Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

08 kwietnia 2017

Dzień Fizyki w SP w Kcyni. Przed nami Tydzień Patrona

fot. Anna Duda-Nowicka

fot. Anna Duda-Nowicka

22 kwietnia przypadnie kolejna rocznica śmierci naukowca światowej sławy wywodzącego się i # związanego z Kcynią, a mianowicie Jana Czochralskiego.

W Szkole Podstawowej w Kcyni noszącej Jego imię podejmowane są różne przedsięwzięcia mające na celu nie tylko przybliżanie postaci Patrona, jego osiągnięć i ich znaczenia dla współczesnej cywilizacji, ale również takie, których efektem jest wzbudzanie zainteresowania młodych ludzi naukami ścisłymi.

W piątek, 7 kwietnia odbył się w kcyńskiej podstawówce Dzień Fizyki, który był elementem obchodzonej w 2016 r. 100-tnej rocznicy metody Jana Czochralskiego. To kolejna już inicjatywa, po Dniu Chemii i Dniu Elektroniki, zorganizowana przez dyrektora tej szkoły p. Michała Poczobutta. Na Jego zaproszenie tym razem do Kcyni przyjechali przedstawiciele Politechniki Poznańskiej w składzie: prof. Ryszard Czajka Dziekan Wydziału Fizyki Technicznej, dr Adam Buczek wraz z asystentem z tejże samej uczelni oraz prof. Dobrosława Kasprowicz prezes Polskiego Towarzystwa Wzrostu Kryształów.

Młodzi ludzie mieli okazję poobserwować eksperymenty związane m.in. z ruchem powietrza, grawitacją czy lewitacją. Dr Adam Buczek za pomocą przeróżnych metod powodował m.in. naukowe rozwijanie papieru toaletowego czy wprawiał w ruch pierścień zbudowany z balonów. Te proste doświadczenia fizyczne miały na celu zobrazowanie podstawowych praw występujących w fizyce, ale przede wszystkim miały rozbudzić zainteresowanie tą nauką. Warto nadmienić, że w aktualnie obowiązującej podstawie programowej w szkole podstawowej nie ma przedmiotu fizyka. Po wizycie w szkole goście z Poznania w towarzystwie dyrektora szkoły udali się również na grób prof. Jana Czochralskiego, gdzie zapalili znicz i złożyli kwiaty. Na tym nie koniec.

Już wkrótce w Szkole Podstawowej im. Jana Czochralskiego Tydzień Patrona. Od 24 kwietnia do 28 kwietnia odbywać się będą one pod hasłem „JAN CZOCHRALSKI – WIELKI CZŁOWIEK, TECHNIK I HUMANISTA”.

W ramach tego tygodnia odbędą się:

1) poniedziałek - Jan Czochralski - uczony i artysta- KOLOROWANKI GEOMETRYCZNE ( do tej zabawy i jednocześnie ciężkiej pracy zaproszą uczniów nauczyciele plastyki i matematyki. Jest to propozycja skierowana do wszystkich uczniów klas 4-6);

2) wtorek - W ŚWIECIE ŁAMIGŁÓWEK (będzie to dzień SUDOKU i KOSTKI RUBIKA. Osoby zainteresowane będą rywalizowały w tych dziedzinach);

3) środa - PREZENTACJE KLAS w tematyce - „KODEKS DOBREGO CZŁOWIEKA – POZNAJEMY WIELKĄ MOC SŁOWA I CZYNU” (w prezentacji wezmą udział wszystkie klasy 4-6. Prezentacja będzie podsumowaniem tego co udało się wypracować danej klasie (przy dużym wsparciu wychowawcy) w sprawie ulepszenia relacji między uczniami);

4) czwartek - DZIEŃ GOŚCINNOŚCI. Tego dnia w szkole odbędzie się GMINNY KONKURS „TANGRAMISTRZ GMINY – gry i zabawy logiczno – matematyczne” (rywalizować będą trzyosobowe zespoły uczniów ze szkół podstawowych w gminie Kcynia. Tego dnia również będzie możliwość zwiedzenia naszej SZKOLNEJ IZBY PAMIĘCI);

5) piątek - Podsumowanie TYGODNIA PATRONA SZKOŁY.

Koordynatorem Tygodnia Patrona przy wsparciu innych osób jest p. Marzenna Lulka.

materiał: Anna Duda-Nowicka

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)