Dziś mamy 24 sierpnia 2019, sobota, imieniny obchodzą:

07 lutego 2019

Apel pamięci i wyjątkowe przedstawienie. Oddano hołd Powstańcom Wielkopolskim

fot. MM

fot. MM

6 lutego w Kcyni zorganizowano uroczyste obchody 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Tego# dnia mieszkańcy oddali hołd nieżyjącym już bohaterom, którzy walczyli o niepodległą Polskę.

Uroczystości rozpoczęły się od porannej mszy świętej w kościele pw. Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny. Po nabożeństwie, uczestnicy obchodów udali się na kcyński cmentarz, by wziąć udział w odsłonięciu wyremontowanego pomnika/mogiły Powstańców Wielkopolskich, przy którym wartę pełnili członkowie Towarzystwa Historycznego w Kcyni. Symbolicznego „odsłonięcia” pomnika dokonali burmistrz Marek Szaruga oraz przewodniczący rady miejskiej Jan Kurant. Następnie uczniowie miejscowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących odczytali apel pamięci. Głos zabrał także Marek Szaruga. - Naszym głównym celem jest to aby miejsce, w którym dziś jesteśmy, stało się miejscem godny. To właśnie dzięki powstańcom możemy być tutaj i cieszyć się wolnością, a przede wszystkim mówić i myśleć po polsku. Powstańcy walczyli o to, byśmy my żyli w spokoju i za to należy się im cześć i chwała – powiedział. Ostatnim punktem uroczystości prowadzonych na cmentarzu było złożenie wiązanek kwiatów oraz zniczy pod pomnikiem przez delegacje reprezentujące radę miejską w Kcyni, powiat nakielski, placówki oświatowe z gminy Kcynia, Polskie Stronnictwo Ludowe, rodziny powstańców, kurkowe bractwo strzeleckie policję oraz straż pożarną.

Dalsza część wydarzeń przeniosła się do ZSO. Oprócz burmistrza, głos zabrał również honorowy obywatel gminy Kcynia Jan Polewczyński oraz starosta nakielski Tadeusz Sobol. Po patriotycznych przemówieniach, goście zostali zaproszeni na wyjątkowy program artystyczny pt. „Powiew wolności” przygotowany przez uczniów szkoły, którzy wykazali się ogromnym talentem zarówno w sferze wokalnej, jak i aktorskiej. Występ poruszył znaczną część publiczności, czego dowodem były gromkie brawa i owacje na stojąco po zakończeniu przedstawienia. Oficjalna część uroczystości zakończyła się patriotycznym akcentem – wszyscy wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

Oceń artykuł: 9 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 6 (12)

    wnuczka, w dniu 07-02-2019 11:12:56 napisał:

    Gdyby powstańcy powstali teraz to w urzędzie mało kto by się ostał. To co robicie z ta gminą woła o pomstę do nieba

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Meble systemowe Dąb Sonoma/ Biały Połysk
Budowa hal
Baterie
od 0,90PLN
Bindowanie dokumentów
od 6,00PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Elewacje
Skup i sprzedaż części
0

Mała architektura. Niewielkie elementy o dużym znaczeniu

Ogrodowe elementy dekoracyjne znajdują zastosowanie nie tylko w# przestrzeni miejskiej, ale również w indywidualnych aranżacjach wokół domu.

(czytaj więcej)
0

Nieudana podróż samolotem. Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

Sezon urlopowy to czas wzmożonego ruchu lotniczego. To właśnie w tym okresie # notowanych jest najwięcej opóźnień samolotów, odwoływane są loty i zgłaszane zagubienia bagażu.

(czytaj więcej)
0

Wytwarzamy zbyt dużo CO2. Już możemy odczuć zmiany klimatu

Dwutlenek węgla (CO2) to jeden z gazów cieplarnianych, którego nadmierna emisja # przyczynia się do niepożądanych zmian klimatycznych na świecie.

(czytaj więcej)
0

Jak pielęgnować oczy noworodka? Co powinniśmy zrobić?

Tuż po urodzeniu dzieci często borykają się z zaczerwienionymi białkami oczu, podrażnionymi # spojówkami i opuchniętymi powiekami.

(czytaj więcej)