Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

10 sierpnia 2022

Festiwal Wisły już w ten weekend! Na scenie wystąpi Mrozu

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Największy w kraju zlot statków i łodzi rzecznych,# regaty, rejsy, koncerty, jarmark nadwiślańskich smaków i wiele innych wydarzeń znalazło się w programie tegorocznego Festiwalu Wisły, wydarzenia, które od lat łączy miasta i ludzi nad największą polską rzeką przepływającą przez nasz region. Imprezę wspiera finansowo samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Program na stronie www.festiwalwisly.pl

Tegoroczne święto Wisły rozpocznie się w piątek (12 sierpnia) na Bulwarach im. Marszałka Józefa Piłsudzkiego we Włocławku. Na przybyłych czekają stoiska prezentującego dawne rzemiosło i zawody, bezpłatne rejsy, zwiedzanie festiwalowych statków i łodzi oraz koncerty. Dla miłośników poezji przygotowano rejsy galarem „Maria”, na którym usłyszymy fragmenty wiślanych wierszy i pieśni w wykonaniu aktorów i poetów z Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej oraz z Trójmiasta. Smakoszy będzie kusił jarmark „Nadwiślańskie smaki”. Wieczorem zapraszamy na przywitanie przybyłych flisaków, a dzień zakończymy koncertami i warsztatami fotograficznymi.

Sobotni poranek (13 sierpnia) odbędzie się pod znakiem wspólnego fotografowania panoramy Włocławka. W programie także animacje dla dzieci, start długodystansowych regat na Wiśle, a wieczorem parada wszystkich festiwalowych łodzi i statków w świetle rac (widowisko światło-woda-dźwięk). Na scenie wystąpi Mrozu.

W niedzielę (14 sierpnia) flisacy pożegnają Włocławek i wyruszą w stronę Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu, po drodze zatrzymując się w mennonickiej chacie we Włęczu (powiat toruński). W grodzie Kopernika do towarzyszących festiwalowi wydarzeń dołączą m.in. spotkania z ludźmi Wisły – podróżnikami, społecznikami i artystami, ognisko flisackie i zwiedzanie Zamku Dybowskiego.

Ostatni dzień festiwalu (poniedziałek, 15 sierpnia) to dalsza część jarmarku „Nadwiślańskie Smaki”, rejsów i pikniku wiślanego. Ponadto czekają także rejsy do Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce (powiat toruński). Zwieńczeniem festiwalu będzie nocna parada biorących udział w wydarzeniu statków.

Wisła na Kujawach i Pomorzu

Kujawsko-pomorski odcinek Wisły mierzy 205 kilometrów – to prawie piąta część jej długości. W dorzeczu leży 80 procent powierzchni województwa, w tym 11 miast (Włocławek, Toruń, Bydgoszcz, Dobrzyń nad Wisłą, Nieszawa, Ciechocinek, Solec Kujawski, Chełmno, Świecie, Grudziądz i Nowe) z łącznie 850 tysiącami mieszkańców. Wisła jest częścią dwóch prowadzących przez województwo kujawsko-pomorskie międzynarodowych dróg wodnych - łączącej Bałtyk z Morzem Czarnym E40 i E70, która łączy Europę Zachodnią z rejonem Kaliningradu w Federacji Rosyjskiej.

Samorząd województwa prowadzi działania zmierzające do gospodarczego wykorzystania Wisły, m.in. poprzez użeglowienia jej na terenie regionu oraz wybudowanie platformy multimodalnej z portem rzecznym na odcinku pomiędzy Bydgoszczą a Solcem Kujawskim. W ubiegłym roku odbył się pilotażowy rejs komercyjno-badawczy, załadowaną kontenerami barką.

Materiał: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)