Dziś mamy 15 grudnia 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

13 czerwca 2019

Dwudniowa wycieczka uczniów ZSS. Śladami Korczaka ulicami Warszawy

fot. Joanna Nadolna i Ewa Żelechowska

fot. Joanna Nadolna i Ewa Żelechowska

W dniach 5-6 czerwca 2019r. grupa młodzieży z Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka# w Kcyni brała udział w dwudniowej wycieczce do Warszawy.

Głównym celem przyświecającym wyprawie do stolicy było odwiedzenie miejsc związanych z życiem i działalnością Janusza Korczaka. Pomysłodawczynie i organizatorki wycieczki, polonistki Ewa Żelechowska i Joanna Nadolna, w swojej pracy pedagogicznej od wielu lat propagują uniwersalne i ponadczasowe idee korczakowskie, a swoją misję wychowawczą w głównej mierze opierają o prawa dziecka stworzone i rozpowszechnione przez Starego Doktora. „System „lekcji poza ławką” jest niezwykle cennym doświadczeniem dla każdego ucznia, a szczególnie dziecka dotkniętego niepełnosprawnością umysłową, którego możliwości poznawcze są ograniczone. Inicjatywa wycieczki została entuzjastyczne przyjęta przez naszych uczniów, którzy z ogromną ciekawością i podekscytowaniem odnieśli się do pomysłu odwiedzenia stolicy.”- zgodnie podkreślają Ewa Żelechowska i Joanna Nadolna.

 Uczniowie podczas pobytu w Warszawie odwiedzili m.in. siedzibę Domu Sierot przy dawnej ulicy Krochmalnej, zobaczyli teren dawnego getta przy ulicy Chłodnej oraz zachowany zabytkowy fragment muru getta przy ulicy Złotej. Odwiedzili szpital Bersonów i Baumanów- miejsce pracy Janusza Korczaka w latach 1905-1912.Ogromne wrażenie zrobił na zwiedzających Pomnik Janusza Korczaka przed Pałacem Kultury i Nauki, który dotychczas znali tylko z fotografii. Na uwagę zasługuje fakt, iż uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani do wycieczki, bez zastanowienia podawali fakty i daty z życia patrona. Potrafili wymienić jego rozliczne zawody i zajęcia oraz tytuły wielu książek, których był autorem. Podczas wycieczki uczniowie odwiedzili również POLIN- Muzeum Historii Żydów Polskich, gdzie oprócz oglądania ekspozycji związanej z czasami, w których żył Janusz Korczak, brali również udział w ciekawych warsztatach poświęconych prawom dziecka . Muzeum Polin jest niezwykłym miejscem znajdującym się w Śródmieściu Warszawy, na Muranowie, dokumentującym wielowiekową historię Żydów w Polsce. Uczniowie dzięki nowoczesnej multimedialnej ekspozycji mogli przenieść się w czasy nieistniejącego już świata polskich Żydów, w tym realiów życia Janusza Korczaka.

Dodatkową atrakcją wyprawy było m.in. odwiedzenie Tarasu Widokowego na XXX piętrze Pałacu Kultury i Nauki, skąd rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na panoramę Warszawy. Wielkie emocje wzbudziła wizyta na Stadionie Narodowym, którego zwiedzanie z przewodnikiem dostarczyło ekscytacji, szczególnie męskiej części wycieczki. Oczywiście nie zabrakło wieczornego spaceru poprze pięknej, zabytkowej Starówce z Barbakanem, Syrenką i Kolumną Zygmunta w tle.

Pobyt w Warszawie był dla uczniów niezwykle cennym doświadczeniem. Już nie tylko z albumów i fotografii, lecz „na żywo ”mogli zobaczyć niezwykłe miejsca pamięci związanie z Korczakiem, zachowane fragmenty historii. Dodatkowo okazało się, że Warszawa to nie tylko przeszłość. Stolica ma też drugie oblicze, oblicze XXI wieku. Wielkie wrażenie zrobiły na uczniach liczne budynki drapaczy chmur sięgających nieba oraz podziemna kolej metra. „Podoba nam się Warszawa. Jest taka ogromna, kolorowa i pełna ludzi. Cieszymy się bardzo, że mogliśmy to wszystko zobaczyć na własne oczy”. Uczestnikami wycieczki byli: Nicole Dulęba, Mariusz Winiaszewski, Anna Winiaszewska, Kacper Dahlke, Mikołaj Nuszkiewicz, Krystian Hausz, Martyna Hausz oraz Dominik Furmaniak. Każdy z uczestników odwiedził stolicę po raz pierwszy.

Wycieczka do Warszawy szlakiem Janusza Korczaka w bieżącym roku szkolnym jest jednym z działań autorskiego projektu Joanny Nadolnej i Ewy Żelechowskiej na zajęcia pozalekcyjne pod hasłem „Ocalić od zapomnienia... Śladami Starego Doktora” finansowanego przez powiat nakielski.

materiał: Joanna Nadolna i Ewa Żelechowska

Autor nie wyraża dgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Czekasz na paczkę od Mikołaja? Odbierz ją z mObywatelem

W emocjach i przedświątecznej gorączce można zapomnieć o wielu sprawach, a na pewno o # dowodzie osobistym. Pamiętajcie: idąc na pocztę po odbiór paczek z prezentami wystarczy telefon z aplikacją mObywatel.

(czytaj więcej)
0

Niedziele handlowe w grudniu i 2020 roku. Kiedy sklepy będą otwarte?

Dobra wiadomość dla tych, którzy nie są gotowi jeszcze na święta. Grudzień to wyjątkowy #miesiąc ze względu na to, że sklepy otwarte będą w trzy niedziele!

(czytaj więcej)
0

Świąteczny szał zakupów. Przez internet czy tradycyjnie? (sonda)

Świąteczny szał zakupowy trwa. W grudniu w sklepach panuje oblężenie, dlatego wiele #osób woli kupić np. prezenty bez wychodzenia z domu, czyli za pomocą internetu. Obie te formy mają swoje plusy i minusy. Jakie zakupy wybieracie?

(czytaj więcej)
0

Święta z kredytem lub pożyczką? Na co warto zwrócić uwagę

Okres świąteczno-noworoczny oznacza dla wielu osób spotkania z # rodziną, przyjaciółmi i znajomymi.

(czytaj więcej)