Dziś mamy 25 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

25 lipca 2015

Czym jest aquaplaning?

fot. PublicDomainPictures

fot. PublicDomainPictures

Latem aura bywa zmienna i bardzo często pada deszcz, a na jezdni, zwłaszcza w koleinach, zalegają kałuże.

Dlatego Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego przypomina, że nie tylko śnieg czy lód mogą powodować niespodziewaną utratę przyczepności na drodze. Woda również - szczególnie, gdy jej warstwa zalega np. w koleinach i w połączeniu z dużą prędkością uniemożliwia kontakt opony z nawierzchnią.

Aquaplaning to utrata przyczepności pojazdu, której główną przyczyną jest nadmierna ilość wody zalegająca na jezdni. Dodatkowo duża prędkość czy zbyt płytki bieżnik powodują, że opona nie zawsze skutecznie wyprowadza zgromadzoną wodę. Efektem jest powstanie klina wodnego między oponą, a nawierzchnią jezdni. Samochód zachowuje się wtedy podobnie, jak podczas poślizgu na lodzie – na boki ucieka tył pojazdu, a kierownicą operuje się nienormalnie lekko.


Ryzyko wystąpienia aquaplaningu zależy nie tylko od ilości wody na drodze. Istotną rolę odgrywa również prędkość wjazdu np. w kałużę czy koleiny wypełnione wodą. Dostosowanie prędkości do panujących warunków atmosferycznych to podstawa bezpieczeństwa nie tylko naszego, ale wszystkich uczestników ruchu drogowego.

- Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, jak niebezpieczne może być zjawisko aquaplaningu. Jazda w trakcie deszczu lub tuż po nim wymaga od nas szczególnej ostrożności. Mówiąc o zachowaniu ostrożności pamiętajmy, że oprócz kierowcy, zawsze znaczenie ma jakość opon i ich stan – mówi Piotr Sarnecki, Dyrektor Generalny PZPO.

Kolejnym czynnikiem, mającym wpływ na wystąpienie zjawiska aquaplaningu, jest stan opon – szczególnie głębokość bieżnika i poziom ciśnienia w oponach. Z im większą prędkością wjeżdżamy do wody, na oponach z niskim bieżnikiem i zbyt małym ciśnieniem powietrza, tym większe jest zagrożenie, że wpadniemy w poślizg i utracimy kontrolę nad pojazdem.

- Ciśnienie powinno przyjmować wartość, jaką przewidział producent pojazdu. Co prawda minimalna głębokość bieżnika w Polsce wynosi 1,6 mm, to jednak zalecamy, by wynosiła przynajmniej 3-4 mm. To jest minimalna granica rozsądku. Dzięki temu zwiększamy swoje szanse na utrzymanie kontroli nad samochodem przy wjeździe np. w koleiny wypełnione wodą – mówi Piotr Sarnecki.

Co zrobić gdy jednak aquaplaning nam się przydarzy i poczujemy, że auto wpadło w poślizg? Przede wszystkim powinniśmy zachować zimną krew, trzymać kierownicę w kierunku jazdy oraz zdjąć nogę z gazu żeby łagodnie wytracić prędkość. W takiej sytuacji kluczowe jest właśnie wyjście z poślizgu, więc musimy utrzymywać skręt kół sprzed wejścia w aquaplaning. Jeśli przed nami pojawia się przeszkoda, spróbujmy nacisnąć mocno na hamulec (jadąc samochodem z ABS) lub hamować pulsacyjnie (jeśli pojazd nie posiada systemu ABS). W momencie odzyskania kontaktu z podłożem koła szybciej zaczną hamować. Pamiętajmy, że droga hamowania na mokrej nawierzchni zawsze jest dłuższa, niż na suchej.

Najlepiej jednak przewidywać i zapobiegać, niż potem ratować się gwałtownymi manewrami. By zmniejszyć ryzyko wystąpienia aquaplaningu zalecamy:

- używać dbrej jakości opon,

- dbać o odpowiednie ciśnienie i regularnie sprawdzać głębokość bieżnika,

- dostosowywać prędkości do warunków pogodowych panujących na drodze,

- zachować bezpieczną odległość między pojazdami.

materiał: infoWire.pl

Oceń artykuł: 22 27

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • -19 (21)

    bmw, w dniu 25-07-2015 14:59:03 napisał:

    po prostu trzeba jezdzic dobrymi autami jak bmw tam nie ma mowy o poslizgu a nie jakimis wiejskimi pasatami itp potem leza takie po rowach i malo tego zagrazaja innym pojazdą

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (3)
    • -1 (1)

    figo, w dniu 25-07-2015 18:43:10 napisał:

    cic z bmw.

    odpowiedz

    • 1 (3)

    Zbychu, w dniu 26-07-2015 00:35:45 napisał:

    "pojazdom" a nie "pojazdą"

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)