Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

17 września 2020

81 lat temu Sowieci napadli na Polskę. Rocznicę uczczono w Kcyni

fot. Anna Duda-Nowicka

fot. Anna Duda-Nowicka

W dniu 17 września 1939 r., niecałe trzy tygodnie od agresji Niemiec hitlerowskich #na nasz kraj, Związek Sowiecki zaatakował Polskę. Zaatakował bez formalnego wypowiedzenia wojny.

Od godziny 3 do 6 nad ranem wojska sowieckie na całej długości przekroczyły wschodnią granicę. Agresja była praktyczną realizacją zapisów tajnego protokołu dodatkowego, będącego załącznikiem do paktu o nieagresji zawartego w sierpniu 1939 roku pomiędzy Ministrami Spraw Zagranicznych Rzeczy i Związku Sowieckiego: Ribbentropem i Mołotowem. W tajnym protokole w istocie dokonano podziału terytorium Polski, zaznaczając niemiecką i radziecką strefę wpływów. Związek Sowiecki w pierwszych dniach września zachowywał pozory neutralności - Stalin czekał, jakie stanowisko wobec napaści na Polskę zajmą mocarstwa - Anglia i Francja. Napaść Armii Czerwonej była zaskoczeniem dla władz polskich i ostatecznie przyczyniła się do podjęcia decyzji o ewakuacji władz państwowych do Francji przez Rumunię. Z chwilą agresji Związku Sowieckiego dla ludności polskiej zamieszkałej na Kresach Wschodnich, na terenach zajętych przez wojska sowieckie rozpoczął się okres terroru, prześladowań, aresztowań, pracy przymusowej, zsyłek. (oprac. na podst. www.dzieje.pl)

81. rocznicę napaści ZSRR na Polskę uczczono także w Kcyni - przedstawiciele władz gminy: Burmistrz Kcyni Marek Szaruga wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Janem Kurantem złożyli okolicznościowe wiązanki kwiatów w miejscach pamięci: przy tablicach katyńskich umieszczonych na ścianie kościoła pw. WNMP w Kcyni oraz przy tablicy upamiętniającej zamordowanie przez Niemców burmistrza Stefana Drożdżyńskiego w dniu 16.09.1939 r. W ten sposób uczczono pamięć zabitych i pomordowanych w czasie II wojny światowej, którzy zginęli w wyniku napaści hitlerowskich Niemiec i Związku Sowieckiego.

Materiał: Justyna Makarewicz

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie.

Oceń artykuł: 11 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)