Dziś mamy 18 lipca 2018, środa, imieniny obchodzą:
15 lipca 2017
Notowania rolnicze

Tygodniowy raport cenowy. W hurtowniach wysokie podwyżki

Analiza cotygodniowych notowań rolniczych sporządzonych przez # Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie nie napawa zbytnim optymizmem. Jest bardzo dużo podwyżek, szczególnie na rynku hurtowym.

Zacznijmy jednak od analizy cen w punktach skupu żywca. Tutaj podrożały maciory, tuczniki obu klas. Staniały za to byki w klasie ekstra i jałówki z klasy pierwszej. Pozostałe ceny bez zmian.

W punktach skupu zbóż również panuje cenowe zróżnicowanie. Więcej trzeba zapłacić za pszenicę paszową i pszenżyto paszowe. Mniej kosztuje za to np. żyto konsumpcyjne.

Jednakże analizując ceny na rynku hurtowym można się mocno zdziwić. W ciągu tygodnia wiele wartości cenowych mocno poszybowało w górę. Dotyczy to na przykład jabłek, które tydzień temu kosztowały 1,50 zł/kg a obecnie ich cena wynosi 2,75 zł/kg. Za brokuły trzeba teraz zapłacić 2,70 zł/szt., kiedy to tydzień temu kosztowały one 1,70 zł/szt.

Bardzo podrożały buraki czerwone. Tydzień temu ich cena wynosiła 0,80 zł/kg a obecnie trzeba za nie zapłacić nawet 2,35 zł/kg!

Analizując zestawienie cenowe z tego i poprzedniego tygodnia łatwo zauważyć, że w hurtowniach podrożały praktycznie wszystkie produkty za wyjątkiem ziemniaków wczesnych i papryki czerwonej, których cena akurat nieznacznie spadła.

W przeciwieństwie do rynku hurtowego, na targowiskach jest taniej. Konsumentów na pewno ucieszy fakt niższych cen za gruszki, pietruszkę, paprykę czerwoną, pieczarki czy ziemniaki.

Jednak z reguły bywa tak, że podwyżki w hurtowniach generują wzrost cen na targowiskach. O tym, czy reguła ta ma zastosowanie do naszego lokalnego rynku przekonamy się już za tydzień. Tymczasem, poniżej znajdują się aktualne notowania rolnicze. 

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • -5 (5)

  ulka, w dniu 15-07-2017 19:28:44 napisał:

  Tylko patrzeć jak PO, Nowoczesna i KOD zaczną rozróbę z tego powodu atakując PiS!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (0)

  Konsument antymarketowy, w dniu 16-07-2017 18:11:28 napisał:

  Cen miodu nie widzę. Czyżby wytruto już wszystkie pszczoły?

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

MEBLE MŁODZIEŻOWE
REGAŁY
Jadalnia / pokój dzienny
Meble systemowe w kolorze Biały Uni Mat / Biały Mat
Kasa fiskalna Euro z kopią elektroniczną
1229PLN PROMOCJAPLN
Kasy fiskalne Datecs mobilne z kopią elektroniczną
1350PLN PROMOCJAPLN
Fotokubek z łyżeczką i kolorowym wnętrzem
34,90PLN
Meble systemowe w wybarwieniu Dąb Naturalny
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Ludność, urodzenia, zgony, małżeństwa... Sprawdzamy statystyki za 2017 rok

W 2017 r. w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 20,9 tys. urodzeń żywych. #Było to o 1,1 tys. więcej niż w 2016 r. Jednocześnie wzrosła liczba zgonów. W 2017 r. zmarło 21,3 tys. osób – o 727 osób więcej niż w 2016 r.

(czytaj więcej)
0

„Rodzina 500+” i inne świadczenia w liczbach. Ile osób otrzymało wsparcie?

Rządowym programem „Rodzina 500+” realizowanym w 2017 roku objęto 3 845 tys. dzieci #do 18 lat. Świadczenie wychowawcze otrzymywało około 3 797 tys. dzieci, a dodatek 500+ w pieczy zastępczej ponad 47 tys. dzieci.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)