Dziś mamy 16 czerwca 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

20 września 2018

"Ciekawość świata" wróciła po wakacjach. Gościem spotkania był dyrektor gnieźnieńskiego muzeum

fot. powierzone

fot. powierzone

Pierwsza jesienna „Ciekawość świata” poświęcona była tematyce historycznej. Gościliśmy dr Michała # Bogackiego, dyrektora Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie z wykładem zatytułowanym „Jak powstała Polska”.

W słowie wstępnym koordynatorka spotkań z ramienia Urzędu Miejskiego Justyna Makarewicz podkreślała bardzo dobre doświadczenia we współpracy z Muzeum w Gnieźnie.  Dwukrotnie korzystaliśmy z wystaw przygotowanych przez gnieźnieńską placówkę, które bezpłatnie oglądali uczniowie szkół z gminy Kcynia.

Prelekcja dr. Michała Bogackiego dotyczyła pierwszych wieków historii naszego kraju: czasów, gdy panował Mieszko, a następnie Bolesław Chrobry. Dr Michał Bogacki omówił czasy „przed Mieszkiem” – podkreślał, że 3 pokolenia wcześniej (w I poł. X w.) doszło do – jakbyśmy do dziś nazwali – „wielkiego boomu inwestycyjnego” – na terenie Wielkopolski powstało od podstaw wiele grodów. Ten fakt jest jego zdaniem dowodem na to, że musiały istnieć pierwsze elementy państwa – administracja oraz aparat przymusu, wojsko, zaangażowane w ściąganie podatków czy raczej danin rzeczowych. Te elementy – podatki, żywność oraz siła ludzkiej pracy dowodzą, że musiała już wtedy istnieć względnie zorganizowana wspólnota.  Dr Michał Bogacki przedstawił także motywy, jakie kierowały Mieszkiem I w podjęciu decyzji o chrzcie. Wskazywał, że wątpliwe, by ten obrzęd nastąpił w Gnieźnie – dużym w owym czasie ośrodku kultu pogańskiego. Mieszko I podejmując taką decyzję spotkał się z wewnętrzną opozycją kapłanów, którzy dotychczas legitymizowali jego władzę, bo tylko władca z poparciem bogów mógł zyskać posłuch wśród poddanych.

Dr Michał  Bogacki omawiając legendę o Piaście Kołodzieju wskazywał, że w państwach słowiańskich legendy dynastyczne łączy jeden element – król zawsze pochodzi z ludu. Rozwiał także popularną w ostatnim czasie tezę o tym, że Mieszko mógł być Wikingiem. Nie było państwa Wielkiej Lechii, nie znajduje potwierdzenia w źródłach także twierdzenie, że Mieszko pochodził ze Skandynawii. Dynastia Piastowska była dynastią rodzimą – podkreślał. Zawsze, gdy pojawiają się obce dynastie, jest ślad w kulturze – w naszej kulturze go nie ma – stwierdził dr Michał Bogacki.

Na koniec spotkania Justyna Makarewicz zaprosiła wszystkich do uczestnictwa w następnych spotkaniach. Najbliższa ku temu okazja będzie 4 października. Na ten dzień zaplanowane zostało spotkanie autorskie wokół biograficznej książki o ks. Janie Kaczkowskim, której autorem jest dziennikarz tygodnika Powszechnego Przemysław Wilczyński.

materiał: Justyna Makarewicz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)