Dziś mamy 20 kwietnia 2019, sobota, imieniny obchodzą:

07 lutego 2019

Apel pamięci i wyjątkowe przedstawienie. Oddano hołd Powstańcom Wielkopolskim

fot. MM

fot. MM

6 lutego w Kcyni zorganizowano uroczyste obchody 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Tego# dnia mieszkańcy oddali hołd nieżyjącym już bohaterom, którzy walczyli o niepodległą Polskę.

Uroczystości rozpoczęły się od porannej mszy świętej w kościele pw. Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny. Po nabożeństwie, uczestnicy obchodów udali się na kcyński cmentarz, by wziąć udział w odsłonięciu wyremontowanego pomnika/mogiły Powstańców Wielkopolskich, przy którym wartę pełnili członkowie Towarzystwa Historycznego w Kcyni. Symbolicznego „odsłonięcia” pomnika dokonali burmistrz Marek Szaruga oraz przewodniczący rady miejskiej Jan Kurant. Następnie uczniowie miejscowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących odczytali apel pamięci. Głos zabrał także Marek Szaruga. - Naszym głównym celem jest to aby miejsce, w którym dziś jesteśmy, stało się miejscem godny. To właśnie dzięki powstańcom możemy być tutaj i cieszyć się wolnością, a przede wszystkim mówić i myśleć po polsku. Powstańcy walczyli o to, byśmy my żyli w spokoju i za to należy się im cześć i chwała – powiedział. Ostatnim punktem uroczystości prowadzonych na cmentarzu było złożenie wiązanek kwiatów oraz zniczy pod pomnikiem przez delegacje reprezentujące radę miejską w Kcyni, powiat nakielski, placówki oświatowe z gminy Kcynia, Polskie Stronnictwo Ludowe, rodziny powstańców, kurkowe bractwo strzeleckie policję oraz straż pożarną.

Dalsza część wydarzeń przeniosła się do ZSO. Oprócz burmistrza, głos zabrał również honorowy obywatel gminy Kcynia Jan Polewczyński oraz starosta nakielski Tadeusz Sobol. Po patriotycznych przemówieniach, goście zostali zaproszeni na wyjątkowy program artystyczny pt. „Powiew wolności” przygotowany przez uczniów szkoły, którzy wykazali się ogromnym talentem zarówno w sferze wokalnej, jak i aktorskiej. Występ poruszył znaczną część publiczności, czego dowodem były gromkie brawa i owacje na stojąco po zakończeniu przedstawienia. Oficjalna część uroczystości zakończyła się patriotycznym akcentem – wszyscy wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

Oceń artykuł: 9 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 6 (12)

    wnuczka, w dniu 07-02-2019 11:12:56 napisał:

    Gdyby powstańcy powstali teraz to w urzędzie mało kto by się ostał. To co robicie z ta gminą woła o pomstę do nieba

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Wagi sklepowe
700PLN 500PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Szafy przesuwne
Pieczątki Colop
Usta - powiekszanie
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Zabiegi dla panów
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)