Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

28 lipca 2017

Kajakowy lipiec Kcyńskich Klimków. Spływy dostarczyły wielu wrażeń

fot. Jacek Maćkowski

fot. Jacek Maćkowski

Wspaniała pogoda zapraszała nas w lipcu do korzystania z uroków aktywnego wypoczynku nad wodą.

Wśród entuzjastów poznawania atrakcji przyrodniczych z wysokości kajaka szybko sunącego po wodach rzecznych jest coraz więcej młodych uczniów szkół średnich i gimnazjów naszego regionu. Duża w tym zasługa powiatowych władz samorządowych, instytucji oświatowych, LGD Stowarzyszenie Partnerstwo dla Krajny i Pałuk, Dyrekcji  Zakładu Poprawczego w Kcyni oraz wielu ludzi dobrej woli, którzy poświęcają swój czas i środki w celu promowania wśród mieszkańców naszego powiatu kajakarstwa.

Działalność kajakowa Koła Turystów Górskich im Klimka Bachledy w Kcyni nie ogranicza się tylko do rzek przepływających przez obszar powiatu nakielskiego. Organizujemy spływy  po rzekach całej północno-zachodniej Polski. Jakże wiele cudownych chwil doświadczyliśmy na Łupawie, Pokrzywnej i Wieprzy na Kaszubach czy też na Korytnicy i Drawie na Pomorzu Zachodnim, Piławie, Różycy, Płytnicy i nam niedalekiej Łobżonce w północnej Wielkopolsce. Wspólnie z nauczycielami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im St. Staszica panami Dariuszem Betscherem i Sławomirem Chmielewskim zorganizowaliśmy 24 lipca dla uczniów szkół powiatu nakielskiego spływ na Noteci z Dębinka do Turu. Celem tego spływu było zebranie materiału filmowego i fotograficznego z Doliny Noteci, utrwalenie go na nośnikach multimedialnych, aby w późniejszym czasie opracować multimedialny przewodnik kajakowy po rzekach naszego regionu. Wprowadzając nowych przyjaciół i adeptów kajakarstwa z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im St. Staszica w Nakle nad Notecią, Gimnazjum nr 3 w Nakle nad Notecią i  Gimnazjum w Mycielewie na doskonale nam znane szlaki kajakowe Kujaw, Wielkopolski i Pomorza mamy wielką przyjemność obserwować w nich rosnącą  radość odkrywania tego, co piękne i wspaniałe w otaczającej nas przyrodzie. Uczymy empatii i staramy się uczulić na konieczność stałego dbania o czystość różnego rodzaju ekosystemów leśnych. Jeśli do tego dodamy samo kajakarstwo jako formę wszechstronnego rozwoju fizycznego i kształtowania odpowiedzialnych postaw społecznych i obywatelskich to nie sposób przecenić jego pozytywnej roli. W czasie naszych spływów spotykają się kajakarze w różnym wieku, wszyscy wspólnie doskonale się bawią pod okiem kadry Instruktorów Kajakarstwa PZKaj. Uczą się szacunku dla swoich umiejętności i wzajemnie pomagają sobie w trudnych sytuacjach, jakich na płynącej wodzie jest bez liku.

W dniach 2, 13, 20 i 25 lipca spłynęliśmy czterokrotnie doskonale nam znaną, dziką i nieobliczalną Łobżonką. Jak zwykle uraczyła ona nas olbrzymią ilością przeszkód, szybkim nurtem i przecudnymi widokami. Dziewczęta ze szkół nakielskich debiutujące na tak trudnej rzece z  licznymi „zwałkami”, wykazały się doskonałym refleksem, bardzo dobrym opanowaniem podstawowych technik kajakowych, walecznością i wytrwałością. Powoli przygotowujemy je do pełnienia odpowiedzialnych funkcji asystentów Instruktorów Kajakarstwa PZKaj w czasie spływów i, aby dzieliły się swoim doświadczeniem i umiejętnościami ze swoimi rówieśnikami. W nagrodę za dzielną postawę zorganizowaliśmy dla nich 15 lipca najpierw jednodniowy  spływ na rzece Brdzie z Woziwody do Rudzkiego Mostu, a 22 i 23 lipca wspólnie z przyjaciółmi z Tucholi dwudniową wyprawę na tej przepięknej rzece z Rytla do Świtu z noclegiem pod namiotami przy leśniczówce Zielonka. Chętnych do przeżycia przygody na kajakach zapraszamy!... (tel. 693967877)

Materiał: Jacek Maćkowski

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)