Dziś uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Ważny dzień w Kościele
fot. Wiesław Kajdasz
Wszystkie gałęzie Ruchu Światło-Życie Diecezji Bydgoskiej #przeżywały coroczne święto patronalne, związane z uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, jakie jest obchodzone w Kościele 8 grudnia.
Wydarzenia te nawiązują do daty 15 czerwca 1973 roku, kiedy w Krościenku nad Dunajcem ówczesny kardynał Karol Wojtyła poświęcił figurę i oddał ruch pod opiekę Niepokalanej Matki Kościoła.
Świętowanie rozpoczęło się 7 grudnia wieczorem w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy Nieszporami, po których sprawowano dziękczynną Eucharystię. W modlitwie uczestniczyli członkowie i animatorzy oaz Dzieci Bożych, młodzieżowych, dorosłych oraz wspólnoty Domowego Kościoła.
Mszy Świętej przewodniczył biskup Krzysztof Włodarczyk, ordynariusz diecezji bydgoskiej, a zarazem delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie.
Ksiądz Paweł Rybka w homilii przybliżył postawę ufności Maryi wobec Bożego planu, która powinna być wzorem dla członków ruchu. Przypomniał tym samym nawrócenie sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego w więzieniu i jego zawierzenie Bogu, które kształtowało duchowość ruchu. Moderator diecezjalny dodał, że charyzmat maryjny wyraża się w naśladowaniu Matki Kościoła, przyjmowaniu woli Bożej i dziękczynieniu w każdej sytuacji, co było też postawą ks. Blachnickiego.
W trakcie Mszy św. miało miejsce błogosławieństwo osób podejmujących służbę w diakoniach Ruchu Światło-Życie (oaz rekolekcyjnych, komunikowania społecznego, modlitwy, deuterokatechumenatu, muzycznej).
Tego samego dnia w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Bydgoszczy odbył się adwentowy dzień Wspólnoty Oazy Młodzieżowej. W programie pojawiły się konferencja, spotkania w grupach oraz wspólna agapa. Animator Bartek Knioła w trakcie swojej konferencji, podkreślał jak ważna jest rodzina oraz odpowiednie i świadome przygotowanie do małżeństwa. Po zakończeniu integracji członkowie oazy dołączyli do obchodów święta w katedrze.
Kolejna część świętowania, jakie stało się czasem głębokiej modlitwy, wspólnoty i refleksji nad rolą Maryi w życiu każdego członka Ruchu Światło Życie, zaplanowano w niedzielę, 8 grudnia, w Górce Klasztornej – przy najstarszym sanktuarium maryjnym w Polsce.
Materiał oprac. Marcin Jarzembowski / Agnieszka Zajączkowska – Diakonia Komunikowania Społecznego
Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Program Wieloletni "Senior+". Ruszył konkurs ofert dla samorządów
- Dzisiaj Niedziela Chrztu Pańskiego. "Idzie mocniejszy ode mnie"
- Kalkulator renty wdowiej. Który wariant wypłaty będzie najkorzystniejszy?
- "Narodził się nam Zbawiciel!" Diecezjalne kolędowanie po góralsku
- "To nie jest praca, to służba". Uroczyste ślubowanie policjantów
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Fundacja DKMS podsumowała rok. Nowi dawcy szpiku
Czy w ciągu zaledwie jednego roku można zmienić rzeczywistość #osób chorych, które stanęły do walki z bezkompromisowym przeciwnikiem – nowotworem krwi? Fundacja DKMS, największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, udowadnia, że tak! W 2024 roku do jej bazy dołączyły aż 119 433 osoby, a 1527 dawców faktycznych dało szansę na życie swoim „bliźniakom genetycznym” – w Polsce i na świecie! To efekt nieustannej edukacji na temat idei dawstwa, ale i ogromnego zaangażowana dawców szpiku, społeczeństwa, mediów, wolontariuszy oraz darczyńców.
(czytaj więcej)Obowiązkowe badania lekarskie dla myśliwych? Propozycja zmiany przepisów
Polacy popierają wprowadzenie obowiązkowych badań dla myśliwych# ze względu na posiadanie przez nich broni palnej. Wskazują zarówno potrzebę przeprowadzenia badań lekarskich (86 proc.), jak i psychologicznych (88 proc.) - wynika z badania przeprowadzonego w grudniu 2024 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)