Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

11 lutego 2020

Dzień Bezpiecznego Internetu. Bądźmy czujni w sieci

fot. Wydział Komunikacji - Ministerstwo Cyfryzacji

fot. Wydział Komunikacji - Ministerstwo Cyfryzacji

Współdziałanie i współpraca – to kluczowe kwestie w drodze do bezpiecznego internetu dla jego# najmłodszych użytkowników. W Dzień Bezpiecznego Internetu zyskaliśmy kolejnego sojusznika w tym obszarze.

11 lutego to Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Tegoroczna edycja jest już 16., a DBI jest obecnie organizowany nie tylko w Europie, ale i na innych kontynentach. W inauguracji polskich obchodów wziął udział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Działajmy razem!

- W pracy na rzecz bezpiecznego internetu najważniejsze są współpraca i współdziałanie. I do tego zachęcamy, m.in. poprzez przystępowanie do naszej Deklaracji Współpracy na rzecz Bezpieczeństwa Dzieci w Sieci – powiedział szef MC.

Do tej pory Deklarację podpisali m.in. Rzecznik Praw Dziecka, przedstawiciele instytucji państwowych, mediów, portali internetowych i operatorów telekomunikacyjnych. We wtorek przystąpił do niej Facebook.

- To świetna wiadomość, szczególnie w takim dniu jak dziś - Dniu Bezpiecznego Internetu – powiedział minister Marek Zagórski.

Podpisanie Deklaracji jest elementem kampanii „Nie zagub dziecka w sieci”, którą od kilku miesięcy realizujemy wspólnie z NASK. Jej celem jest nie tylko ochrona dzieci przed cyberprzemocą, ale i podnoszenie poziomu świadomości rodziców w tym obszarze.

W ramach kampanii m.in. udostępniamy materiały edukacyjne i poradniki, w których rodzice i opiekunowie znajdą wiele praktycznych informacji o tym jak wspierać dziecko w sieci, identyfikować zagrożenia online i im zapobiegać.

Dla wspólnego dobra

Sygnatariusze Deklaracji, mając na uwadze dobro dzieci i młodzieży, potwierdzają w niej konieczność podjęcia wspólnych działań gwarantujących ochronę przed szkodliwymi treściami w następujących obszarach:

  • prawnym, w tym legislacyjnym – w zakresie wypracowania rozwiązań eliminujących możliwości czerpania korzyści finansowych z cyberprzemocy i propagowania szkodliwych dla dzieci i młodzieży treści,
  • organizacyjnym – na rzecz promowania wartościowych treści w Internecie oraz propagowania rozwiązań technicznych sprzyjających bezpiecznemu korzystaniu przez dzieci i młodzież z Internetu,
  • technicznym – w zakresie usprawnienia wymiany informacji pomiędzy dostawcami treści i usług świadczonych w Internecie a podmiotami zaangażowanymi w przeciwdziałanie i zwalczanie nielegalnych treści w celu bezzwłocznego informowania o zagrożeniach oraz rozwijania skutecznych narzędzi reagowania na występujące zagrożenia w sieci.

- Bezpieczeństwo online najmłodszych użytkowników internetu pozwala pozytywnie myśleć o nowych technologiach. Najważniejsza jest świadomość i zaangażowanie. I nad tym stale pracujemy – powiedział minister cyfryzacji.

Dołącz!

Głównym celem DBI jest promowanie bezpiecznego korzystania z sieci przez dzieci i młodzież oraz edukowanie rodziców i nauczycieli w zakresie cyberbezpieczeństwa.

W obchody Dnia Bezpiecznego Internetu może zaangażować się każdy. Jak to zrobić? Wystarczy, że zorganizujecie inicjatywę, w trakcie której porozmawiacie o odpowiedzialnym i bezpiecznym korzystaniu z sieci. Co ważne, swoje inicjatywy możecie organizować przez cały luty. Nie zapomnijcie ich zgłosić.

- Zależy nam na zaangażowaniu możliwie największej liczby osób. Zachęcamy do organizowania wydarzeń. Mogą to być inicjatywy organizowane lokalnie, ale i centralnie. Spontaniczne i dokładnie zaplanowane. Najważniejsze, abyśmy wspólnie pracowali nad podniesieniem świadomości jak bezpiecznie korzystać z internetu – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jeśli chcecie zgłosić swoją inicjatywę, koniecznie zajrzyjcie na stronę www.dbi.pl i wypełnijcie dostępny tam formularz.

WAŻNE! Data Waszego wydarzenia nie musi ograniczać się do Dnia Bezpiecznego Internetu – może zostać zorganizowane przez cały luty.

Najciekawsze inicjatywy mają szansę na nagrody. Warunkiem udziału w konkursie jest zgłoszenie wydarzenia do końca lutego 2020 r. na stronie DBI – zgłoś inicjatywę, a następnie nadesłanie sprawozdania z jej przebiegu do końca marca 2020 r. Akcje, które znajdą uznanie organizatorów krajowej edycji DBI, zostaną nagrodzone.

W zeszłym roku w ramach obchodów DBI zorganizowano w Polsce aż 3977 akcji i lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. Angażowały się szkoły, domy kultury, organizacje pozarządowe, ale także firmy i osoby prywatne. W konkursie na najciekawszą inicjatywę wyłoniono 15 laureatów.

Organizatorami polskich obchodów Dnia Bezpiecznego jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), tworzone przez Państwowy Instytut Badawczy NASK i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

Więcej informacji, w tym porady jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci, znajdziecie na stronie naszej kampanii „Nie zagub dziecka w sieci” – www.gov.pl/niezagubdzieckawsieci

Materiał: Wydział Komunikacji - Ministerstwo Cyfryzacji

Oceń artykuł: 20 23

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (7)

    gruby, w dniu 11-02-2020 17:20:14 napisał:

    niedługo będziemy mieć najbezpieczniejszy Internet na świecie jak on (wiadomo kto) przyblokuje i ocenzuruje internet

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Szkolenie rezerwistów. Duże zaangażowanie podczas zajęć

W dniach 15-19.04.br. instruktorzy z Brygadowego Zespołu# Szkoleniowego 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili na Jachcicach rezerwę pasywną.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)