Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

30 października 2019

60-lecie Szkoły w Rozstrzębowie. Odbyły się oficjalne uroczystości

fot. Ewa Hałas

fot. Ewa Hałas

W piątek, 25 października br. wielkie święto obchodziła Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Korka w # Rozstrzębowie.

Uroczystość zorganizowano, aby upamiętnić postać patrona placówki i jego wielki wkład włożony w powstanie tzw. „nowego” budynku szkoły, który został otwarty w 1959 r. Przypomnieć w tym miejscu należy, że początki szkolnictwa na tym terenie sięgają jeszcze czasów zaborów.

Rangę jubileuszu swą obecnością podkreślili zaproszeni goście: wnuczka Kazimierza Korka p. Lidia Makowiecka z rodziną, starosta nakielski p. Tadeusz Sobol, radny powiatowy i zarazem absolwent tutejszej szkoły p. Ryszard Bagnerowski, kierownik Referatu Edukacji, Promocji, Sportu i Kultury w Urzędzie Miejskim w Kcyni p. Wojciech Jaskulski, przewodniczący Rady Gminy Kcynia p. Jan Kurant, radny gminny p. Łukasz Szczepański, sekretarz Miasta i Gminy Nakło n. Notecią p. Krzysztof Kopiszka, dyrektorzy placówek oświatowych gminy Kcynia, a przede wszystkim długoletni, byli dyrektorzy i pracownicy szkoły oraz jej absolwenci.

W swym przemówieniu dyrektor p. Małgorzata Dutkiewicz przypomniała historię szkoły, a także przekazała słowa serdecznych podziękowań wszystkim tym, którzy związani byli z rozwojem placówki oraz tworzyli jej pozytywny wizerunek w środowisku lokalnym.

Powiedziała m.in.: „Początkowo istniały równocześnie dwie szkoły w Szczepicach i w Rozstrzębowie, które były świadkami ważnych wydarzeń historycznych, takich jak powstanie wielkopolskie 1918-1919 r. (bitwa pod Szczepicami), czy też przejazdu przez Szczepice prezydenta RP (21 VII 1928 r.) Ignacego Mościckiego. Od roku szkolnego 1932/33 nauka dzieci odbywała się w 1 izbie lekcyjnej budynku szkolnego w Rozstrzębowie w tzw. „starej” szkole. Budynek szkolny w Szczepicach został czasowo zamknięty. Wybuch II wojny światowej przerwał na blisko 5 lat okres istnienia szkoły w Rozstrzębowie, zaś budynek został zdewastowany, podobnie jak szkoła w Szczepicach.

W III 1945 r. z wojennej zawieruchy wrócił do Rozstrzębowa Kazimierz Korek, nauczyciel zatrudniony tu od XII 1938 r. Mimo braku mebli i sprzętu szkolnego rozpoczął naukę miejscowych dzieci. W 1949 r. szkoła poszerzona została o drugą, a w 1951 r. o trzecią izbę lekcyjną.”

W roku 1959 z inicjatywy Kazimierza Korka  został oddany do użytku nowy budynek szkolny, w którym się obecnie znajdujemy. W uznaniu zasług ówczesnego kierownika w 1992 roku nadano szkole imię Kazimierza Korka.

W latach 90. z inicjatywy dyrektora Zdzisława Napierały szkoła została rozbudowana o pomieszczenia kotłowni i kuchni, dzięki czemu jest  kompleksowo ogrzewana. Przez kolejne lata szkoła w miarę możliwości jest remontowany, przybywają coraz to nowe sprzęty, pomoce dydaktyczne – tablice interaktywne, place zabaw. Wszystko po to, aby zapewnić uczniom wszechstronny rozwój.

W naszej szkole zawsze najważniejszy był i jest uczeń. Jego rozwój intelektualny i bezpieczeństwo zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Wychowankowie szkoły, którzy opuścili i nadal opuszczają nasze mury – niejednokrotnie napawają  nas dumą i poczuciem, że choć wyszli z małej wiejskiej szkoły odnoszą sukcesy w różnych dziedzinach, nie sprawiają problemów wychowawczych, są przygotowani do podejmowania nowych wyzwań. Wśród absolwentów naszej szkoły jest wielu wybitnych przedstawicieli świata nauki, kultury, medycyny, polityki, humanistów, inżynierów, nauczycieli…

Życzenia oraz okolicznościowe wiązanki kwiatów na ręce p. dyrektor złożyli przedstawiciele władz oraz obecni dyrektorzy szkół, a p. Lidia Makowiecka w ciepłych, pełnych wzruszenia słowach umożliwiła poznanie p. Kazimierza Korka, jako troskliwego dziadka, obdarzonego wieloma talentami. Wiele wykonanych przez niego prac znajduje się w Izbie Pamięci, a niektóre wystawione są w muzeach na terenie powiatu nakielskiego.

Po części oficjalnej w programie artystycznym zaprezentowali się uczniowie, którzy w piękny i wzruszający sposób ukazali dzieje szkolnictwa na terenie wsi Szczepice i Rozstrzębowo oraz przybliżyli zebranym postać Kazimierza Korka, jako inicjatora budowy budynku placówki, wielkiego człowieka zainteresowanego folklorem Pałuk, miłośnika muzyki i założyciela Wzorcowego Ogniska Muzycznego. Nauczyciela wielokrotnie odznaczanego przez władze państwowe.

W organizację uroczystości zaangażowanych było wiele osób: nauczycieli, rodziców, przedstawicieli władz, kultury i mediów, pracowników Urzędu Gminy w Kcyni itp. Nie sposób wymienić wszystkich, dlatego w tym miejscu społeczność szkolna składa serdeczne podziękowania tym, którzy przyczynili się do przygotowania obchodów święta Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Korka w Rozstrzębowie.    

materiał: Katarzyna Pawlak

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 11 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Podstawowe szkolenie łączników i zwiadowców. Zajęcia w Kowalewku

W ramach rocznego planu pracy zatwierdzonego przez #Komendę Jednostki w Kowalewku trwają zajęcia z zakresu budowy i obsługi motocykli typu Honda 125 SL, a także qadów Yamaha Grizzly 550.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień# Chorych na Hemofilię.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed niechcianymi wiadomościami. Nowe zabezpieczenia

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni świadczący #usługi SMS podłączyli się do systemu telegraf.cert.pl, służącego do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS. Dzięki czemu blokowane będą oszukańcze wiadomości SMS, które są zgodne z przygotowanymi przez CSIRT NASK wzorcami.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)