Dziś mamy 16 września 2019, poniedziałek, imieniny obchodzą:

01 sierpnia 2019

AgroEnergia. Wsparcie dla polskiej wsi

fot. MRiRW

fot. MRiRW

Ministrowie środowiska Henryk Kowalczyk i rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wzięli # udział w konferencji prasowej poświęconej nowemu programowi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „AgroEnergia”.

Celem programu „AgroEnergia” jest kompleksowe wsparcie związane z ograniczeniem negatywnego wpływu na środowisko działalności rolniczej. 

„Program priorytetowy „AgroEnergia” stanowi uzupełnienie zakresu dotychczasowych programów: Ciepłownictwo powiatowe, Energia Plus, Polska Geotermia Plus oraz Czyste powietrze i jest bezpośrednio skierowany do rolników indywidualnych chcących zainwestować m.in. w odnawialne źródła energii (OZE)” – powiedział minister Henryk Kowalczyk.

„Dotacje i preferencyjne pożyczki pomogą rolnikom zmniejszyć zużycie chociażby wody oraz poprawią znacznie efektywność energetyczną w gospodarstwach rolnych. Program to również dobra wiadomość dla środowiska, gdyż przyczyni się do poprawy efektywności energetycznej oraz  jakości powietrza na obszarach wiejskich” – powiedział minister Kowalczyk.

Całkowity budżet programu to 200 milionów złotych, z czego 120 mln przeznaczone jest na zwrotne formy finansowania, a 80 mln zł na wsparcie bezzwrotne. Rolnicy mogą otrzymywać wsparcie dla przedsięwzięć z zakresu nowych źródeł ciepła i energii elektrycznej (w tym OZE) oraz magazynów energii.

– Rozwiązania, które zawiera przedstawiony program są oczekiwane na wsi. Pomoc finansowa na inwestycje w gospodarstwach rolnych przełoży się na rzeczywiste podniesienie poziomu życia na polskiej wsi, pozwoli zlikwidować ubóstwo energetyczne oraz pewne zapóźnienia względem miast. Co najważniejsze, poprzez zastosowanie alternatywnych źródeł energii rolnicy uzyskają korzyść finansową dla swoich domowych budżetów – mówił minister Ardanowski. Dodał, że takie wsparcie funkcjonuje w wielu krajach. Jest niezwykle potrzebne i przyczynia się do wytwarzania w gospodarstwach rolnych energii odnawialnej.

– Polskie rolnictwo może być jedną wielką zieloną elektrownią. W kontekście zarówno produkcji biomasy, jak również instalowania paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła, kogeneracyjnych kotłów, a także wiatraków, tam gdzie będą one akceptowane społecznie – zaznaczył minister Ardanowski. Przypomniał, że ogłoszony przez ministra gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka Program Rozwoju Retencji, który dotyczyć będzie dużych retencji wodnych, może także służyć powstawaniu małych elektrowni wodnych w miejscu spiętrzenia wody.  

– Katalog działań, które mogą otrzymać wsparcie jest duży i zgodny z oczekiwaniami rolników – podkreślił szef resortu rolnictwa.

– Na wsi energia odnawialna ma sens z wielu powodów. Jest to zwiększenie dochodów gospodarstw, wykorzystanie naturalnego potencjału, który w rolnictwie istnieje w postaci biomasy odpadowej. To  także szalenie ważne stabilizacji energii elektrycznej w sieci – mówił minister Ardanowski w kontekście największego narażenia wsi na niedostatki energii, np. na spadki napięcia czy na wyłączanie w sytuacji kryzysu.

– Ustabilizowanie tego przez źródła lokalne, wpierane również z przedstawionego dziś programu jest ważne dla całego społeczeństwa  – podkreślił minister Ardanowski.

W ocenie Jana Krzysztofa Ardanowskiego program „AgroEnergia” wpisuje się świetnie w przyjętą, w ubiegłym tygodniu, przez Sejm ustawę o odnawialnych źródłach energii.

– Usilnie zabiegałem o to, aby w tę ustawę wpisana została możliwość tworzenia spółdzielni energetycznych, które będą rozliczały się z operatorem tylko różnicą zużytej energii. To znakomite rozwiązanie wspierające społeczeństwo obywatelskie – mówił szef resortu rolnictwa i dodał, że w działaniach tych otrzymywał duże wsparcie ze strony ministra Henryka Kowalczyka.

Według ministra Ardanowskiego wprowadzane kompleksowe, uzupełniające się i wywołujące efekt synergii programy będą dobrze służyć mieszkańcom wsi i stabilności polskiego rolnictwa.

materiał: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Oceń artykuł: 0 23

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Mieszkaniec Mroczy, w dniu 09-08-2019 14:38:31 napisał:

    Same nieroby, najgłupszy rząd jaki jest w dziejach kraju, sami kłamcy oszuści i złodzieje.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Stół rozkładany + 6 krzeseł
Meble pokojowe
Wosk nabłyszczający Joanna 130ml
9,50PLN
Konstrukcje stalowe
Meble łazienkowe
Czytniki kodów kreskowych
Botox
Mysz optyczna USB MT1091
19,90PLN
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Przewijanie noworodka. Główne zasady

Dla początkujących rodziców pierwsze przewijanie nowonarodzonego dziecka często wiąże się ze stresem, poczuciem niepewności i strachu przed ryzykiem uszkodzenia# delikatnego ciałka noworodka. Wbrew pozorom czynność ta jest bardzo prosta, należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i stosowaniu kilku zasad. Instruktarz przewijania dziecka opisuje położna Renata Lustyk – laureatka konkursu „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Przegapione wakacje? Jesienią odpoczniesz znacznie taniej

Okres urlopowy dobiega końca, a większość z nas wakacje ma już za sobą. Jednak ci, którzy dopiero planują odpoczynek, nie powinni się martwić.# To właśnie jesienią linie lotnicze oferują atrakcyjne ceny biletów, a noclegi w europejskich miastach stają się zdecydowanie tańsze.

(czytaj więcej)
0

Ile osób nosi twoje nazwisko? Sprawdź w kopalni danych

Zastanawialiście się kiedyś, ile osób w Polsce nosi Wasze nazwisko? A może chcecie wiedzieć, jakie nazwisko jest w Polsce najpopularniejsze? # Mamy odpowiedzi na te pytania. Z pomocą przychodzi nasz portal Dane.gov.pl.

(czytaj więcej)