Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

11 lipca 2020

Bezpieczne wakacje. O czym warto pamiętać?

fot. KPP Nakło nad Notecią

fot. KPP Nakło nad Notecią

Rozpoczęły się wyczekiwane przez wszystkie dzieci wakacje. Podczas letniego wypoczynku nie należy zapominać o# bezpieczeństwie.

Wakacje to przede wszystkim czas wypoczynku i zabawy. Niestety część osób korzystając z uroków lata zapomina o zagrożeniach, które spotkać można w różnych miejscach i różnych sytuacjach.

Poniżej kilka rad, o których bezwzględnie należy pamiętać podczas letniego wypoczynku:

BEZPIECZEŃSTWO NAD WODĄ

Przyczyny utonięć są rożne. Do tych najczęstszych zaliczyć można brak umiejętności pływackich lub też przecenianie swoich możliwości. Niebezpieczne jest korzystanie z kąpielisk po spożyciu alkoholu bądź podobnie działających środków. Najbezpieczniej jest korzystać z akwenów strzeżonych i odpowiednio przygotowanych, choć i w takich miejscach warto być ostrożnym. Nie należy wskakiwać do wody, czy też wrzucać do niej osób przebywających na pomostach. Przypominamy też o bezpiecznym korzystaniu ze sprzętu pływającego i bezwzględnym przestrzeganiu regulaminu wypożyczalni sprzętu.

Aby kąpiel była bezpieczna należy pamiętać o następujących zasadach:

  • Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR. Niebezpieczne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana.
  • Przestrzegaj regulaminu kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
  • Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).
  • Nie pływaj w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje silny wiatr.
  • Nie skacz rozgrzany do wody. Przed zanurzeniem w wodzie przygotuj organizm na zmianę temperatury związaną z pobytem w wodzie.
  • Nie skacz do wody, szczególnie na tzw.: "główkę".
  • Rozważnie korzystaj z materacy wodnych i innych urządzeń służących do przemieszczania się na wodzie.
  • Nigdy nie wchodź do wody po użyciu alkoholu lub środków działających podobnie.
  • Dbaj nie tylko o siebie, ale i o innych plażowiczów. Zwracaj uwagę na osoby cieszące się z uroków lata tak samo jak ty. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował twojej pomocy. Jeżeli nie będziesz czuł się na siłach, aby udzielić pomocy, to sam zwróć się o udzielenie wsparcia. 
  • Nie pływaj bezpośrednio po posiłku.
  • Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich.

BEZPIECZEŃSTWO NA SŁOŃCU

Wiele osób korzysta z kąpieli słonecznych. Pamiętać jednak należy, aby zachować umiar w przebywaniu na słońcu. Warto chronić głowę, szczególnie nakrycia głowy powinny nosić dzieci i osoby starsze. W czasie, kiedy słońce świeci najmocniej warto szukać schronienia w cieniu, a aby zapobiec oparzeniom, stosować kremy z filtrami ochronnymi. 

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS POBYTU W DOMU I W JEGO NAJBLIŻSZEJ OKOLICY

Rodzice, których dzieci większość wakacji spędzą w domu powinni zadbać o bezpieczeństwo swoich pociech. Mieszkanie to dobre miejsce do zabaw, ale należy mieć na uwadze właściwe zabezpieczenie dopływu gazu, zabezpieczenie niesprawnych gniazdek elektrycznych, schowanie w miejscu niedostępnym dla dzieci lekarstw oraz żrących środków czyszczących. 

Rodzice winni rozmawiać z dziećmi na temat niebezpieczeństw związanych z wpuszczaniem do mieszkań nieznajomych, o czym podczas pogadanek z maluchami zawsze przypominają policjanci.

Jeśli dziecko korzysta z placu zabaw przed domem, to rodzice powinni pamiętać, aby miejsce zabawy było odpowiednio przygotowane i zabezpieczone. Ci wszyscy, którzy korzystają z przydomowych basenów muszą pamiętać, aby nawet na chwilę nie pozostawiać w nich bez nadzoru dzieci.

Wyjeżdżając na urlop należy zawsze pamiętać o pozostawieniu swoim najbliższym informacji o miejscu, gdzie będziemy przebywać z podaniem adresu i alternatywnego numeru telefonu. Warto też przekazać rodzinie numery kontaktowe osób z którymi wybieramy się w podróż.

Przestrzeganie powyższych rad pozwoli na bezpieczne cieszenie się wakacyjnym odpoczynkiem.

Materiał: podkom. Justyna Andrzejewska
Oceń artykuł: 12 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Budowa hal
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)