Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

21 marca 2017

"Wojenne rozstania". Wystawa w kcyńskim ratuszu już otwarta

fot. powierzone

fot. powierzone

W dniu 20 marca br. w Urzędzie Miejskim w Kcyni otwarto wystawę pt. "Wojenne rozstania". Wystawa, # przygotowana przez Muzeum Historii Polski w Warszawie, jest dostępna dla zwiedzających w godzinach pracy Urzędu Miejskiego do 20 kwietnia br. włącznie.

Prezentacja wystawy odbywa się w ramach cyklu "Ciekawość świata". Pierwsze zwiedzanie połączone było z projekcją filmu dokumentalnego "Tak daleko, tak blisko". Jego bohaterami były osoby, których rodzinne historie opisano na planszach. Poznajemy losy następujących rodzin: Imiłkowskich z Pomorza, Młyńczaków z Kresów Wschodnich, Szwajdlerów i Majerczyków z Łodzi, Stryjaków ze Lwowa.

Na wystawie przedstawiono losy pięciu rodzin, których członkowie zostali rozdzieleni w wyniku działań wojennych. Każda z rodzin "reprezentuje" inną część terytorium Polski, inną historię - opisano m.in. losy rodziny z terenów włączonych do III Rzeszy (tzw. Kraju Warty), rodziny z tzw. Kresów Wschodnich, historię żydowskiej dziewczynki ukrywanej przez zakonnice w klasztorze. "Na wojenne losy Polaków składają sie dramatyczne przeżycia cywilnych ofiar II wojny światowej. Przedstawione w wymiarze indywidualnych historii, z perspektywy codziennych doświadczeń okupacji niemieckiej i sowieckiej dają szczególny obraz tego czasu. To właśnie historia wojny w wymiarze jednostki, pozwala na bezpośrednie, autentyczne wejrzenie z bliska w świadectwa martyrologii ofiar cywilnych, codzienny terror, wysiedlenia, wywózki, wojenne i powojenne tułaczki." (materiały organizatora - Muzeum Historii Polski).

Wystawa przyjechała do Kcyni dzięki bezpośredniej współpracy Urzędu Miejskiego w Kcyni z Muzeum Historii Polski. Została wypożyczona bezpłatnie.

Zapraszamy do współpracy szkoły, organizacje pozarządowe, zorganizowane grupy i wszystkich, którzy chcieliby obejrzeć wystawę i zgromadzone na niej dokumenty. Warto popularyzować wiedzę o II wojnie światowej: jej ofiarach i cierpieniu ludności cywilnej, w tym rodzin rozdzielonych w wyniku działań wojennych czy decyzji okupanta.

Zwiedzanie wystawy jest możliwe w godzinach pracy Urzędu lub w innych ustalonych godzinach, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym pod nr tel. 52 589 37 30 lub email: justyna.makarewicz@kcynia.pl

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

materiał: Justyna Makarewicz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)