Dziś mamy 25 października 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

17 września 2020

81 lat temu Sowieci napadli na Polskę. Rocznicę uczczono w Kcyni

fot. Anna Duda-Nowicka

fot. Anna Duda-Nowicka

W dniu 17 września 1939 r., niecałe trzy tygodnie od agresji Niemiec hitlerowskich #na nasz kraj, Związek Sowiecki zaatakował Polskę. Zaatakował bez formalnego wypowiedzenia wojny.

Od godziny 3 do 6 nad ranem wojska sowieckie na całej długości przekroczyły wschodnią granicę. Agresja była praktyczną realizacją zapisów tajnego protokołu dodatkowego, będącego załącznikiem do paktu o nieagresji zawartego w sierpniu 1939 roku pomiędzy Ministrami Spraw Zagranicznych Rzeczy i Związku Sowieckiego: Ribbentropem i Mołotowem. W tajnym protokole w istocie dokonano podziału terytorium Polski, zaznaczając niemiecką i radziecką strefę wpływów. Związek Sowiecki w pierwszych dniach września zachowywał pozory neutralności - Stalin czekał, jakie stanowisko wobec napaści na Polskę zajmą mocarstwa - Anglia i Francja. Napaść Armii Czerwonej była zaskoczeniem dla władz polskich i ostatecznie przyczyniła się do podjęcia decyzji o ewakuacji władz państwowych do Francji przez Rumunię. Z chwilą agresji Związku Sowieckiego dla ludności polskiej zamieszkałej na Kresach Wschodnich, na terenach zajętych przez wojska sowieckie rozpoczął się okres terroru, prześladowań, aresztowań, pracy przymusowej, zsyłek. (oprac. na podst. www.dzieje.pl)

81. rocznicę napaści ZSRR na Polskę uczczono także w Kcyni - przedstawiciele władz gminy: Burmistrz Kcyni Marek Szaruga wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Janem Kurantem złożyli okolicznościowe wiązanki kwiatów w miejscach pamięci: przy tablicach katyńskich umieszczonych na ścianie kościoła pw. WNMP w Kcyni oraz przy tablicy upamiętniającej zamordowanie przez Niemców burmistrza Stefana Drożdżyńskiego w dniu 16.09.1939 r. W ten sposób uczczono pamięć zabitych i pomordowanych w czasie II wojny światowej, którzy zginęli w wyniku napaści hitlerowskich Niemiec i Związku Sowieckiego.

Materiał: Justyna Makarewicz

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie.

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Makaronu. Można stworzyć z niego proste i pyszne dania

Jesienne weekendy to doskonała okazja do szukania nowych pomysłów na wspólne spędzenie #czasu w domowym zaciszu. W najbliższą niedzielę nie trzeba będzie ich szukać, ponieważ 25 października obchodzimy Światowy Dzień Makaronu. To świetny pretekst, aby zaangażować wszystkich domowników w przygotowanie prostego i smacznego dania. Wystarczy 5 składników i odrobina czasu. Potrzebni będą też oczywiście miłośnicy makaronu. A takich na pewno nie brakuje, prawda?

(czytaj więcej)