Dziś mamy 5 czerwca 2020, piątek, imieniny obchodzą:

15 czerwca 2018

Kolejna wspólna wycieczka. Tym razem zwiedzano Wieliczkę i Zakopane

fot. Eugeniusz Chodana

fot. Eugeniusz Chodana

To już 15 wycieczka, jaką od 2011 r. zorganizował Sołtys Siernik nie tylko dla mieszkańców #wsi. Tym razem pojechaliśmy do Wieliczki i Zakopanego w sile 38 osób, w wieku od 10 lat wzwyż.

Wyjazd nastąpił w dniu 6 czerwca w środę, na noc, a w czwartek od godz.7.30, zwiedzaliśmy już Kopalnię Soli w Wieliczce. Przewodniczka, która nas oprowadzała, bardzo ciekawie opowiadała o historii kopalni. Idąc tak za nią nawet nie zauważyliśmy, kiedy znaleźliśmy się na najniższym poziomie kopalni, pokonując ponad 600 stopni schodów w dół. Nie wspomnę już o pokonanych kilometrach trasy, która przebyliśmy. Następnie z Wieliczki pojechaliśmy na chwilę do Łagiewnik do Kościoła Miłosierdzia Bożego. Stamtąd już prosto do Zakopanego i po zakwaterowaniu w Jasnym Pałacu i zjedzeniu posiłku, poszliśmy jeszcze przywitać się z Krupówkami.

Następnego dnia w piątek po śniadaniu poszliśmy do Kuźnic, skąd kolejką linową pojechaliśmy na Kasprowy Wierch. Widoki, które oglądaliśmy z kolejki jak i z Kasprowego są nie do opisania. Mówiąc krótko nasze góry są bardzo piękne i nieprzewidywalne w pogodę. Od hotelu do wierzchołka góry i na niej mieliśmy piękną słoneczną pogodę, lecz gdy przyszła pora powrotu, zaczęło padać. Po przybyciu do hotelu się rozpogodziło, więc pojechaliśmy busami szlakiem Papieskim na Gubałówkę, gdzie po drodze padało, lecz na samej Gubałówce mieliśmy ponownie słoneczną pogodę. Stamtąd też są piękne widoki na Tatry i panoramę Zakopanego łącznie ze skoczniami.

W sobotę po śniadaniu pojechaliśmy autobusem nad Morskie Oko i z Palenicy Białczańskiej prawie8 kmna nogach pod górę nad samo Morskie Oko. Widoki i krajobrazy naprawę wspaniałe. I tak samo, kto się ociągał ze schodzeniem w dół ten też końcówkę trasy przebył w deszczu, lecz nam to nie przeszkadzało, bo po posiłku poszliśmy ponownie w pięknej pogodzie na Krupówki na piwo z dzbana itp.

W niedzielę po śniadaniu spakowaliśmy bagaże do autokaru i udaliśmy się po zakupy na drogę powrotną zwłaszcza po Oscypki. O godz. 13.00. wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Po drodze wstępując do Wadowic na kawę i słynne kremówki papieskie oraz do Częstochowy na Jasną Górę podziękować za udaną wycieczkę, a naprawdę musiała być udana skoro jedna z uczestniczek napisała wiersz o naszej wyciecze i odczytała go wszystkim uczestnikom, którzy nagrodzili ją brawami. I w taki to sposób zmęczeni i pełni nowych wrażeń z uśmiechami na twarzach wracaliśmy do domu, myśląc o tym gdzie by to pojechać w przyszłym roku. Koncepcja już jest, ale są dwa warianty i trzeba któryś wybrać lub zorganizować dwie dłuższe wycieczki w przyszłym roku. Chociaż jeszcze w tym roku w sierpniu jedziemy do Ustki.

Materiał: Eugeniusz Chodana

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Środowiska. Ochrona zasobów wodnych to konieczność

Kwestia dostępności wody jest obecnie jednym z największych wyzwań #dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nie tylko w odległych zakątkach świata, ale także w Polsce. Obchodzony 5 czerwca z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych Światowy Dzień Środowiska to dobry moment, by zastanowić się, co każdy z nas może zrobić w kontekście ochrony tego życiodajnego zasobu.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)