty" przesiedlono na obszar Generalnej Guberni setki tysięcy ludzi. Musieli oni porzucić swoje domy, zostawiając cały dobytek, który następnie obejmowali Niemcy, przyjeżdżający z dzisiejszego obszaru Estonii i Łotwy, tzw. Nadbałtyccy Niemcy. Zgodę na przesiedlenie mniejszości niemieckiej uzgodniono w pakcie Ribbentrop-Mołotow. W filmie wykorzystano wiele materiałów archiwalnych, m.in. nagrania przemówień gauleitera Greisera (namiestnika Kraju Warty) oraz wypowiedzi polskich, niemieckich i łotewskich historyków, którzy wyjaśniali mechanizmy deportacji. Jak podkreślała historyczka niemiecka I. Heinemann: "Kraj Warty miał stanowić przykład etnicznej homogenizacji dla innych prowincji".

Ostatnim elementem spotkania były rozmowy z mieszkańcami Kcyni, którzy pamiętają okres wysiedleń. Wysiedlenia rozpoczęły się w grudniu 1939 r. Część kcyńskich rodzin także zostało deportowanych na obszar GG: w okolice Łowicza, na teren lubelszczyzny. Mieszkańcy opowiadali historie swoich rodzin.

Dr Jacek Kubiak przekazał publikacje książkowe i materiały edukacyjne towarzyszące zrealizowanemu projektowi, które są dostępne w Urzędzie Miejskim w Kcyni, pok. 205. Zapraszamy szkoły do współpracy w zakresie przeprowadzenia lekcji dotyczących historii wysiedleń.

materiał: Justyna Makarewicz

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Kolejna wędrówka wzdłuż rzeki Noteć. Trasa nie będzie trudna

Zapraszam na wędrówkę z cyklu# "Po bezdrożach".

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)