Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

19 listopada 2014

Dzień Seniora w Dębogórze

fot. Justyna Makarewicz / UM w Kcyni

fot. Justyna Makarewicz / UM w Kcyni

14 listopada w świetlicy wiejskiej w Dębogórze odbył się Dzień Seniora, zorganizowany przez panią sołtys Danutę Piechowiak oraz Radę Sołecką.

W spotkaniu uczestniczyli również zaproszeni goście: Burmistrz Piotr Hemmerling, ks. Proboszcz parafii pw. WNMP  Michał Kostecki oraz radna Rady Miejskiej w Kcyni Anna Borkowska.

Pani sołtys przywitała zebranych oraz przedstawiła program spotkania. Dzień Seniora, w czasie którego w specjalny sposób honoruje się osoby starsze to znakomita okazja, by wspólnie dziękować naszym mieszkańcom za to, że są z nami.

Burmistrz Kcyni w swoim słowie skierowanym do mieszkańców podkreślił, że Urząd Miejski w Kcyni działaniami w ramach Dźwiękowego Archiwum Kcyni stoi na straży pamięci – zbiera wspomnienia mieszkańców dotyczące przeszłych wydarzeń, zaprasza wszystkich do współpracy przy tworzeniu unikalnego archiwum. Państwa wspomnienia są dzięki temu zachowane – czy to w formie dźwiękowej czy też pisanej – i jest to gwarancją, że nie odejdą w niepamięć – podkreślił.

Justyna Makarewicz z kcyńskiego urzędu i Adam Zubrzycki przygotowali prezentację dotyczącą Dębogóry- jej historii, topografii i ważnych wydarzeń, których Dębogóra była świadkiem. Na podstawie materiałów zgromadzonych w Dźwiękowym Archiwum Kcyni oraz innych źródeł udało się przekonać mieszkańców, że Dębogóra to ważne miejsce, z ciekawą historią. 

W czasie spotkania był również czas na wspólne oglądanie zdjęć przekazanych przez mieszkańców i podziwianie eksponatów historycznych zgromadzonych na wystawie w świetlicy. Justyna Makarewicz zaapelowała do mieszkańców do dzielenie się wspomnieniami – każde wspomnienie, nawet najbardziej drobne, jest dla nas istotne, bo stanowi opowieść o przeszłości, której już nie ma. Wysłuchano także wywiadu z panią Janiną Joachimiak, najstarszą mieszkanką wsi, która opowiadała o przeżyciach wojennych.

Pani sołtys wykonała olbrzymią pracę – w ramach przygotowań do Dnia Seniora odwiedziła wszystkich mieszkańców, namawiając do udostępniania zdjęć, do dzielenia się swoimi rodzinnymi zbiorami. Można było zobaczyć unikalne zdjęcia dębogórskiego pałacu, należącego w przeszłości do rodziny Busse. Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie wystawy należą się słowa podziękowania.

W trakcie Dnia Seniora swoimi wspomnieniami podzieliła się pani Urszula Mika – emerytowana nauczycielka, wieloletnia przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Dębogórze. Wspominała i te szczęśliwe chwile (jak choćby zakończenie elektryfikacji wsi) jak i te smutne – wypadki, nieszczęścia, przykre momenty w życiu społeczności.

Materiał: Justyna Makarewicz / UM w Kcyni

Oceń artykuł: 106 82

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Konstrukcje stalowe
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Budowa magazynów
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)