Dziś mamy 11 sierpnia 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

01 lipca 2020

Dobre rozwiązania w ekoturystyce. Aktywna turystyka w naszym regionie

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W Kujawsko-Pomorskiem nie brakuje atrakcji turystycznych, zarówno tych kulturowych, jak i# przyrodniczych. Praktycznym działaniem jest łączenie ich w ścieżki tematyczne. Takimi w naszym województwie są między innymi Szlak TeH2O, W Labiryntach Natury Borów Tucholskich, Kujawsko-Pomorskie Zakamarki i Konstelacje Dobrych Miejsc oraz Szlak Fortyfikacji.

W ramach międzynarodowego projektu ThreeT opracowana zostanie koncepcja rozwoju aktywnej turystyki na terenie parków krajobrazowych w naszym regionie. Propozycje nowych form wypoczynku i rekreacji były tematem wczorajszej (30 czerwca) wideokonferencji z udziałem członków zarządu województwa i radnych.

Projekt ThreeT jest przedsięwzięciem międzyregionalnym (partnerstwo regionów ośmiu krajów – Polski, Włoch, Hiszpanii, Finlandii, Rumunii, Węgier, Malty, Niemiec) w ramach Programu Interreg Europa, którego celem jest popularyzowanie miejsc o walorach kulturowych i przyrodniczych poprzez tworzenie ścieżek tematycznych i rozwój już istniejących.

Na bazie doświadczeń zagranicznych i oferty turystycznej parków krajobrazowych w Kujawsko-Pomorskiem powstanie koncepcja rozwoju turystyki oparta o formy aktywnego wypoczynku i rekreacji, m.in. turystykę rowerową, pieszą, kajakową i nordic walking. Projekt zostanie opracowany jeszcze w tym roku. We wczorajszej wideokonferencji wzięli udział członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść, wiceprzewodnicząca sejmiku Agnieszka Kłopotek, radni województwa Katarzyna Lubańska i Konstanty Dombrowicz oraz reprezentanci dziesięciu parków krajobrazowych.

W ubiegłym roku zagraniczni partnerzy projektu ThreeT odwiedzili nasz region, by poznać lokalne atrakcje turystyczne. Naszym gościom pokazaliśmy dobre rozwiązania w zakresie turystyki ekologicznej: budowę infrastruktury turystycznej (parkingi, ścieżki rowerowe, trasy kajakowe) i sposoby popularyzacji miejsc mniej znanych. Wnioski z wizyty posłużyły do realizacji projektów na terenach turystycznych. W podobnych wizytach za granicą uczestniczyli przedstawiciele województwa kujawsko-pomorskiego.

Partnerzy projektu ThreeT:                                                      

  • Prowincja Livorno (Włochy)
  • Region Toskania (Włochy)
  • Rada Regionu Centralnej Finlandii (Finlandia)
  • Urząd ds. Planowania (Malta)
  • Województwo Kujawsko-Pomorskie (Polska)
  • Rząd Lokalny Wyspy Teneryfa (Hiszpania)
  • Rada Okręgu Brasov (Rumunia)
  • Samorząd Komitatu Vas (Węgry)
  • Kraj związkowy Hessen (Niemcy).

W Kujawsko-Pomorskiem działa obecnie 10 parków krajobrazowych, dla których samorząd województwa jest organem prowadzącym:

Materiał: Beata Krzemińska - rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Botox zmarszczki lwie
Meble kuchenne
Bon upominkowy
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Meksyk na talerzu. Poznaj tajniki wyrazistej kuchni meksykańskiej

Meksyk to kraj o bardzo bogatej historii, kulturze, a jego barwny folklor jest rozpoznawalny #na całym świecie. Wszystkie te cechy można również przypisać meksykańskiej kuchni, która w 2010 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Decyzja o tym zapadła nie tylko na podstawie wyjątkowych receptur, lecz także ze względu na tradycyjne obrzędy i całą kulturę jedzenia, która powoduje, że każdy meksykański posiłek może zamienić się w huczną uroczystość. Sprawdźcie, co sprawia, że lokalne przepisy stały się światowym fenomenem.

(czytaj więcej)
0

Gry i aplikacje Bezpieczny Przejazd. Sprawdź swoją wiedzę

Wakacyjne podróże ciekawe i bezpieczne z grami i aplikacjami Bezpieczny Przejazd. Dostęp #do informacji demaskujących fake newsy na temat zachowania na przejazdach. Tak PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych do rozszerzania wiedzy, która zapewni bezpieczne korzystanie z przejazdów kolejowo-drogowych. Działania prowadzone są w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd.

(czytaj więcej)