Dzień wolny od pracy. Jedna data - dwa święta
fot. ARiMR
15 sierpnia to dzień ustawowo wolny od pracy, w którym# obchodzone są dwie uroczystości. Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny zajmują ważne miejsce w tradycji.
O święcie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej ustanowionym na pamiątkę Bitwy warszawskiej z 1920 roku wiedzą wszyscy. W opinii historyków wydarzenie to zdecydowało o zachowaniu niepodległości i powstrzymało rewolucję bolszewicką. Nie każdy wie, że historia tego święta sięga okresu II Rzeczpospolitej. To wówczas wybrano datę 15 sierpnia, czyli dzień, w którym – również w 1920 roku – 21 Dywizja Górska rozpoczęła forsowanie Wieprza pod Kockiem. Natomiast w latach 1950-1989 Dzień Wojska Polskiego obchodzony był 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino.
Z kolei Kościół katolicki 15 sierpnia przypomina o dogmacie wiary, którym jest wzięcie do nieba Najświętszej Maryi Panny. To jedno z najstarszych świąt maryjnych, szczególnie ważne w kalendarzu rolników. Z racji obowiązków nie mogą oni uczestniczyć w pielgrzymkach, które w tym dniu docierają na Jasną Górę, za to wciąż licznie przynoszą na nabożeństwa płody rolne (bukiety z kłosów zbóż, ziół i kwiatów, a także warzywa i owoce), by je poświęcić. Jak się okazuje, nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach europejskich, czci się Maryję jako patronkę ziemi i roślin, stąd w tradycji ludowej święto znane jest pod nazwą Matki Boskiej Zielnej.
Źródło: ARiMR
Czytaj również
- Usługi utylizacyjne z dopłatą ARiMR. Można składać wnioski
- Pozostało kilka dni. Wsparcie dla małych gospodarstw
- Więcej czasu na realizację przedsięwzięć. 24 miesiące zamiast 18
- Składka w IV kwartale. Ubezpieczenia wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie
- Trwają kontrole satelitarne. Monitoring pól w związku z dopłatami
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Terytorialsi ruszyli z pomocą. "Wspólne działanie kluczem do sukcesu"
Od piątku, 12 września br., na terenach południowo-zachodniej Polski trwa #walka z piętrzącą się wodą. Do walki z żywiołem w WOT zorganizowano 4 Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe w oparciu o 11 Małopolską, 12 Wielkopolską, 13 Śląską i 16 Dolnośląską Brygadę OT, w każdej Brygadzie do ok. 500 żołnierzy. W razie potrzeby wsparcia wymienionych brygad, żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pozostają w gotowości do stawiennictwa w jednostce wojskowej w czasie 24 h.
(czytaj więcej)Jedna ogólnopolska infolinia KAS. Zmiany od października
Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej# (KIS) będą udzielać informacji pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak dotychczas dzwoniący uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Nowością jest możliwość uzyskania informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.
(czytaj więcej)85. rocznica napaści sowieckiej na Polskę. Dzisiaj Dzień Sybiraka
17 września – w rocznicę agresji sowieckiej #na Polskę z 1939 r. – przypada Dzień Sybiraka. To wyjątkowe święto zostało ustanowione uchwałą Sejmu. „Upamiętniamy tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość" – głosi uchwała.
(czytaj więcej)Wędrówka wzdłuż Noteci. "Wiatr nam sprzyjał"
Kolejna wędrówka z cyklu #"Po Bezdrożach" za nami.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!