Dziś mamy 23 kwietnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

09 marca 2018

Sukcesy historyczne uczniów ZST. Jedną z nagród jest wyjazd do Warszawy

fot.Marcin Lisiecki

fot.Marcin Lisiecki

8 lutego odbył się XX Powiatowy Konkurs Wiedzy Historycznej Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 #na Krajnie i Pałukach na tle wydarzeń międzynarodowych, organizatorami którego były: Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Nakło i Klub Żołnierzy Rezerwy LOK Nakło nad Notecią.

Tak jak i w ubiegłym roku i tym razem drużyny rywalizowały ze sobą na strzelnicy Gimnazjum nr 4 w Nakle. Do konkursu przystąpiło dziewięć drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu nakielskiego: Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Samostrzelu, Liceum Ogólnokształcące w Kcyni, Szubinie i Nakle nad Notecią, Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią, Zespół Szkół Technicznych w Kcyni, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Nakle nad Notecią, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Szubinie, Zakład Doskonalenia Zawodowego w Bydgoszczy - klasa mundurowa w Mroczy.

W tegorocznej edycji konkursu składającego się z dwóch etapów: strzelania do tarczy oraz pisemnego rozwiązania testu zwyciężyła drużyna ZST w Kcyni w składzie: Kacper Niedbalski, Zuzanna Wiejaczka, Tomasz Wiejaczka, przygotowana przez nauczyciela historii Marcina Lisieckiego. Drugie miejsce zajęła drużyna z Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie. Trzecie miejsce zdobył Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Szubinie.

Po gratulacjach od Organizatorów, Opiekuna, Dyrekcji oraz Nauczycieli, udając się na zimowe ferie Zuzanna, Kacper i Tomasz w związku z przypadającym 1 marca 2018 r. Narodowym Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych rozpoczęli przygotowania do II Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych przygotowanego przez pracowników Delegatury Bydgoskiej Instytutu Pamięci Narodowej. Celem Testu jest upowszechnianie wiedzy o polskim antykomunistycznym podziemiu niepodległościowym po II wojnie światowej oraz kultywowanie pamięci o jego żołnierzach.  Test odbył się, jak w roku ubiegłym, 1 marca 2018 r. w murach Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

Przeprowadzono go w dwóch kategoriach: szkół podstawowych i średnich. Uczniom naszej szkoły towarzyszyła ubiegłoroczna najmłodsza uczestniczka testu, uczennica Szkoły Podstawowej w Kcyni Monika Lisiecka.

Dla finalistów wraz z opiekunami przewidziano nagrody w postaci wyjazdu edukacyjnego do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, pamiątkowych ryngrafów, publikacji i gier IPN oraz wydawnictw przygotowanych przez Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki.

W kategorii szkół średnich III miejsce przypadło uczennicy naszej szkoły Zuzannie Wiejaczka, II miejsce... Tomaszowi Wiejaczka i to właśnie oni wraz z opiekunem staną się jednymi z uczestników majowego wyjazdu do Warszawy.

Zwycięzcom oraz ich opiekunom nagrody wręczyli wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska. Zwycięzcom i uczestnikom testu gratulujemy życząc dalszych sukcesów.

materiał: Marcin Lisiecki

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 10 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Kolejna wędrówka wzdłuż rzeki Noteć. Trasa nie będzie trudna

Zapraszam na wędrówkę z cyklu# "Po bezdrożach".

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)