"Ci odlatują, ci zostają". Spacer ornitologiczny z Dawidem Kilonem

fot. Justyna Makarewicz, Iwona Hernet, Joanna Zaworska
W sobotnie przedpołudnie 18 listopada br. udaliśmy się# do Ślesina, gdzie czekał już na nas Dawid Kilon - ornitolog, edukator i rysownik. Już w lipcu tego roku, gdy potężna burza uniemożliwiła nam spacer po Kcyni, umówiliśmy się na tą wyprawę. Spacer ornitologiczny pt. "Ci odlatują, ci zostają" był zamiejscową "Ciekawością świata". Uczestniczyło w nim 20 osób. Udział w spacerze był bezpłatny. Transport sfinansowała gmina Kcynia.
Od początku naszej wyprawy towarzyszyło nam wyjątkowe szczęście - dopisała pogoda i po kilku dniach opadów wyszło piękne słońce, ozłacając stoki okolicznych wzgórz i srebrząc wodę w stawach. Zobaczyliśmy mnóstwo ptactwa: eleganckie bernikle białolice, które pochodzą ze Skandynawii, kolorowego zimorodka, kołujące nad nami kilkadziesiąt żurawi i wreszcie majestatycznego orła bielika. Tego doświadczenia próżno porównywać z czymkolwiek innym. Orzeł kołował wysoko, dopiero później dotarło do nas, co to znaczy, że rozpiętość jego skrzydeł sięga 2,5 metra. Dawid Kilon pokazał nam wycięty z filcu obrys Pan Dawid bardzo ciekawie opowiadał o zwyczajach ptaków, posiłkował się także dopiero co wydaną książką swojego autorstwa pt. Ptaki Kilona. Każdy rysunek wykonany w tej książce wyszedł spod ręki Dawida Kilona.
Przechodząc pomiędzy stawami hodowlanymi podziwialiśmy jeszcze łabędzia krzykliwego, kanię rudą, siewki złote, które przycupnęły sobie na stawie, biegusy zmienne i myszołowy. Było bardzo ciekawie i wesoło, bo opowieściom towarzyszyło wiele humorystycznych anegdot. Pan Dawid w miejscach, w których spodziewał się zobaczyć ciekawe okazy rozstawiał lunetę i każdy miał okazję podziwiać w zbliżeniu poszczególne gatunki ptaków. A już moment, gdy nad nami krzyczały kołujące żurawie, każdy zapamięta na długo.
Dziękujemy bardzo Urzędowi Miejskiemu w Kcyni za sfinansowanie wyjazdu na spacer ornitologiczny. Już teraz informujemy, że pan Dawid Kilon będzie w styczniu 2024 roku gościem "Ciekawości świata".
Materiał: Justyna Makarewicz/Dźwiękowe Archiwum Kcyni
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
- Dzień pełen wróżb i magii. Andrzejki z dużą dawką humoru
- Warsztaty tworzenia makram. W klimacie nadchodzących świat
- "Żydzi w Kcyni". Nowa publikacja o lokalnej historii
- Warsztaty kulinarno-ziołowe. Tematem przewodnim potrawy z kaczki
- Święto dla twórców. Podsumowanie ich działań na rzecz kultury regionu
"Aktywny Dzisiaj dla Zdrowia w Przyszłości". Nowa edycja programu

W 2024 roku ruszy kolejna edycja programu WF z AWF#. Inicjatywa jest realizowana we współpracy Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Na realizację zadania przeznaczymy blisko 30 mln zł. Projekt jest poświęcony szeroko rozumianej profilaktyce prozdrowotnej.
(czytaj więcej)Znaczny wzrost liczby studentów z Ukrainy. Najnowszy raport OPI

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) opublikował #na portalu RAD-on najnowszy raport „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce”. Publikacja ta zawiera dane za rok akademicki 2022/2023. Tym razem najnowszą edycję raportu ekspertki i eksperci z Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI uzupełnili o dodatkowy rozdział dotyczący studentów z Ukrainy. Agresja Rosji na naszego sąsiada spowodowała wzrost liczby ludności pochodzenia ukraińskiego w Polsce, co wpłynęło także na zainteresowanie cudzoziemców ofertą edukacyjną polskich uczelni. W roku akademickim 2022/2023 liczba studentów z Ukrainy wzrosła aż o ponad 12 119 osób. Jest ich już obecnie 48 150 osób.
(czytaj więcej)Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.
(czytaj więcej)Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.
(czytaj więcej)