Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

24 listopada 2017

To był trudny rok. Podczas zjazdu sadowników poruszono wiele problemów

fot. KPODR Minikowo

fot. KPODR Minikowo

Kolejny raz Przysiek gościł uczestników konferencji sadowniczej organizowanej przez # Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Na konferencji jako pierwszy glos zabrał Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau. Podkreślił, że sezon 2017 pokazał jak trudna może być sytuacja gospodarstw, gdzie warunki pogodowe często decydują o kondycji roślin sadowniczych i jakości pozyskiwanych owoców. Spadki temperatur w okresie zimowym, przymrozki wiosenne oraz nawałnice połączone z opadami gradu wpłynęły na ograniczone plony owoców i pogorszenie ich jakości. Zapewnił o wszechstronnej pomocy ze strony Urzędu Wojewódzkiego dla producentów sadowniczych.

Jan Krzysztof Ardanowski – poseł na Sejm RP, Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa przedstawił sytuację rynku polskich jabłek. Zauważył, że rynek rosyjski już dla polskich owoców się skończył i dlatego ciągle należy poszukiwać nowych kanałów zbytu polskich owoców. Zauważył również, że sytuacja ta wymusiła na naszych producentach zmianę struktury odmianowej nasadzeń, a tym samym możliwość zaistnienia polskich jabłek na innych niż rosyjski rynkach. Rozszerzenie sprzedaży bezpośredniej o soki tłoczone na zimo są szansą rozwoju gospodarstw sadowniczych. Wzorem innych krajów prowadzone są rozmowy i działania zmierzające do uprawomocnienia produkcji w gospodarstwach wysokoprocentowych destylatów z owoców.

Na temat „Niechemiczne metody ograniczania agrofagów na plantacjach sadowniczych” referował Krzysztof Łęgocki z Firmy Badawczo-Rozwojowej z Jaworzna. W związku ze światowym trendem minimalizowania pozostałości środków ochrony roślin w produktach żywnościowych niezbędnym staje się poszukiwanie alternatywnych rozwiązań. Szczególnie, że w obecnej sytuacji brak jest zrejestrowanych preparatów do zwalczania niektórych agrofagów, zwłaszcza w uprawach małoobszarowych.

Kolejnym prelegentem była dr Agata Broniarek –Niemiec z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Przedstawiła wykład „Występowanie chorób grzybowych w uprawach roślin ziarnkowych i pestkowych ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju Monilinia oraz prognozy zagrożeń na 2018 r.” Przebieg pogody w mijającym sezonie sprzyjał rozwojowi wielu chorób grzybowych w uprawach roślin sadowniczych. Prelegentka omówiła ważniejsze choroby zwracając uwagę na parcha jabłoni i brunatną zgniliznę drzew pestkowych.

Znaczenie owadów zapylających i ich ochronę przedstawił dr Grzegorz Pruszyński z IOR PIB w Poznaniu. W zapylaniu wiodącą rolę odgrywają pszczołowate, do których należy pszczoła miodna. Jest to jeden z 450 gatunków występujących w Polsce i jeden z 25 tys. występujących na świecie. U roślin sadowniczych i jagodowych obecność owadów zapylających może spowodować wzrost plonu od 30 do 60%. Obecność zapylaczy wpływa korzystnie, nie tylko na cechy ilościowe lecz również na cechy jakościowe plonu. Stosowane nowoczesne technologie w tym zabiegi agrotechniczne i ochrona chemiczna nie przyniosą oczekiwanych rezultatów jeżeli rośliny będą odizolowane od dostępu owadów zapylających. Wykładowca jednoznacznie stwierdził, że zapylanie przez pszczoły roślin jest najważniejszą funkcją tych owadów a nie same produkty pozyskiwane od pszczoły miodnej.

Michał Wachowiak ARiMR OR w Toruniu przedstawił możliwości pozyskania środków finansowych na rozwój gospodarstw sadowniczych. Planowany nabór na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” przewidziane są wg harmonogramu na I kwartał 2018 r. sadownicy zainteresowani są przede wszystkim obszar D, który obejmuje operacje związane z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu. W zakresie nastąpiły tylko kosmetyczne zmiany porównaniu z poprzednim naborem. W raz z kolejnym naborem pojawi się nowe Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przewiduje się w nim zmianę definicji „młodego rolnika”. Producent chcący otrzymać punkty za „młodego rolnika” będzie musiał spełnić wymogi: wykształcenie, wiek w zakresie 18-40 lat oraz czas samoistnego prowadzenia gospodarstwa nie dłuższy niż 5 lat.

Niekorzystne dla uprawy roślin sadowniczych warunki atmosferyczne skutkowały zmniejszonym plonowaniem i pogorszeniem jakości zbieranych owoców. W wielu sadach w czasie nawałnic dochodziło do łamania i wyrywania drzew, uszkadzania konstrukcji nośnych i siatek ochronnych. Odbudowę zniszczonych sadów wspomóc może operacja typu „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” w ramach poddziałania ”Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”. W roku 2017 zaplanowano 4 nabory, a terminy naborów uzależnione były od sytuacji wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. W tym roku planowany jest jeszcze jeden nabór wniosków. W tych naborach zmienił się termin realizacji inwestycji, którą można realizować od dnia złożenia wniosku a nie jak było przy poprzednich naborach po podpisaniu umowy.

materiał: Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie

 

Oceń artykuł: 2 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (4)

    yt, w dniu 24-11-2017 21:21:55 napisał:

    jak zawsze trudny rok

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)