Dziś mamy 26 października 2021, wtorek, imieniny obchodzą:

26 września 2021

Apteka za więziennym murem. Praca farmaceutów w zakładzie karnym

fot. mjr Jarosław Nurkiewicz

fot. mjr Jarosław Nurkiewicz

26 września, w dniu imienin św. Kosmy i Damiana, prekursorów farmacji# klinicznej, patronów aptekarzy i farmaceutów obchodzimy Ogólnopolski Dzień Aptekarza. W Zakładzie Karnym w Potulicach funkcjonuje dział farmacji. Głównym zadaniem zatrudnionych tam farmaceutek jest zaopatrzenie szpitala w leki, materiały opatrunkowe i wyroby medyczne. Ich praca z pozoru mało widoczna ma ogromny wpływ na ochronę zdrowia publicznego.

Wymagający zawód

Farmaceuta to zawód z tradycjami, do tego bardzo odpowiedzialny, wymagający ogromnej wiedzy. To od farmaceuty zależy, czy pacjent dostanie właściwy lek na swoje przypadłości zdrowotne. Niejednokrotnie farmaceuta staje się lekarzem „bis”, uzupełniając wiedzę pacjenta o możliwość stosowania innych leków oraz o ich sposobie dawkowania, czy też możliwości wspomagania leczenia innymi medykamentami. Wiedzę, z tego zakresu farmaceuci zdobywają na jednym z trudniejszych kierunków studiów magisterskich jakim jest farmacja. Farmaceuta może pracować w aptece bądź zająć się pracą badawczą i opracowywać nowe generacje farmaceutyków lub zająć się zdrowiem publicznym. Może również pracować w miejscu, które na co dzień jest niewidoczne, niejednokrotnie niewielu z nas wie o istnieniu apteki lub działu farmacji w więzieniu.

Apteka za więziennym murem

W Zakładzie Karnym w Potulicach istnieje Szpital i Ambulatorium z Izbą Chorych. Szpital w swojej strukturze posiada oddział zakaźny leczenia WZW, oddział gruźlicy oraz izbę chorych. Ze względu na konieczność całodobowej dostępności szpitala do leków w Zakładzie Karnym w Potulicach powstał również dział farmacji szpitalnej, który pełni funkcję apteki szpitalnej. Pracują w nim dwie farmaceutki (kierownik -magister farmacji i technik farmacji). Komórka ta, w przeciwieństwie do apteki szpitalnej, nie sporządza leków recepturowych, płynów infuzyjnych ani innych preparatów w dawkach dziennych.

Funkcja aptekarza

Najważniejszym zadaniem farmaceutek potulickiej jednostki jest zaopatrzenie szpitala w leki. W strukturach Służby Więziennej zamawianie leków odbywa w wyniku przeprowadzenia postępowania przetargowego, będącego skomplikowaną procedurą, w której bardzo dużą rolę odgrywają właśnie farmaceutki. To one muszą przewidzieć jakie leki będą potrzebne do leczenia osadzonych w najbliższym roku. Ponadto nasze farmaceutki dbają o przygotowanie apteczek lekarskich, znajdujących się w oddziałach mieszkalnych czy miejscach pracy osadzonych. Pomagają lekarzom w doborze medykamentów dla danego pacjenta. Tworzą procedury obrotów leków, szczepionek, zaopatrzenia jednostki w leki, które determinowane są Prawem Farmaceutycznym, Prawem Zamówień Publicznych czy też Prawem Finansowym.

Cisza

Wchodząc do pomieszczeń działu farmacji potulickiej czuje się specyficzny zapach przetrzymywanych tam leków, jak to w aptece. Ponadto słychać w głowie własne myśli, ze względu na panująca wszechogarniającą ciszę. Personel pracuje bowiem w dużym skupieniu, ze względu na odpowiedzialność jaka na nich spoczywa.

W Dniu Święta Aptekarza, życzymy wszystkim farmaceutom i aptekarzom, zadowolenia z wykonywania swojego zawodu, sukcesów i zdrowia, aby leki wśród których pracują nie były im potrzebne.

Materiał: kpt. Agata Zmarlik-Kufel - Zakład Karny w Potulicach

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 1 10

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Dziecko nie chce iść do szkoły. Co powinno zaniepokoić rodziców?

Problem odmowy przez dziecko pójścia do szkoły zazwyczaj nie pojawia się# 1 września. Dochodzi do tego najczęściej kilka tygodni później. Dla ustalenia prawidłowej diagnozy zachowania dziecka bardzo ważne są zarówno moment jego pełnej odmowy chodzenia do szkoły, jak i rozwój całej historii.

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)