Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

30 września 2015

Frekwencja była bardzo wysoka

fot. UM Kcynia

fot. UM Kcynia

Organizacje pozarządowe stanowią istotny element demokracji i społeczeństwa obywatelskiego.

Dla wielu osób to stwierdzenie jest banałem. Nie da się ukryć, iż rola i znaczenie tych „oddolnych” inicjatyw jest nie do przecenienia. Organizacja pozarządowa nie jest elementem formalnej struktury władzy państwowej lub samorządowej, w swoim działaniu nie jest nastawiona na osiąganie zysków, ale na działalność społeczną. NGO są bardzo ważne, gdyż bez nich niemożliwym jest stworzenie społeczeństwa demokratycznego. Ponadto ich znaczenie dla społecznej i gospodarczej rzeczywistości stale wzrasta. Stwarzają ona ramy organizacyjne dla działań powodowanych odruchem serca oraz dla naszej aktywności obywatelskiej. Działalność w organizacjach pozarządowych pozwala mieszkańcom wpływać na rzeczywistość, kształtować ją i sprawować kontrolę.

W dniu wczorajszym w Urzędzie Miejskim w Kcyni odbyło się spotkanie z sektorem NGO. Frekwencja była bardzo wysoka, przybyli przedstawiciele aż 16 stowarzyszeń i klubów sportowych z terenu gminy Kcynia. W spotkaniu konsultacyjnym Programu współpracy z sektorem NGO na rok 2016 uczestniczył Burmistrz Kcyni p. Marek Szaruga. Burmistrz pogratulował przedstawicielom stowarzyszeń dużej aktywności na polu oddolnych inicjatyw, zaangażowania w rozmaite projekty skierowane do mieszkańców. Spotkanie prowadziła p. Ewa Hałas odpowiedzialna za sektor NGO w Urzędzie Miejskim w Kcyni.

W ostatnim czasie odnotowujemy znaczny wzrost aktywności w sektorze NGO. Powstają nowe stowarzyszenia, skupiające osoby chcące działać na rzecz lokalnych środowisk. Szczególnie widoczna jest ta aktywność po liczbie wniosków, które wpłynęły na otwarte konkursy ofert ogłoszone przez naszą gminę na rok 2015. W porównaniu do roku 2012 jest to blisko 4 - krotny wzrost liczby ofert! Do realizacji wyłoniliśmy w roku 2015 aż 9 bardzo ciekawych projektów. Będą to inicjatywy skierowane do przedszkolaków, do młodzieży, do osób starszych, prelekcje, szkolenia, warsztaty, fitness, gimnastyka korekcyjna, działalność kulturalno – oświatowa, sportowa i prozdrowotna.

Przypominamy, iż działając na podstawie uchwały Nr LII/523/2010 Rady Miejskiej w Kcyni z dnia 30 sierpnia 2010 r., Burmistrz Kcyni zaprosił do udziału w konsultacjach, których przedmiotem był projekt Programu Współpracy Gminy Kcynia z Organizacjami Pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2016 rok. Konsultacje przebiegały dwutorowo. W dniach od 10 września do 25 września prowadzone były konsultacje za pomocą formularza propozycji uwag do aktualnego Programu współpracy na rok 2015, zamieszczonego na stronie internetowej Gminy oraz dostępnego w wersji papierowej w siedzibie Urzędu. Informacja o konsultacjach pojawiła się także na stronie BIP Kcyni oraz została zamieszczona na tablicy informacyjnej Urzędu Miejskiego (zgodnie z §6 ust. 1 uchwały Nr LII/523/2010 Rady Miejskiej w Kcyni z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z radami działalności pożytku publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami o których mowa w art. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji).

W dniu wczorajszym tj. 29 września odbyło się spotkanie z sektorem NGO podczas którego przyjęto projekt programu współpracy. Projekt ten zostanie następnie zaprezentowany Radzie Miejskiej w Kcyni podczas najbliższej sesji.

materiał: UM Kcynia / red.

Oceń artykuł: 71 92

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Budowa hal
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)