Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

30 lipca 2014

Działania KTG Kcynia

fot. Jacek Maćkowski KTG Kcynia

fot. Jacek Maćkowski KTG Kcynia

W dniach od 28 czerwca do 11 lipca Instruktorzy Kajakarstwa z Koła Turystów Górskich im Klimka Bachledy przy Zakładzie Poprawczym w Kcyni i Sekcji Kajakowej MLKS „Orzeł” Kcynia wzięli udział w serii imprez związanych z propagowaniem aktywnych form wypoczynku nad wodami naszego nakielskiego powiatu.

Bardzo ładna pogoda w pierwszych tygodniach wakacji zachęcała wszystkich do wypoczynku nad wodą. Doniesienia medialne o tragicznych wypadkach w czasie spływów kajakowych organizowanych przez „grupy przyjaciół” na Nidzie, czy podobny z ubiegłego roku na Parsęcie zmobilizowały nas do pracy nad uświadamianiem młodzieży skali niebezpieczeństw jakie grożą osobom beztroskim i nieodpowiedzialnym w czasie pływania kajakami.

Od roku kajakarze zgromadzeni w KTG im. Klimka Bachledy przy Zakładzie Poprawczym w Kcyni we współpracy z Sekcją Kajakową MLKS „Orzeł” Kcynia oraz Komendą Powiatową Policji w Nakle nad Notecią i Stowarzyszeniem Partnerstwo dla Kajny i Pałuk w ramach realizowanego wspólnie programu „Bezpieczne Kajakarstwo” organizują szkolenia, prezentacje oraz spływy kajakowe, w czasie których olbrzymi nacisk kładziemy na zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa. Kategoryczne żądanie przez nas dokładnego zakładania kapoków w czasie organizowanych przez nas spływów czasem spotyka się z niewybrednymi komentarzami i oporem tzw. „doświadczonych kajakarzy”... Inna karygodna sprawa to dziwny zwyczaj zabierania ze sobą na spływ do kajaków alkoholu i pływania na „gazie”. Przepisy prawa jednoznacznie zakazują takich praktyk grożąc dość poważnymi konsekwencjami. To były dwie podstawowe przyczyny tragedii pod koniec czerwca na Nidzie. W czasie organizowanych przez nas szkoleń uczymy wzajemnej asekuracji, współpracy, ratownictwa kajakowego oraz zasad zachowania się w czasie sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.

W celu poszerzenia kadry instruktorskiej siedmioosobowa grupa kolegów posiadających największe doświadczenie w zabezpieczaniu imprez kajakowych w dniach od 5. lipca do 13. lipca uczestniczyła w Kursie na III Stopień Instruktora Kajakarstwa Polskiego Związku Kajakowego. Kurs ten został przeprowadzony w Ostrzycach niedaleko Gdańska, dzięki wsparciu ze środków Lokalnej Strategii Rozwoju „Łączy nas Noteć” Stowarzyszenia Partnerstwo dla Krajny i Pałuk w ramach osi 4 Leader PROW 2007-2013. Był to kolejny etap realizowanego przez Sekcję Kajakową MLKS „Orzeł” Kcynia i KTG im. K. Bachledy przy Zakładzie Poprawczym w Kcyni programu „Bezpieczne Kajakarstwo”.

28. czerwca uczestniczyliśmy w dorocznej imprezie „Rościminiadzie” nad jeziorem w Rościminie, gdzie zabezpieczaliśmy doroczne zawody kajakowe sołectw gminy Mrocza. Ta cykliczna impreza jest doskonałym przykładem włączania się władz samorządowych w propagowanie bezpiecznego i kulturalnego uprawiania kajakarstwa. Wszyscy zawodnicy dopingowani przez swoich sąsiadów wykazali się wielkim zaangażowaniem i wspólnie ze swoimi najbliższymi doskonale się bawili.

Od 30. czerwca do 11. lipca wspólnie z kolegami Instruktorami Kajakarstwa PZKaj z Mroczy przeprowadziliśmy Warsztaty Kajakowe dla młodzieży gminy Mrocza. Dwudziestu młodych adeptów kajakarstwa uczyło się bezpiecznego uprawiania tej fascynującej dyscypliny turystyki kwalifikowanej. Progres w opanowaniu umiejętności manewrowania kajakami na wodach stojących był tak znaczy, że dzieci i młodzież wyraziły chęć uczestniczenia w podobnym szkoleniu w przyszłym roku na rzekach naszego powiatu. Będą uczyć się pokonywania przeszkód naturalnych i sztucznych przy pomocy różnych technik kajakowych. Zajęcia warsztatowe były prowadzone metodami aktywnymi z wykorzystaniem form zabawowych, co urozmaicało ich tok i umożliwiało dzieciom wielostronne poznanie technik i umiejętności kajakowych.

23. lipca uczestniczyliśmy w oficjalnym otwarciu Stanicy Wodnej ZHP w Rościminie. Mogliśmy tam zaprezentować sposób prowadzenia zajęć na wodzie oraz stopień opanowania przez naszych adeptów zasad zachowania się na wodzie. Mimo niesprzyjających warunków: padającego deszczu i silnych podmuchów wiatru, entuzjazm i zaangażowanie dzieci były bardzo wielkie. Baza harcerska w Rościminie będzie otwarta dla młodzieży i dzieci z całego powiatu nakielskiego. Pragniemy zachęcić również mieszkańców naszej gminy do korzystania z tej bazy.

5. lipca nasza kcyńska grupa instruktorska rozłożyła swój sprzęt na stoisku w czasie festynu zorganizowanego z okazji Dni Kcyni na boisku przy ulicy Powstańców Wielkopolskich. Wszyscy chętni mogli się zapoznać z naszym sprzętem i wyposażeniem. Najmłodsi milusińscy wsiadali do kajaków i świetnie się bawili mimo, że wszystko odbywało się na sucho i bez wody. Niewątpliwie, kajakarstwo przeznaczone jest także dla osób nieco starszych i dlatego liczymy, że uczniowie szkół kcyńskich i szersze grono mieszkańców naszego kcyńskiego grodu skorzystają z tej wspaniałej formy wypoczynku i rekreacji, która nie wymaga wielkich nakładów finansowych. Wystarczy się odważyć pierwszy raz, a później to już staje się pasją. Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego spędzania wolnego czasu w sposób aktywny i zorganizowany.

Materiał: Jacek Maćkowski KTG im. K. Bachledy w Kcyni

 

Oceń artykuł: 140 147

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Budowa magazynów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)