Dziś mamy 24 kwietnia 2024, środa, imieniny obchodzą:

19 lutego 2017

O gen. Stanisławie Taczaku i mundurze powstańca wielkopolskiego

fot. Anna Duda-Nowicka

fot. Anna Duda-Nowicka

W piątek, 17 lutego w GCKiB w Kcyni odbyło się spotkanie poświęcone tematyce #Powstania Wielkopolskiego.

Pomysłodawcą był Piotr Dąbrowski ze Stowarzyszenia Patriotyczno-Historycznego 1939, a w realizacji tego przedsięwzięcia wsparli go: Urząd Miejski w Kcyni oraz Gminne Centrum Kultury i Biblioteki. Celem tego spotkania było poszerzenie wiedzy na temat powstania, szczególnie w obliczu faktu, że małymi krokami zbliżamy się do obchodów 100. rocznicy Powstania Wlkp.

Głównym punktem był wykład prof. Marka Chamota z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Postacią, którą przybliżył pan profesor był pierwszy dowódca Powstania Wielkopolskiego gen. Stanisław Taczak. Historia zapomnianego i odkrywanego na nowo dowódcy przypomina nieco historię naszego krajana prof. Jana Czochralskiego. Aż trudno uwierzyć, że osoba tak ważna nie tylko dla losów powstania wielkopolskiego, mogła zostać zapomniana. Podczas wykładu pan profesor nie tylko w bardzo przejrzysty i ciekawy sposób opowiadał o Stanisławie Taczaku przekazując ciekawostki, do których dotarł podczas badań, jak również dzielił się ze słuchaczami swoimi przemyśleniami w tym zakresie. Nie zabrakło informacji o "boju pod Kcynią", bardzo ważnej bitwie w okresie Powstania Wlkp.

Dodatkowo podczas spotkania zaprezentowano umundurowanie powstańca wielkopolskiego. Dokładnego opisu dokonał Piotr Dąbrowski, a wśród prezentujących byli członkowie Stowarzyszenia Rogatywka w Wągrowcu. Trzecim bardzo ważnym punktem spotkania była emisja filmu, który powstał pod kierunkiem nauczyciela ZSO Rafała Jankowskiego, a w realizację którego zaangażowali się uczniowie ZSO. Film powstał przy okazji gminnych obchodów 98. rocznicy Powstania Wlkp. w Kcyni, a jego montażem zajął się Stanisław Dąbrowski. Piątkowe spotkanie było więc doskonałą okazją do prezentacji filmu i wysiłku twórczego młodych ludzi, jak również do ich promocji.

Na zakończenie spotkania dyrektor GCKiB Ilona Kurdelska podziękowała za spotkanie wręczając panu profesorowi zestaw publikacji o Kcyni. Wyróżniono także Stanisława Dąbrowskiego i p. Rafała Jankowskiego. Pani dyrektor zdradziła także zgromadzonym, że tematem tegorocznej edycji kolejnego już pleneru rzeźbiarskiego w Kcyni będzie Powstanie Wielkopolskie, a jedną z osób rzeźbionych będzie postać gen. Taczaka. Konkluzją spotkania była propozycja nadania imienia gen. Stanisława Taczaka budowanemu w Kcyni rondu. Bardzo silne związki Kcyni z powstaniem wielkopolskim wydają się być w tej sytuacji doskonałą motywacją do złożenia tejże propozycji. Spotkanie poprowadziła Anna Duda-Nowicka z kcyńskiego urzędu.

materiał: Anna Duda-Nowicka

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 74 12

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Kolejna wędrówka wzdłuż rzeki Noteć. Trasa nie będzie trudna

Zapraszam na wędrówkę z cyklu# "Po bezdrożach".

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)