Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

22 sierpnia 2017

W kolejce do specjalisty. Jak długo trzeba czekać na wizytę?

Jak długo czeka się w kolejce do specjalisty? Czy lepiej zapłacić i skrócić ten czas, czy #czekać w długich kolejkach? Którzy specjaliści są w powiecie nakielskim najtrudniej osiągalni? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy w statystykach prowadzonych przez bydgoski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jeśli jakieś informacje powodują w opinii publicznej naprawdę żywe emocje to jest to na pewno kwestia publicznej służby zdrowia, z której jakością i dostępnością boryka się już któraś z rzędu ekipa rządząca. Zapewne wielu z nas zdarzyło się czekać w kolejce do lekarza. Okazuje się jednak, że kilka godzin czekania do lekarza rodzinnego to nic w porównaniu z kilkumiesięcznymi kolejkami do niektórych specjalistów. - Można zapomnieć, że się choruje. Albo nie dożyć - ironizuje jeden z czytelników.

Usługi specjalistyczne szpitale, poradnie, zakłady opieki zdrowotnej świadczą w oparciu o kontrakty podpisywane z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jeśli pacjentów jest więcej niż zakłada kontrakt, tworzą się kolejki. Choć bywa i tak, że za kolejki odpowiedzialne są inne czynniki, jak na przykład kłopoty kadrowe. A te również do rzadkości nie należą. Jakiś czas temu pacjenci korzystający z opieki okulistycznej w Nakle narzekali na długi czas oczekiwania na wizytę u okulisty. - To jakiś żart. Przez dziesiątki lat płaciłem składki, by móc na stare lata korzystać z opieki zdrowotnej, i gdy zacząłem jej potrzebować okazuje się, że kolejki są tak absurdalnie długie, że powinienem zaklepywać kolejkę, zanim jeszcze zachoruję - denerwował się jeden z naszych czytelników, który zgłosił nam problem dostępności okulisty. A czas oczekiwania na wizytę u specjalisty tej dziedziny medycyny według statystyk NFZ w Nakle (za czerwiec) to 130 dni. Oznacza to że na początku lipca pacjentów zapisywano na... grudzień.

Skąd kolejki?

O powody kolejek do niektórych specjalistów zapytaliśmy największe podmioty świadczące usługi specjalistyczne w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. W powiecie nakielskim to Grupa Nowy Szpital, zawiadująca poradniami specjalistycznymi i szpitalami w Nakle i Szubinie oraz nakielski Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Medicus sp. z o.o. - Przyczyn kolejek jest kilka. Dwie podstawowe to niskie nakłady finansowe na leczenie i brak specjalistów. W przypadku choroby, urlopu czy zmiany pracy trudno szybko znaleźć lekarza, który wypełni lukę a to wydłuża czas oczekiwania na wizytę. Bywa też, że pacjenci nie zgłaszają się na umówione wizyty. W Nakle w okresie marzec-czerwiec br. do okulisty nie zgłosiło się 22 osoby, do neurologa 54 a do reumatologa 12. W tym czasie lekarze mogli przyjmować kolejnych pacjentów z kolejki – odniosła się do problemu Marta Pióro, rzecznik prasowy Grupy Nowy Szpital.

- Długie kolejki do lekarzy specjalistów wynikają przede wszystkim z ograniczonej możliwości wykonania porad narzuconych limitem wykonania przez NFZ. Po drugie niektóre wymienione poradnie NZOZ Medicus sp. z o.o. prowadzi jako jedyny w regionie, po trzecie poradnie NZOZ Medicus sp. z o.o. cieszą się powodzeniem wśród pacjentów. Myślę ze zwiększenie nakładów - środków przeznaczanych przez NFZ na poszczególne poradnie mogłoby nieco skrócić czas oczekiwania, lecz nie rozwiąże tego problemu do końca gdyż istnieje nieograniczony popyt, a podaż jest ograniczona. Podkreślam, że możliwości przyjęć pacjentów w poszczególnych poradniach można zwiększyć, a zatem skrócić kolejki, firma NZOZ Medicus posiada takowe, jednakże są one ograniczone przez limit narzucony przez NFZ - tłumaczy z kolei Witold Urbanowicz z NZOZ Medicus.

Oprócz choroby, trzeba również cierpliwości

Z analizy statystyk prowadzonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wynika, że, by dostać się do lekarzy niektórych specjalności na terenie powiatu nakielskiego, nie wystarczy choroba - trzeba odznaczać się również nadnaturalnymi pokładami cierpliwości (w przypadku pacjentów tzw. stabilnych). Ci, którzy porady potrzebują pilnie, przyjmowani są szybciej. Jak deklaruje Witold Urbanowicz, w Medicusie to kwestia - w zależności od poradni – kilku, kilkunastu dni.

Nie zmienia to jednak faktu, że średni czas oczekiwania pacjentów, którzy nie zostali zakwalifikowani jako przypadki pilne, na wizytę u niektórych specjalistów bywa zdumiewający. Na przykład średni czas oczekiwania na wizytę u okulisty wynosi ponad 4 miesiące, około 3 miesięcy czeka się na wizytę u urologa. Na lekarza neurologa w Medicusie czeka się średnio około... 7 miesięcy. - Oznacza to, że albo trzeba się rejestrować na wszelki wypadek zanim człowiek zachoruje albo szukać lekarza prywatnie. Tylko, niestety, nie każdego na to stać - komentuje jeden z czytelników. Jak długo tzw. stabilny pacjent musi czekać na wizytę u lekarzy popularnych specjalności w powiecie nakielskim, obrazuje diagram.

Oceń artykuł: 6 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 9 (9)

    wit, w dniu 22-08-2017 12:39:36 napisał:

    Szkoda zdrowia żeby to komentować, wstyd Polsko jak się opiekujesz seniorami i nie tylko

    odpowiedz

    • 10 (10)

    płacąca składki, w dniu 22-08-2017 14:41:38 napisał:

    No nie ...niech nie piszą, że kolejki powstają z powodu nie zgłoszenia się do specjalisty. Jeju jeju wstyd. Brak sił i zdrowia . Dlatego się poddałam i poszłam prywatnie bo moja wizyta do endokrynologa przypada na luty 2019 rok.

    odpowiedz

    • 5 (5)

    Henryk Adamczyk, w dniu 23-08-2017 07:17:35 napisał:

    Głupie pytanie...czy w naszym kraju działa jakiś system ochrony zdrowia ! Jak się okazuje najskuteczniejszym działaniem,może poszczycić się ZUS ! Potrafi w krótkim czasie uzdrowić,ciężko chorych i do tego jeszcze ponosząc niewielkie koszty ! No chyba,że ktoś nie chce wyzdrowieć i umiera...ZUS daje możliwość wyboru !

    odpowiedz

    • 4 (4)

    Wanda, w dniu 24-08-2017 16:08:33 napisał:

    Szkoda gadać. Bóle bioder - czekanie na wizytę u ortopedy 3 miesiące - okazało się, że to kręgosłup. W listopadzie trzeba się dowiadywać czy na rehabilitację będzie miejsce w lutym. Całe życie zawodowe płacę składki i takie na starość podziękowanie.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Konstrukcje stalowe
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Strażacy zaatakowani podczas akcji. "Apelujemy o szacunek i wsparcie"

27 marca 2024 roku o godz. 20:30, strażacy z Komendy Powiatowej #Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej zostali wezwani do pożaru na jednym z osiedli w m. Koszary.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)