Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

13 sierpnia 2019

Czy powstanie chlewnia w Żurawi? Burmistrz jest przeciwny jej budowie

fot. archiwum

fot. archiwum

Trwa procedura uchwalania planu zagospodarowania przestrzennego dla # terenów położonych w północnej części Żurawi. W połowie lipca odbyło się spotkanie z mieszkańcami w tej sprawie, podczas którego przeprowadzona została publiczna dyskusja.

W spotkaniu wzięło udział kilkoro mieszkańców. Byli za to: kcyński burmistrz, wykonawca planu, a także m.in. inwestor, który miał w planach budowę chlewni w Żurawi.

Burmistrz Kcyni Marek Szaruga od początku planowanej budowy chlewni w w tej wsi zapowiedział mieszkańcom, że jest przeciwny jej powstaniu i od dłuższego czasu konsekwentnie prowadzi działania, aby nie powstała m.in. odmówił wydania decyzji środowiskowych dla tego przedsięwzięcia.

Kolejnym krokiem, który blokuje powstanie chlewni jest uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego. Sporządzając plan miejscowy, samorząd ma m.in. prawo zakazać inwestycji, które są uciążliwe dla społeczeństwa (I i II grupa uciążliwości). W ten sposób zachowuje się tereny rolne; segreguje się, w którym miejscu może coś powstać, a w którym nie. Dla terenów przeznaczonych na inwestycje można także zabronić takich, które wymagają uzyskania raportu środowiskowego.

Plan dla Żurawi powstaje na wniosek mieszkańców tej miejscowości oraz osiedla, a radni podjęli uchwałę intencyjną w tej sprawie. – Plan wyklucza budowę chlewni i liczę na to, że ona nie powstanie. Nie jestem przeciwnikiem rozwoju, ale naszej rodzimej produkcji rolniczej – powiedział Szaruga.

Obecnie jest czas na składanie uwag co do zaprojektowanego planu. Zostaną one rozpatrzone i poddane pod obrady kcyńskich radnych, a następnie dojdzie do uchwalenia samego planu. Proces ten może więc potrwać kilka miesięcy. Do 14 sierpnia mieszkańcy mają czas, aby pisemnie złożyć swoje uwagi do planu. Następnie zostaną one rozpatrzone przez burmistrza.

Uchwalenie planu wiąże się z kosztami dla gminy, a jego wysokość jest zależna od obszaru, na jakim zostanie wykonany. W przypadku Żurawi koszt jego wykonania oscylował wokół kwoty 20 tysięcy. Czy ostatecznie uchwalenie planu pomoże mieszkańcom ustrzec się przed budową chlewni w tej miejscowości okaże się już niedługo.

Oceń artykuł: 12 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (12) Zgłoś naruszenie zasad

    • -8 (20)

    Rolnik, w dniu 13-08-2019 16:08:10 napisał:

    Panie Burmistrzu co oznacza rodzima produkcja? Chlewnia na 2 000 szt nie oznacza wejścia obcego kapitału. Czy ktoś z państwa przejechał się do nowoczesnych chlewni i zobaczył jak one funkcjonują. Rolnictwo się rozwija dlaczego stopuje się inicjatywę młodego człowieka który jako nieliczny zechciał pozostać na ojcowiźnie. Jak będziemy blokować rozwój rolnictwa to dopiero zobaczycie jak wejdzie obcy kapitał. Ceny urosną do astronomicznych bo okaże się że ci co chcą produkować w Polsce nie mogą tego zrobić. Gdzie produkować żywność jak nie na wsi. Może postawmy chlewnie na rynku w Kcyni. Nie? Nie można na wsi to może w mieście?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -9 (19)

    xyz, w dniu 13-08-2019 16:44:25 napisał:

    Panie Burmistrzu blokuje Pan rozwój rolnictwa na terenie naszej gminy. Gmina Kcynia jest typowo rolnicza i jeśli nie będziemy tego widzieć to albo przejdziemy na wegetarianizm albo umrzemy z głodu. Panie Burmistrzu czy jest Pan gotów ponieść odpowiedzialność za śmierć człowieka? Wiem, że są to mocne słowa i może wyjęte z kapelusza ale już teraz można w tv zobaczyć spoty o klęsce suszy, głodu itd. Kcynia umiera i nic i nikt już tego nie zatrzyma. Zaraz zamiast Pana Burmistrza będzie Pan Wójt a potem zostaniemy wciągniecie przez Szubin albo Gołańcz.

    odpowiedz

    • 10 (20)

    Nick, w dniu 13-08-2019 17:35:53 napisał:

    Nie podpisywac zgody na smrod!!!

    odpowiedz

    • -7 (19)

    buhaha, w dniu 13-08-2019 17:38:25 napisał:

    burmistrz nie ma pojęcia skąd się biorą pieniądze w kasie gminnej ale tak wybralimy

    odpowiedz

    • 1 (5)

    Xl, w dniu 14-08-2019 09:20:39 napisał:

    Niech ten co na ojcowiznie zostaje pracuje jak ojciec go nauczył i wychowania na zdrowej żywności Teraz liczy się tylko obrut kasy o somsiadach już się nie pamięta co do zdrowia okaże się później będę to obserwował

    odpowiedz

    • -5 (7)

    Ha ha, w dniu 14-08-2019 09:25:42 napisał:

    Jasne jasne jest przeciwny ha ha

    odpowiedz

    • 5 (5)

    Kibic, w dniu 14-08-2019 10:08:51 napisał:

    I ma racje jedni muszą dostosować się do unijnych wymogów dla zdrowej żywności a drudzy walą antybiotyki ile wejdzie to jest zdrowe?

    odpowiedz

    • 5 (9)

    tola, w dniu 14-08-2019 14:26:45 napisał:

    Chlewnie przemysłowe już dawno wycofywane są na zachodzie ! Tylko u nas teraz chcą je wciskać .Taka chlewnia ani miejsc pracy nie daje dodatkowych ani pieniędzy wielkich! Proszę niech hoduje ale ekologicznie, jak dawniej. Brawo za decyzje burmistrza !

    odpowiedz

    • 5 (5)

    Burmistrz tak trzymać, w dniu 15-08-2019 13:04:46 napisał:

    Nie tylko Burmistrz jest przeciwny ,ale również myślący mieszkańcy gminy Kcynia. Jak ktoś nie wie co to jest ODÓR , to niech przyjedzie do Chwaliszewa , czy nawet zatrzyma się w Królikowie....Tucz nakładczy to nie jest chów jakiś tam świnek. To jest przemysłowa hodowla bez słomy na antybiotykach. A potem ktoś ma z tego kasę, a ty kupujesz i żresz to świństwo a potem zastanawiasz się czemu dopadł cię rak.Smacznego!

    odpowiedz

    • 5 (5)

    zgadza się, w dniu 15-08-2019 13:13:05 napisał:

    Mnie to zastanawia jak tzw polscy Judasze do tzw srebników potrafią zamienić mieszkańcom życie w piekło! Chociaż jak znam takich , to w życiu mają TYLKO pieniądze i kupę gnoju, dosłownie i w przenośni

    odpowiedz

    • 4 (4)

    Przerażony , w dniu 15-08-2019 14:37:26 napisał:

    Przemysłowy chów to tylko smród, choroby A nie jakieś tam pieniądze, kosmos kasy kosztuje pobudowanie chlewni A nikt tego za darmo inwestorowi nie da,to trzeba spłacić inwestor to człowiek do roboty na takiej inwestycji ,jak w ogóle można żyć mając na podwórku fabrykę smrodu -Ale przecież tam będą takie urządzenia że smrodu nie będzie tak mówią i w ogóle czego chcą Ci którzy są przeciwni przecież młody chce się rozwijać A wszyscy są przeciwni .Jak ktoś poczytał w necie na czym polegają takie inwestycje i wie czy to grozi

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Budowa magazynów
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Szkolenie rezerwistów. Duże zaangażowanie podczas zajęć

W dniach 15-19.04.br. instruktorzy z Brygadowego Zespołu# Szkoleniowego 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili na Jachcicach rezerwę pasywną.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)