Dziś mamy 23 kwietnia 2025, środa, imieniny obchodzą:

15 sierpnia 2024

Dzień wolny od pracy. Jedna data - dwa święta

fot. ARiMR

fot. ARiMR

15 sierpnia to dzień ustawowo wolny od pracy, w którym# obchodzone są dwie uroczystości. Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny zajmują ważne miejsce w tradycji.

O święcie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej ustanowionym na pamiątkę Bitwy warszawskiej z 1920 roku wiedzą wszyscy. W opinii historyków wydarzenie to zdecydowało o zachowaniu niepodległości i powstrzymało rewolucję bolszewicką. Nie każdy wie, że historia tego święta sięga okresu II Rzeczpospolitej. To wówczas wybrano datę 15 sierpnia, czyli dzień, w którym – również w 1920 roku – 21 Dywizja Górska rozpoczęła forsowanie Wieprza pod Kockiem. Natomiast w latach 1950-1989 Dzień Wojska Polskiego obchodzony był 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino.

Z kolei Kościół katolicki 15 sierpnia przypomina o dogmacie wiary, którym jest wzięcie do nieba Najświętszej Maryi Panny. To jedno z najstarszych świąt maryjnych, szczególnie ważne w kalendarzu rolników. Z racji obowiązków nie mogą oni uczestniczyć w pielgrzymkach, które w tym dniu docierają na Jasną Górę, za to wciąż licznie przynoszą na nabożeństwa płody rolne (bukiety z kłosów zbóż, ziół i kwiatów, a także warzywa i owoce), by je poświęcić. Jak się okazuje, nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach europejskich, czci się Maryję jako patronkę ziemi i roślin, stąd w tradycji ludowej święto znane jest pod nazwą Matki Boskiej Zielnej.

Źródło: ARiMR

Oceń artykuł: 8 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
KOBIZE
500PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Budowa hal
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
0

Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.

(czytaj więcej)