Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

14 lipca 2016

Cała wieś jest przeciwna. Czy siłownie wiatrowe powstaną?

fot. arch.

fot. arch.

Inwestorzy ścigają się ustawą "odległościową", mieszkańcy protestują, a gmina # zajmuje się opracowywaniem warunków środowiskowych.

Zbliża się termin podpisania przez Sejm ustawy dotyczącej turbin wiatrowych. Zgodnie z nią, odległość między turbiną wiatrową a budynkami mieszkalnymi ma wynosić 10-krotną maksymalną wysokość turbiny wiatrowej (podstawy, gondoli oraz śmigła ustawionego w pionie). Ustawę 22 czerwca podpisał prezydent. Wejdzie w życie dwa tygodnie po publikacji. W praktyce oznacza to, że tak naprawdę większość inwestycji nie będzie mogła być zrealizowana.

Pomimo tego, w gminie Kcynia są prowadzone procedury. Na terenie tej gminy już funkcjonują cztery siłownie wiatrowe (jedna tuż pod Kcynią - teren przemysłowy na południe od miasta, dwie turbiny w Iwnie oraz jedna w Malicach). Obiekty należą do małych, jak na obecne standardy. Od roku 2014 gminę Kcynia wybrało kilku inwestorów jako miejsce do budowy 36 obiektów, w tym 31 o wielkich gabarytach, 4 małych i jednej średniej wielkości. To dałoby 40 siłowni na terenie gminy z już funkcjonującymi. Inwestycje te budzą kontrowersje i protesty. Wielkie siłownie wypływają negatywnie na zdrowie ludzi i zwierząt. Niestety, mało mówi się o stanowisku Ministerstwa Zdrowia z 2012 roku, które podkreślało negatywne skutki oddziaływania tzw. "wiatraków" na zdrowie i samopoczucie ludzi oraz zwierząt.

Dodatkowo, fakt umiejscowienia turbin wiatrowych niesie za sobą także negatywne skutki ekonomiczne. Przede wszystkim, w miejscach gdzie są już siłownie wiatrowe notuje się spadek wartości nieruchomości przyległych do działek, na których są posadowione. Na tym aspekcie tracą takżę sąsiedzi właściciela gruntu, na którym stoją „wiatraki”.

Procedury w gminie Kcynia trwają. Pod koniec czerwca mieszkańcy Malic zostali poinformowani, że dla dwóch siłowni o mocy do 850 kW (wysokość do 120 m) są już zebrane dokumenty i burmistrz wyda warunki środowiskowe. To pierwszy z dokumentów, aby inwestor mógł uzyskać najważniejszą decyzję – warunki zabudowy. – RDOŚ zaopiniował raport oddziaływania na środowisko i mamy inne niezbędne dokumenty w tej sprawie. W związku z tym, burmistrz może wydać decyzję środowiskową.

Zainteresowane osoby mogą w ciągu siedmiu dni od otrzymania pisma wnieść uwagi – poinformował Adam Kaczmarek z Urzędu Miejskiego w Kcyni. To niepokoi mieszkańców Malic. W ubiegłym roku ponad 60 osób podpisało się pod protestem przeciw budowie wielkich obiektów. – Tylko jedna osoba nie złożyła podpisu. Cała wieś jest przeciwna. To spowoduje, że spadnie nam wartość nieruchomości, a ponadto będzie to szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt. Planuje się pobudować je blisko naszych domów, około 600 – 700 metrów od zabudowań mieszkalnych. Naszym zdaniem, nie może być tak, że mieszkańcom wsi ktoś chce pobudować pod nosem tak uciążliwe obiekty, nie patrząc na nasze prawo do spokojnego życia – stwierdził jeden z inicjatorów protestu Ryszard Łosowski. – Wszyscy jesteśmy przeciwni. To zahamuje rozwój naszych gospodarstw. W promieniu setek metrów od takich turbin, nic nie będziemy mogli pobudować na swoich polach. Dlaczego jakaś firma ma zarabiać naszym kosztem? – oburza się kolejny z mieszkańców.

Mieszkańcy boją się, że firma zdąży uzyskać odpowiednie decyzje, zanim ustawa wejdzie w życie. Urzędnicy podkreślają, że nie będzie to takie proste. – Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia to tylko pierwszy etap. Teraz trzeba będzie uzyskać kolejną decyzję, dotyczącą spraw budowalnych. Na tym etapie będą już uwzględniane odległości, jakie narzuca nowa ustawa – zapowiedział Adam Kaczmarek z Urzędu Miejskiego w Kcyni.

Ustawa najprawdopodobniej wejdzie w życie jutro, tj. 15 lipca. Jednak, gdy inwestor uzyska warunki zabudowy choćby dzień przed wejściem w obrót prawny nowej ustawy, to będą dla tej inwestycji obowiązywać stare przepisy prawa, zgodnie z którymi panuje brak norm odległościowych.

Oceń artykuł: 9 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (8)

    SMRODZIARZE WON!, w dniu 14-07-2016 19:55:05 napisał:

    Z elektrowni wiatrowej przynajmniej jest pożytek . Nie wiem komu ma przynieść zasmradzająca Królikowo przemysłowa chlewnia duńskich świń zlokalizowana samym centrum wioski? Przynosi zyski dzierżawcy, natomiast pazerny pseudo-rolnik ma za to parę groszy, a mieszkańcy wieczny smród i tracą zdrowie od wdychania. A kiedy jaśnie panujący utną ten szkodliwy do ludzkiego życia propceder?

    odpowiedz

    • 5 (9)

    wrrrr, w dniu 14-07-2016 20:47:35 napisał:

    zgadza sie wasze opryski gnojowki oborniki i wylewanie szamba na pole itp.przeszkadzaja bardziej niz te elektrownie

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 6 (6)

    pozdro, w dniu 15-07-2016 15:36:59 napisał:

    niech mają pretensje do tych na których polu stoi taki wiatrak bo chyba właściciel pola ma cos do gadania ? :D

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Tomek, w dniu 17-07-2016 14:41:48 napisał:

    W Holandii Danii jakoś wiatraki nie przeszkadzają. Durny ten nasz naród.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)