Dziś mamy 25 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

22 października 2018

Bo wolność krzyżami się mierzy. Zwiedzili miejsca pełne narodowych pamiątek

fot: Piotr Szybowicz

fot: Piotr Szybowicz

Uczniowie I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie brali udział w wycieczce z okazji 100-lecia # odzyskania niepodległości - w ramach projektu „Bo wolność krzyżami się mierzy, Historia ten jeden ma błąd (...)”.

W pierwszym dniu licealiści odwiedzili Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Mszę Świętą w kaplicy Matki Boskiej w intencji pielgrzymów z Szubina koncelebrował między innymi ksiądz Szymon Lewandowski. Następnie uczniowie z opiekunami zwiedzili: Bazylikę, Salę Rycerską, Arsenał, Muzeum 600-lecia, skarbiec, Bastion św. Rocha, wieżę. Po południu szubińscy licealiści udali się do drugiej stolicy Polski - Krakowa, gdzie przeszli Traktem Królewskim na Rynek Główny, odwiedzając po drodze romański kościół św. Andrzeja (klarysek) i wczesnobarokowy kościół św Piotra i Pawła (jezuicki). W czasie wolnym tylko nieliczni weszli do gotyckiego kościoła archiprezbiterialnego Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Mariackiego) ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza, który kolejnego dnia był zamknięty z powodu prac konserwatorskich. Nie udało się także wejść na Wieżę Mariacką z uwagi na panujący tam tłok.

            W drugim dniu młodzież LO zwiedziła Zamek Królewski na Wawelu, w tym między innymi Reprezentacyjne Komnaty Królewskie – na czele z Izbą Poselską i Salą Senatorską, Skarbiec Koronny i Zbrojownię i Smoczą Jamę. Udali się także do katedry wawelskiej – bazyliki archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława gdzie zobaczyli przede wszystkim Ołtarz św. Stanisława (Konfesja św. Stanisława), renesansową Kaplicę Zygmuntowską, Dzwon Zygmunt, Kryptę Wieszczów Narodowych i Groby Królewskie. Następnie licealiści podeszli pod Bramę Floriańską i Barbakan, a następnie na Rynek Główny gdzie zwiedzili renesansowe Sukiennice i mieszczące się tam Muzeum Narodowe – Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku (wyróżniają się tu: Hołd Pruski i Kościuszko pod Racławicami Jana Matejki, Szał uniesień Władysława Podkowińskiego, Pochodnie Nerona Henryka Siemiradzkiego, Śmierć Ellenai Jacka Malczewskiego, Pożegnanie Artura Grottgera i Czwórka Józefa Chełmońskiego), muzeum Podziemia Rynku (archeologiczny skansen i wystawa wykopalisk wzbogacone o multimedialne pokazy, interaktywne prezentacje. modele 3D i hologramy). Na największym średniowiecznym placu średniowiecznej Europy zobaczyli także barokowy kościół św. Wojciecha, gotycką Wieżę Ratuszową i pomnik Adama Mickiewicza. Obowiązki opiekunów wycieczki sprawowali: ksiądz Szymon Lewandowski i Piotr Szybowicz.

Materiał: Piotr Szybowicz.

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 13 10

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)