Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

22 września 2017

Jesienna odsłona "Ciekawości świata". Kcynię odwiedził Piotr Świątkowski

fot. J.Makarewicz

fot. J.Makarewicz

Piotra Świątkowskiego, autora książki gościliśmy we czwartek 21 września w # Kcyni. Spotkanie było kolejnym w jesiennej odsłonie "Ciekawości świata". 

Polakom i psom wstęp wzbroniony - takie tabliczki znajdowały się przy bramach parków miejskich w Wielkopolsce. Zawieszono je na polecenie Arthura Greisera, komendanta Kraju Warty, urodzonego w Środzie Wielkopolskiej Niemca, który po wojnie zawisł na szubienicy w poznańskim parku. Kraj Warty miał być dla Niemców, Polacy nie mieli prawa w nim czuć się dobrze. Byli poniżani, byli wieźniami w Forcie VII - cieszącym się złą sławą areszcie Gestapo, byli uczeni prawidłowego kłaniania się Niemcom.

Piotr Świątkowski, na co dzień dziennikarz Radia Poznań, przyjechał do nas ze swoim kolegą z redakcji, Jackiem Kosiakiem, który prowadził spotkanie. We wstępie do dyskusji Jacek Kosiak podkreślał, że nie jest to typowa książka historyczna, tylko zbiór reportaży. Autor dotarł do bezpośrednich świadków wielu wydarzeń. Rozmawiał z wysiedlonymi ze swoich domów poznaniakami, dotarł do Polaka, który pomagał Niemcom w obozie dla Żydów w Chełmnie nad Nerem.
   
Co roku przed 1 września przygotowujemy w radiu audycję okolicznościową - opowiadał Piotr Świątkowski. Poszukiwałem czegoś nowego, o czym można mieszkańcom przy okazji kolejnej rocznicy opowiedzieć. Dowiedziałem się o  relacjach, jakie jeszcze w czasie wojny spisywał prof. Edward Serwański. To od tych relacji wszytko się zaczęło - podkreślał nasz gość. Usłyszałem o dalszych powojennych losach profesora Serwańskiego i postanowiłem napisać tą książkę.

Nasi goście podkreślali, że dla mieszkańców Poznania sprawa wysiedleń, które rozpoczęły się jesienią 1939 roku, wciąż jest bardzo ważna. Przypominamy, że w maju bieżącego roku gościliśmy Jacka Kubiaka, dokumentalistę, dziennikarza, który przygotował film Jasnowłosa prowincja.

Spotkanie wokół książki przerodziło się we wzajemne dzielenie się wspomnieniami. Mieszkańcy Kcyni opowiadali o doświadczeniach, które były ich osobistym udziałem, bądź też zasłyszanych od członków rodziny. Rozmawaliśmy o wysiedleniach, o relacjach z Niemcami, o tym, co wydarzyło się z ludźmi, którzy podpisywali Volkslistę. Po zakończeniu spotkania była jeszcze okazja by już indywidualnie porozmawiać z dziennikarzami. Nasz gość przywiózł ze sobą swoją książkę, można było ją nabyć, poprosić o dedykację i autograf.
    
Następne spotkanie z cyklu "Ciekawość świata" już w październiku. Zapraszamy w dniu 19. października do wysłuchania relacji Pawła Wyczańskiego z wyjazdu do RPA. Początek jak zwykle o g. 17.30 w Urzędzie Miejskim w Kcyni. Zapraszamy.

materiał: Justyna Makarewicz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 6 9

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Szkolenie rezerwistów. Duże zaangażowanie podczas zajęć

W dniach 15-19.04.br. instruktorzy z Brygadowego Zespołu# Szkoleniowego 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili na Jachcicach rezerwę pasywną.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)