Dziś mamy 20 lutego 2019, środa, imieniny obchodzą:

06 października 2018

Czy dawna poczta zamieni się w świetlicę? Trzeba przekalkulować koszty wykupu i remontu

fot. LZ

fot. LZ

30 listopada 2013 roku z Gromadna zniknęła placówka Poczty Polskiej. Od tego czasu mieszkańcy # korespondencję wysyłają w Kcyni, zaś budynek stoi pusty. I niszczeje. A mieszkańcy mają pomysł na jego zagospodarowanie.

W ostatnim czasie pojawił się pomysł, aby zagospodarować budynek po dawnej placówce Poczty Polskiej. Stoi on w centrum wsi i jak na razie tylko straszy. A na co można zaadaptować budynek na wsi? Np. na świetlicę wiejską. Pomysł przedstawił na ostatnim zebraniu wiejskim jeden z mieszkańców. - Budynek niszczeje, a gmina mogłaby go wykupić i przeznaczyć na świetlicę wiejską. Wówczas społeczność Gromadna miałaby swój kąt, a strażacy swój. Trzeba tylko przekalkulować koszty wykupu i remontu – powiedział. - Tu się dusimy, a tam budynek się marnuje – dodał. Obecnie mieszkańcy Gromadna swoją małą świetlicę mają w budynku miejscowej OSP. Jest tam mała sala oraz kuchnia. Niedługo rozpocznie się też remont dachu, który przecieka po nawałnicy w 2017 roku.

To jednak zbyt mało. Tak duża wieś potrzebuje większej przestrzeni. Jak informuje sołtys wsi Magdalena Kwiatkowska, jest jeszcze jedno rozwiązanie. - Mamy projekt rozbudowy naszej dotychczasowej świetlicy. Zgodnie z nim, miałoby zostać dobudowane piętro i klatka schodowa – mówi. Mimo tego, sołtys zapowiedziała na zebraniu, że napisze wniosek do gminy w sprawie wykupu budynku po poczcie i będzie pod nim zbierała podpisy zainteresowanych mieszkańców.

Burmistrz Kcyni Marek Szaruga przyznał, że mieszkańcy powinni wystąpić z wnioskiem do gminy, a urzędnicy przekażą go dalej Poczcie Polskiej. Choć pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim koszty takiego przedsięwzięcia.

Czy Poczta Polska ma w planach sprzedaż budynku? Jak dotąd współpraca gminy z placówką nie układała się kolorowo. - Aby na budynku kcyńskiej poczty mógł pojawić się herb miasta potrzebowaliśmy pozwolenia. Czekaliśmy na nie 9 miesięcy. Wnioskowaliśmy także o naprawę okien, których w zasadzie nie ma, bo zamiast szyb są płyty i folie – bez skutku. W sprawie udostępnienia parkingu dla interesantów też się nie powiodło, bo pojawiła się tabliczka, że to teren prywatny. Zobaczymy, jak będzie w tym przypadku – mówi Marek Szaruga.

Rzecznik prasowy Poczty Polskiej Justyna Siwek powiedziała, że nieruchomość w Gromadnie jest przeznaczona na sprzedaż w 2019 roku. - Wywoławczą cenę sprzedaży ustalimy na podstawie wartości rynkowej nieruchomości określonej w operacie szacunkowym sporządzonym przez rzeczoznawcę majątkowego – wyjaśnia. - Działka oznaczona w ewidencji gruntów numerem 207 ma łączną powierzchnię 0,1400 ha. Znajdują się na niej budynek użytkowy o powierzchni użytkowej 89 m2 i budynek gospodarczy o powierzchni użytkowej 5,61 m2 – dodaje.

Czy dawna poczta zamieni się w świetlicę?

Oceń artykuł: 0 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (3)

  Żartownis, w dniu 10-10-2018 18:34:09 napisał:

  A nie lepiej Podpalić :D ??

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (0)

  Ja, w dniu 14-10-2018 19:06:07 napisał:

  Szkoda pieniędzy bo w straży tez nic się nie dzieje będą tylko 2 puste budynki

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szampon wiśniowy do włosów farbowanych Joanna 1l
15PLN
Stoły i krzesła - różne wzory i kolory
Sypialnia w ciemnym, orzechowym kolorze
Fotokubek klasyczny
19,90PLN
Pokój dzienny / jadalnia/ pokój młodzieżowy
Fotokubek z kolorowym wnętrzem
24,90PLN
Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)