Aby wakacje były bezpieczne. Kilka ważnych zasad

fot.pow
Jutro (19.06.19) uczniowie kończą rok szkolny i rozpoczynają długo wyczekiwane wakacje.# Wakacje to przede wszystkim czas wypoczynku i zabawy. Bardzo ważne jest, aby po powrocie wakacyjny czas młodzież wspominała z radością, a aby tak było wakacje muszą być bezpieczne.
Wielu podczas korzystania z uroków lata zapomina o zagrożeniach, które spotkać można w różnych miejscach i różnych sytuacjach. Tym bardziej, że wakacje to czas, kiedy młodzi ludzie więcej czasu spędzają poza domem, często bez opieki i kontroli dorosłych, co sprawia, że łatwiej paść ofiarą przestępstwa czy też samemu je popełnić.
W okresie poprzedzającym wakacje policjanci powiatu nakielskiego odwiedzali uczniów w różnych szkołach i uczyli, jak należy się zachowywać w różnych sytuacjach. Wystarczy stosować się do przekazanych informacji, a wakacje będą przyjemne, wesołe i przede wszystkim BEZPIECZNE.
Poniżej kilka rad, o których bezwzględnie należy pamiętać podczas letniego wypoczynku:
BEZPIECZEŃSTWO NAD WODĄ
Przyczyny utonięć są różne. Do tych najczęstszych zaliczyć można brak umiejętności pływania lub też przecenianie swoich umiejętności pływackich. Niebezpieczne jest korzystanie z kąpielisk po spożyciu alkoholu bądź podobnie działających środków. Najbezpieczniej jest korzystać z akwenów strzeżonych i odpowiednio przygotowanych, choć i w takich miejscach warto być ostrożnym, nie należy wskakiwać do wody czy też wrzucać do niej osób przebywających na pomostach. Przypominamy też o bezpiecznym korzystaniu ze sprzętu pływającego i bezwzględnym przestrzeganiu regulaminu wypożyczalni sprzętu.
Aby kąpiel była bezpieczna, należy pamiętać o następujących zasadach bezpieczeństwa:
1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR. Niebezpieczne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana.
2. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
3. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).
4. Nie pływaj w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje silny wiatr.
5. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed zanurzeniem w wodzie przygotuj organizm na zmianę temperatury związaną z pobytem w wodzie.
6. Nie skacz do wody, szczególnie na tzw. "główkę".
7. Rozważnie korzystaj z materacy wodnych i innych urządzeń służących do przemieszczania się na wodzie.
8. Nigdy nie wchodź do wody po użyciu alkoholu lub środków działających podobnie.
9. Dbaj nie tylko o siebie, ale i o innych plażowiczów. Zwracaj uwagę na osoby cieszące się z uroków lata tak samo jak ty. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował twojej pomocy. Jeżeli nie będziesz czuł się na siłach, aby udzielić pomocy, to sam zwróć się o udzielenie wsparcia.
10. Nie pływaj bezpośrednio po posiłku.
11. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich.
BEZPIECZEŃSTWO NA SŁOŃCU
Wiele osób korzysta z kąpieli słonecznych. Pamiętać jednak należy, aby zachować umiar w przebywaniu na słońcu. Warto chronić głowę, szczególnie nakrycia głowy powinny nosić dzieci i osoby starsze. W czasie, kiedy słońce świeci najmocniej warto szukać schronienia w cieniu, a aby zapobiec oparzeniom, stosować kremy z filtrami ochronnymi.
BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS POBYTU W DOMU I W JEGO NAJBLIŻSZEJ OKOLICY
Rodzice, których dzieci większość wakacji spędzą w domu powinni zadbać o bezpieczeństwo swoich pociech. Mieszkanie to dobre miejsce do zabaw, ale należy mieć na uwadze właściwe zabezpieczenie dopływu gazu, zabezpieczenie niesprawnych gniazdek elektrycznych, schowanie w miejscu niedostępnym dla dzieci lekarstw oraz żrących środków czyszczących.
Rodzice winni rozmawiać z dziećmi na temat niebezpieczeństw związanych z wpuszczaniem do mieszkań nieznajomych, o czym podczas pogadanek z maluchami zawsze przypominają policjanci.
Jeśli dziecko korzysta z placu zabaw przed domem, to rodzice powinni pamiętać, aby miejsce zabawy było odpowiednio przygotowane i zabezpieczone. Ci wszyscy, którzy korzystają z przydomowych basenów muszą pamiętać, aby nawet na chwilę nie pozostawiać w nich bez nadzoru dzieci.
Wyjeżdżając na urlop należy zawsze pamiętać o pozostawieniu swoim najbliższym informacji o miejscu, gdzie będziemy przebywać z podaniem adresu i alternatywnego numeru telefonu. Warto też przekazać rodzinie numery kontaktowe osób, z którymi wybieramy się w podróż. Warto też pomyśleć o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia od zdarzeń losowych.
Przestrzeganie powyższych rad pozwoli na bezpieczne cieszenie się wakacyjnym odpoczynkiem.
materiał: podkom. Justyna Andrzejewska - KPP w Nakle
Autro nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
- Odholują ci auto, a ty za to zapłacisz. Ile? Od 2020 roku nowe stawki
- Pszczelarze podsumowali bieżący rok. Poruszono kilka tematów
- Na co dzień pomagają innym. Nagrodzono Wolontariuszy 2019 roku
- Najważniejsza sesja w roku. Uchwalono budżet na 2020 rok
- Na ten dzień czekało wiele osób. Centrum Akceptacji i Aktywności Społecznej już otwarte
Czekasz na paczkę od Mikołaja? Odbierz ją z mObywatelem

W emocjach i przedświątecznej gorączce można zapomnieć o wielu sprawach, a na pewno o # dowodzie osobistym. Pamiętajcie: idąc na pocztę po odbiór paczek z prezentami wystarczy telefon z aplikacją mObywatel.
(czytaj więcej)Niedziele handlowe w grudniu i 2020 roku. Kiedy sklepy będą otwarte?

Dobra wiadomość dla tych, którzy nie są gotowi jeszcze na święta. Grudzień to wyjątkowy #miesiąc ze względu na to, że sklepy otwarte będą w trzy niedziele!
(czytaj więcej)Świąteczny szał zakupów. Przez internet czy tradycyjnie? (sonda)

Świąteczny szał zakupowy trwa. W grudniu w sklepach panuje oblężenie, dlatego wiele #osób woli kupić np. prezenty bez wychodzenia z domu, czyli za pomocą internetu. Obie te formy mają swoje plusy i minusy. Jakie zakupy wybieracie?
(czytaj więcej)Święta z kredytem lub pożyczką? Na co warto zwrócić uwagę

Okres świąteczno-noworoczny oznacza dla wielu osób spotkania z # rodziną, przyjaciółmi i znajomymi.
(czytaj więcej)