Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

30 października 2014

Bezpieczeństwo pożarowe w okresie grzewczym

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nakle n/Not. przestrzega przed niewłaściwym użytkowaniem systemów grzewczych w obiektach mieszkalnych.

Okres grzewczy charakteryzuje się zwiększoną ilością pożarów, zwłaszcza w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych. W roku bieżącym, od początku września powstało już kilka pożarów i zadymień w budynkach mieszkalnych, jak również stwierdzono w kilku przypadkach podwyższone stężenie TLENKU WĘGLA!!!!.

Zgodnie z   Ustawą  z dnia 24 sierpnia 1991r. o ochronie przeciwpożarowej -  Osoba fizyczna, osoba prawna, organizacja korzystające ze środowiska, budynku, obiektu lub terenu są obowiązane zabezpieczyć je przed zagrożeniem pożarowym lub innym miejscowym zagrożeniem

Właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektów, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego ciekłego lub gazowego są obowiązani do usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych :

-od palenisk opalanych paliwem stałym – co najmniej 4 razy w roku
-od palenisk opalanych paliwem płynnym lub gazowym co najmniej 2 razy w roku,
-od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych  co najmniej raz w miesiącu.

W pomieszczeniach, w których odbywa się proces spalania (należy do nich zaliczyć kotłownie, kuchnie, łazienki wyposażone w podgrzewacze wody oraz coraz częściej stosowane grzewcze systemy kominkowe), trzeba również co najmniej raz w roku usuwać zanieczyszczenia z wszystkich przewodów wentylacyjnych .

Zaniedbania czyszczenia kanałów kominowych i wentylacyjnych są przyczyną  śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla!!!

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem znany jest człowiekowi jako jedna z najgroźniejszych trucizn. Ten bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku gaz jest przyczyną śmierci nie tylko samobójców ale też przypadkowych ludzi – w Polsce notuje się kilkaset zatruć rocznie! Ze względu na sposób działania czadu na ludzki organizm, gaz ten nazywany jest też cichym zabójcą.

Jest nieco lżejszy od powietrza, a to powoduje, że łatwo przenika przez ściany, stropy i warstwy ziemi.

Do organizmu czad wchłania się podczas oddychania, w płucach wiąże się z hemoglobiną, a ta jako karboksyhemoglobina ma uniemożliwiony transport tlenu, w skutek czego komórki, a w konsekwencji cały organizm staje się niedotleniony.

Należy wiedzieć, że tlenek węgla przy określonym stężeniu może być wybuchowy.

Do zaczadzenia w budynkach mieszkalnych, zwłaszcza w okresach zimowych, dochodzi na skutek tego, że wielu użytkowników mieszkań uszczelnia okna, drzwi przed zimnem, w ten sposób ograniczając wymianę powietrza - i do spalania paliwa nie dostarcza dostatecznej ilości tlenu. To jest przyczyną nie pełnego spalania paliwa w urządzeniach grzewczych, przez co właśnie powstaje tlenek węgla.

W wielu przypadkach dochodzi również do zaburzenia ciągu w przewodach kominowych i czad wydostaje się do przestrzeni mieszkalnej, zagrażając zdrowiu i życiu mieszkańców.           

Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?

• należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza, otwierając okna, a w skrajnych przypadkach wybijając szyby w oknie,
• wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia osoby ratującej; w przypadku istnienia takiego zagrożenia pozostawić do przybycia służb ratowniczych,
• wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe 999, straż pożarna 998 lub 112),
• jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie, np. metodą usta – usta oraz masaż serca,
• nie wolno wpadać w panikę, kiedy znajdziemy dziecko lub dorosłego z objawami zaburzenia świadomości w kuchni, łazience lub garażu; należy jak najszybciej przystąpić do udzielania pierwszej pomocy.

W celu ograniczenia możliwości powstania i rozprzestrzeniania się pożarów należy przestrzegać następujących zasad :

-Nie wolno ogrzewać pomieszczeń płomieniami palników kuchni gazowych działających wiele godzin ! ( praktyki takie często kończą się poważnym zatruciem ludzi ).
-Nie wolno używać urządzeń grzejnych wykonanych metodami gospodarczymi oraz nie posiadających atestów- dopuszczeń do stosowania, odpowiednich zabezpieczeń termicznych , ciśnieniowych , przeciążeniowych, lub czasowych.
-W przypadku panowania bardzo niskich temperatur powietrza nie wolno wnosić do mieszkania z dodatnią temperaturą butli gazowych propan-butan . Dopiero po ustabilizowaniu się temperatury gazu w butli do temperatury otoczenia można dokonać podłączenia .
-Urządzenia gazowe na gaz propan butan powinny być zasilane poprzez reduktor dobrany stosownie do pobory gazu .
-Piecyki gazowe muszą być poddawane corocznym przeglądom.
-Urządzenia oświetlające oraz promiennikowe ogrzewacze powietrza nie posiadają na ogół przewodów odprowadzania spalin . A ustawiane bezpośrednio w pomieszczenia powodują iż  produkty spalania emitowane są wprost do jego atmosfery . Nie należy stosować w takich pomieszczeniach jak punkty handlowe, pomieszczenia mieszkalne – niedopuszczalne jest stosowanie podgrzewaczy w sypialniach. Katalizator urządzenia nie zastępuje wentylacji .
-Butli gazowych nie wolno składować w pomieszczeniach poniżej poziomu terenu, ponieważ gaz propan butan jest cięższy  od powietrza- może zalegać i gromadzić się tworząc niebezpieczne koncentracje w mieszaninie z powietrzem , a temperatura pomieszczeń w których pozostają napełnione butle nie może przekraczać 35 0C.
-Pod żadnym pozorem nie wolno podejmować samodzielnych prób naprawy metodami gospodarczymi instalacji i urządzeń gazowych!!!
-Prowadzić badania instalacji elektrycznej zgodnie z obowiązującymi przepisami.
-Elektryczne urządzenia grzewcze należy ustawiać na podłożu niepalnym i użytkować zgodnie z zasadami określonymi przez producenta.
-Materiały palne należy składować w odległości co najmniej 0,5 m od urządzeń i instalacji, których powierzchnie mogą się nagrzewać do temperatury przekraczającej 1000 C.

Zastosowanie się do powyższych zasad bezpieczeństwa pożarowego w okresie grzewczym przyczyni się do poprawy ochrony przeciwpożarowej obiektów mieszkalnych, ochrony życia i mienia mieszkańców powiatu nakielskiego.      

mat: mł. bryg. Marcin Jędrzyński  KP PSP Nakło n/Not.

   

 

             

Oceń artykuł: 104 195

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (3)

    kszychu, w dniu 30-10-2014 12:06:34 napisał:

    jest strarz ale nie gaśi

    odpowiedz

    • 1 (1)

    internauta, w dniu 30-10-2014 15:06:38 napisał:

    to chyba pisał Krzychu z przedszkola

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Budowa hal
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)