Dziś mamy 22 stycznia 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

08 maja 2018

Cztery lata pod skrzydłami Orła Białego. Szkoła obchodziła Święto Patrona

fot. powierzone

fot. powierzone

Cztery lata temu - 2 maja 2014 roku odbyło się uroczyste nadanie imienia i sztandaru Szkole # Podstawowej w Palmierowie. Datę wybrano w sposób bardzo staranny i przemyślany.

Jest to bowiem czas, w którym szczególnie pochylamy się nad nasza narodową historią, trudnymi i chlubnymi doświadczeniami naszych przodków, a także skłaniamy się do refleksji nad własnym patriotyzmem.

W poniedziałek 7 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Palmierowie odbyły się uroczyste obchody Dnia Patrona. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu narodowego prowadząca uroczystość pani Aleksandra Kulczyńska-Milik  powitała wszystkich zebranych: panią dyrektor Jadwigę Olszak, rodziców, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi szkoły oraz wszystkich  uczniów.

Na początku do przybyłych zwróciła się pani dyrektor, która przypomniała długi i staranny wysiłek przygotowań do nadania szkole imienia oraz sztandaru. Zwróciła szczególną uwagę, że patron, jakim jest Orzeł Biały przydał naszej placówce indywidualną tożsamość wyróżniającą ją spośród innych szkół. Z dumą stwierdziła, iż z perspektywy czterech lat wspólny, głęboko przemyślany wybór społeczności szkolnej, okazał się wyborem niezwykle trafnym. Imię Orła Białego sprzyja bowiem rozbudzaniu postaw patriotycznych i moralnych, kształtowaniu szacunku do własnego państwa i symboli narodowych. Jest on znakiem odwagi i heroizmu, wzniosłości idei, potęgi, wiary i optymizmu, siły fizycznej i twórczej. Oznacza pokonywanie granic i przemierzanie przestrzeni,a jednocześnie podkreśla naszą tożsamość narodową oraz otwarcie na świat, poprzez kształtowanie świadomości młodego pokolenia. Na zakończenie złożyła wszystkim uroczyste życzenia. Nauczycielom dalszych sukcesów w pracy, kreatywności i zapału w realizacji trudnych zadań pedagogiczno-wychowawczych. Uczniom tego, by nauka w naszej szkole była fascynującą przygodą, spotkaniem z nauką, odkrywaniem tajemnic i poznawaniem siebie. Do rodziców skierowała życzenia pomyślności, zdrowia, zadowolenia i optymizmu.
Po przemówieniu pani Olszak wszyscy zebrani wysłuchali Julii Kosmatki z klasy V, która przedstawiła krótki rys historyczny obchodzonych przed kilkoma dniami świąt majowych. Następnie z przedstawieniem „Polska to bardzo ciekawy kraj” wystąpili uczniowie klasy VI. Zebrani byli świadkami wielu zabawnych dialogów, m.in. między diabłem Borutą a panem Twardowskim, krakowskim królem Krakiem a Warsem i legendarnym Lechem.

Po wyprowadzeniu sztandaru zakończyła się oficjalna część uroczystości. Po krótkiej przerwie rozpoczął się „Majówkowy turniej klas”. Każda klasa reprezentowana była przez trzyosobową drużynę, która wykazywała się wiedzą z zakresu literatury, geografii i historii Polski, polskich tradycji i świąt. Zadania dla drużyn były bardzo różnorodne. Uczniowie odpowiadali na pytania, układali puzzle, rozpoznawali zabytki, postacie, święta. Na podstawie skojarzeń z przedmiotami, podawali tytuły legend. Zabawa była przednia. Najlepszą okazała się drużyna klasy VII w składzie Alan Jagodziński, Olaf Jagodziński i Adrian Tobys. Drugie miejsce zajął zespół klasy V – Wiktoria Kowalska, Nicole Nowakowska i Amelia Boniek, trzecią lokatę zdobyła klasa VI – Kinga Bartoszek, Wiktoria Lisiecka i Weronika Ślipek, a czwartą klasa IV w składzie Julia Woźniak, Dominika Kieca i Aleksandra Jabkowska.

Po wrażeniach związanych z rywalizacją czekała na wszystkich niespodzianka. Były to urodzinowe torty upieczone przez nauczycielki - panią Anetę Wojciechowską i panią Małgorzatę Tracz. Wspólnym poczęstunkiem uczczono kolejne obchody Dnia Patrona.

Cała społeczność szkolna jest niezwykle dumna z tego, iż placówce patronuje Orzeł Biały. Jako symbol ma charakter ponadczasowy, dotyczący każdego Polaka. Patrząc na długą i bogatą historię godła jesteśmy zaszczyceni tym , że na patrona szkoły w Palmierowie obrano symbol o charakterze ponadczasowym, uosabiającym wartości najwyższe, związane z polskością i dążeniem do ideału.

materiał: Jadwiga Olszak

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)