Dziś mamy 28 września 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

25 listopada 2019

Ciekawa forma zajęć szkolnych. Uczniowie poznali sztukę rzeźbienia

fot. Agnieszka Bembnista

fot. Agnieszka Bembnista

Dnia 19 listopada 2019r. uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia i klas # PDP rozpoczęli cykl zajęć zawodoznawczych.

Dzięki uprzejmości właściciela Restauracji - Hotelu „Ekspresja” w Nakle nad Notecią, pana Szymona Brukwickiego oraz pani Anny Sprengel – Król, młodzież kcyńskiego „Korczaka” miała możliwość uczestniczenia w ciekawej formie zajęć szkolnych.

Z dużym zaangażowaniem oraz chęcią zdobycia wiedzy uczniowie poznali japońską sztukę rzeźbienia w owocach i warzywach zwaną „carvingiem”. Podczas zajęć p. Ania zapoznała uczniów ze sposobami zdobienia owoców i warzyw, bankietowego układania owoców na potrawach, a także opowiedziała o metodzie naturalnego konserwowania wykonanych prac. Niezwykła atmosfera panująca podczas zajęć przyczyniła się do stworzenia fantastycznych kwiatów z cukinii oraz mandarynek, koszyków z melona i arbuza, a także różnorodnych form warzywnych liści.

Powyższe zajęcia są pierwszymi zajęciami przygotowującymi młodzież Zespołu Szkół Specjalnych w Kcyni do poznawania różnorodnych zawodów, odnajdywania się w codziennej rzeczywistości poszukiwania pracy, a także wychodzenia naprzeciw niepełnosprawnościom.

Koordynatorki i pomysłodawczynie spotkania - p. Agnieszka Bembnista i p. Agnieszka Maciejewska dziękują p. Szymonowi oraz p. Ani za życzliwość, chęć dalszej współpracy i możliwość przeprowadzenia tych inspirujących zajęć.

materiał: Agnieszka Bembnista 

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 12 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)