Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

14 lutego 2017

75 lat temu powstała Armia Krajowa. Nie zapominamy o bohaterach

fot. CE

fot. CE

14 lutego 1942 roku na mocy rozkazu gen. Władysława Sikorskiego powołano Armię Krajową z # przemianowanego Związku Walki Zbrojnej.

Armia Krajowa była największym i świetnie zorganizowanym podziemnym wojskiem w okupowanej Europie.

W jej skład weszło blisko 200 organizacji wojskowych.

Armię Krajową powołano, aby scalić polskie konspiracyjne oddziały zbrojne, by mogły być podporządkowane rządowi RP w Londynie.

Głównym celem działań Armii Krajowej było prowadzenie walk zmierzających do odzyskania niepodległości. Żołnierze AK organizowali i prowadzili samoobronę oraz tworzyli podwaliny pod powstanie, które miało wybuchnąć kiedy siły militarne Niemiec znajdą się w osłabieniu.

Dowódcami AK byli generałowie: Stefan Rowecki "Grot" - do 30 czerwca 1943 roku, Tadeusz Komorowski "Bór" - do 2 października 1944 roku, Leopold Okulicki "Niedźwiadek" - do 19 stycznia 1945 roku.

Terenowa struktura AK właściwie odpowiadała podziałowi administracyjnemu kraju jaki obowiązywał przed wybuchem wojny.

W latach 1942-1945 oddziały AK dokonały ponad 110 tysięcy akcji zbrojno-dywersyjnych. Żołnierze Armii Krajowej zostali uznani za kombatantów przez Wielką Brytanię dopiero 29 sierpnia 1944 roku, a Stany Zjednoczone 3 września 1944 roku.

Poza akcjami zbrojnymi skutecznym elementem walki z wrogiem była  działalność informacyjno-propagandowa. Dzięki niej podtrzymywano opór ludności i mobilizowano ją do walki. Wydawano prasę konspiracyjną, wydawnictwa i ulotki.

Najważniejszym działaniem zbrojnym przeciwko okupantowi było Powstanie Warszawskie (1 sierpnia 1944 r.), jako część szeroko zakrojonej akcji "Burza". Klęska powstania 3 października stanowiła niejako początek końca nadwerężonych struktur AK.

Po zakończeniu wojny żołnierze AK byli prześladowani przez władze komunistyczne. Osadzano ich w więzieniach, torturowano, wydawano na nich wyroki śmierci. Wszelkie informacje na temat tej organizacji były poddane cenzurze. Władze komunistyczne dążyły do tego, aby pamięć o żołnierzach Armii Krajowej nie przetrwała. Po wojnie żołnierze AK walczyli o niepodległą Polskę stawiając opór sowietyzacji Polski. Stali się Żołnierzami Wyklętymi, o których dopiero od niedawna przywracana jest pamięć. 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". 

Oceń artykuł: 34 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad

    • 22 (26)

    Uygr, w dniu 14-02-2017 17:56:07 napisał:

    14 lutego tylko Walentynki się liczą.Szkoda.AK 1942 Pamiętajmy

    odpowiedz

    • 26 (26)

    Jj, w dniu 14-02-2017 20:13:45 napisał:

    Chwała boheterom

    odpowiedz

    • 18 (26)

    Włościanka, w dniu 14-02-2017 20:34:26 napisał:

    Niestety burmistrz nie widzi potrzeby zmian nazw ulic. Od kilku lat piszę podania i czekam na nadanie swojej ulicy im. Wileńskiego Okręgu AK. W mojej wsi miejscowy kacyk nadaje nazwy bez konsultacji z jedynymi mieszkankami.

    odpowiedz

    • 20 (20)

    AK, w dniu 14-02-2017 21:23:35 napisał:

    Cześć i chwała bohaterom!!!

    odpowiedz

    • 24 (24)

    rozważający, w dniu 14-02-2017 21:27:15 napisał:

    Byli odważni, nieugięci i ich patriotyczna postawa nadal jest godnym przykładem do naśladowania. Honor, Waleczność i Miłość do Ojczyzny, to były wartości, którymi kierowali się Ci Szlachetni Polacy. W obecnych czasach coraz więcej Polskiej Młodzieży chcącej naśladować wzorce, które przyświecały Żołnierzom Armii Krajowej. Mówi się, że tylko narody szanujące swoją historię i bohaterów są silne i nie da się ich pokonać. Chwała Wam i Wielkie Wyrazy Uznania za Wasz niesłychany trud i oddanie w obronie Polski Dzielni Żołnierze Armii Krajowej.

    odpowiedz

    • -16 (28)

    Rydzyk Złodziej, w dniu 14-02-2017 22:56:03 napisał:

    Żołnierze Wyklęci, w koszulce zaklęci.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 3 (3)

    karolina, w dniu 15-02-2017 08:17:12 napisał:

    nie lubili akowcow wystarczyl swiadek by dostac emeryturke 2lata mial np...i bral ???????????????

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)