Dziś mamy 24 kwietnia 2024, środa, imieniny obchodzą:

30 stycznia 2017

II Turniej Historycznych Gier Planszowych za nami. Zobacz wyniki

fot. pow.

fot. pow.

Czy we wrześniu 1939 r. polscy lotnicy mogli zmienić bieg historii i zwyciężać z #niemiecką Luftwaffe nad polskim niebem?

O tym mogła przekonać się grupa uczniów klasy I i II technikum ekonomiczno-informatycznego w Zespole Szkól Technicznych w Kcyni czynnie uczestnicząc w II Turnieju Historycznych Gier Planszowych zorganizowanym we współpracy z pracownikami delegatury bydgoskiej Instytutu Pamięci Narodowej. Podobnie jak podczas I Turnieju, który odbył się w naszej Szkole w listopadzie 2015 r., tak i tym razem uczniowie zmierzyli się z grą planszową 111.

111 jest planszową grą historyczną przeznaczoną dla dwóch graczy, z których jeden reprezentuje stronę polską, drugi niemiecką. Jej akcja rozgrywa się we wrześniu 1939 r. i odtwarza walkę w obronie polskiego nieba, jaką toczyła m.in. 111 eskadra myśliwska.

Niemiecka Luftwaffe atakuje stolicę Polski - Warszawę. Zadaniem lotnictwa polskiego jest strącenie niemieckich bombowców zanim dotrą nad miasto. Z pomocą przychodzi artyleria przeciwlotnicza i ukryte przed wzrokiem Niemców lotniska polowe. Również chmury mogą wprowadzić wiele emocji podczas powietrznych pojedynków.

Akcja rozgrywa się na planszy wzorowanej na polskiej mapie sztabowej. Każdy z uczestników gry ma do wykorzystania kilka dwustronnych żetonów z samolotami, trzy kości strzału, dziesięć znaczników strzału, strona polska żeton artylerii przeciwlotniczej, trzy żetony maskujące, wskaźnik zużycia paliwa.

Uczniowie dość ambitnie przystąpili do nałożonych na nich zadań. Każda rozgrywka podzielona została na dwie rundy, podczas których, każdy z uczestników reprezentuje stronę niemiecką albo polską. Zadaniem strony niemieckiej jest jak najszybsze zbombardowanie stolicy Polski, natomiast zadaniem polskiej - obrona polskiego nieba. Każda z rund jest inna i nigdy nie zdarzyło się tak, aby rozegrać dwa razy te same scenariusze gry.

Do ścisłego finału zakwalifikowali się:
Mateusz Meller
Mateusz Grzechowiak
Kacper Niedbalski

W wyniku rozegranego finału, ostateczne wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce Kacper Niedbalski
II miejsce Mateusz Grzechowiak
III miejsce Mateusz Meller

Nad poprawnym przebiegiem turnieju czuwał Mirosław Sprenger z delegatury bydgoskiej Instytutu Pamięci Narodowej, które ufundowało nagrody dla finalistów, a dla wszystkich uczestników skromne upominki.

Organizatorem II turnieju Historycznych Gier Planszowych był nauczyciel historii Marcin Lisiecki oraz pracownik IPN Mirosław Sprenger.

Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy już dziś na III Turniej.

Materiał: Marcin Lisiecki

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 25 76

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)