Dziś mamy 29 listopada 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

12 października 2020

Biblioteki szkolne wzbogaciły się o nowe, atrakcyjne książki

fot. Robert Koniec oraz Maria Przegiętka

fot. Robert Koniec oraz Maria Przegiętka

Do bibliotek dwóch szkół – Szkoły Podstawowej w Laskownicy oraz Zespołu Szkół #Technicznych w Kcyni trafiły w ostatnich dniach książki, zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na rok 2020.

Gmina Kcynia otrzymała na ten cel 8 000 zł dotacji celowej z budżetu państwa, która, uzupełniona o 2 000 wkładu własnego, pozwoliła na zrealizowanie zamówienia o wartości 10 tys. zł. - W wyniku dostawy książek oferta czytelnicza bibliotek szkolnych zostanie uatrakcyjniona o nowe, współczesne powieści dla dzieci i młodzieży, które, jak wierzymy, będą zachętą do rozwijania czytelniczego nawyku wśród młodych ludzi – stwierdził burmistrz Kcyni Marek Szaruga.

Jesienią 2019 r. obydwie szkoły złożyły wnioski do organu prowadzącego, które po zaopiniowaniu, zostały przesłane do Kuratora Oświaty. W lipcu 2020 roku, na podstawie podpisanej umowy z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim, Gmina Kcynia otrzymała dotację celową, która pozwoliła na przeprowadzenie procedury zakupu książek do bibliotek szkolnych.

Wśród zakupionych książek są nowości, wydane w ostatnich latach: Tatuażysta z Auschwitz, Beksińscy Magdaleny Grzebałtowskiej, Genialna przyjaciółka Eleny Ferrante czy lektury: Sklepy cynamonowe Brunona Schulza, Zdążyć przed Panem Bogiem Hanny Krall oraz Pan Tadeusz. W zamówieniu Zespołu Szkół Technicznych znalazły się także takie specjalistyczne pozycje jak: Pracownia urządzeń techniki biurowej, Pracownia aplikacji komputerowych, Administracja i eksploatacja systemów komputerowych.

Szkoła Podstawowa w Laskownicy w swoim zamówieniu ujęła m.in. takie książki dla dzieci i młodzieży jak: kilka tomów wydanych w serii Magiczne drzewo: Pojedynek, Gra, Cień smoka. W specyfikacji nie zabrakło miejsca na słowniki (m.in. Słownik ortograficzny, wyrazów obcych czy języka polskiego) czy lektury: Felix, Net i Nika i Gang Niewidzialnych ludzi, Mikołajek Rene Goscinnego, książki z serii Biuro detektywistyczne Lassego i Mai.

Lista prowadzonych przez Gminę Kcynia szkół, którym zostało udzielone wsparcie finansowe:

  1. Szkoła Podstawowa im. Miłośników Przyrody w Laskownicy, kwota dotacji z NPRCz: 4 000 zł, kwota wkładu własnego Gminy Kcynia: 1 000 zł. Łączna kwota wsparcia: 5 000 zł.
  2. Zespół Szkół Technicznych w Kcyni: kwota dotacji z NPRCz: 4 000 zł, kwota wkładu własnego Gminy Kcynia: 1 000 zł. Łączna kwota wsparcia: 5 000 zł.

Materiał: Justyna Makarewicz

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

e-Senior, czyli pomału do celu. Wystarczy przełamać opór

Już jutro, 14 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora. W tym roku prezent może być# tylko jeden – pomóc możliwie najbezpieczniej przetrwać ten trudny dla wszystkich czas. I tu zjawiamy się my ze sporą dawką internetowej wiedzy.

(czytaj więcej)
0

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto je jeść?

Aż 83 proc. Polaków zaczyna dzień od śniadania: 75% na pierwszy posiłek w ciągu #dnia wybiera kanapki. Jak przygotować pełnowartościowe śniadanie i dlaczego ten posiłek jest tak ważny dla naszego zdrowia?

(czytaj więcej)
0

Nowoczesne technologie w służbie czystości. Precz z zarazkami w łazience!

Szeroko rozumiana czystość jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek. Podwójnie zwracamy #uwagę na to, by wszystko co nas otacza było dla nas bezpieczne. Bezpieczeństwo w łazience to systematyczne pozbywanie się z niej wszelkich zarazków, bakterii, drobnoustrojów i grzybów. Na pomoc w codziennych obowiązkach przychodzą producenci, którzy poprzez stosowanie w swoich produktach nowoczesnej technologii sprawiają, że sprzątanie łazienki jest łatwe, szybkie i nie wymaga stosowanie silnych detergentów. Korzystajmy z dobrodziejstw technologicznych - dla naszego zdrowia.

(czytaj więcej)
0

Polacy unikają regularnych wizyt u stomatologa. Strach przed bólem

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie #Grupy LUX MED, jedynie 39 proc. Polaków między 25. a 60. r.ż. deklaruje wizyty u stomatologa przynajmniej raz na pół roku. Zlekceważony problem stomatologiczny, może prowadzić do poważnych chorób nie tylko zębów i jamy ustnej, ale także całego organizmu. Bakterie wywołujące stany zapalne mogą przedostawać się do innych narządów i przyczyniać się nawet do udarów mózgu czy zawałów.

(czytaj więcej)