Dziś mamy 29 stycznia 2020, środa, imieniny obchodzą:

31 lipca 2019

50 mln euro dla rolników. Powstał Fundusz Gwarancji Rolnych

fot. MRiRW

fot. MRiRW

30 lipca 2019 r. na podstawie umowy zawartej pomiędzy Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi a # Bankiem Gospodarstwa Krajowego powstał Fundusz Gwarancji Rolnych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Umowę podpisali: minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski oraz reprezentujący Bank Gospodarstwa Krajowego – członek Zarządu BGK Wojciech Hann.

– Fundusz Gwarancji Rolnych to pierwszy w Polsce instrument finansowy dedykowany wyłącznie rolnikom i przedsiębiorcom przetwórstwa rolno-spożywczego, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej – podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister rolnictwa dodał, że głównym celem gwarancji w ramach PROW 2014-2020 jest ułatwienie rolnikom oraz przedsiębiorcom przetwórstwa rolno-spożywczego dostępu do kredytów inwestycyjnych oraz obrotowych.

- Gwarancje dla rolników to jeden z wielu produktów Banku Gospodarstwa Krajowego oferowanych przedsiębiorcom. Nasza dotychczasowa współpraca z komercyjnymi i spółdzielczymi bankami pozwala wykorzystać w tej ofercie jak najlepsze praktyki, dzięki czemu rolnicy będą mogli korzystać z gwarancji na dogodniejszych dla nich warunkach. To ważne z perspektywy Banku Gospodarstwa Krajowego, którego misją jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego kraju - mówi Wojciech Hann, członek Zarządu BGK.

Zgodnie z zawartą umową, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jako instytucja zarządzająca PROW 2014-2020, zapewni wkład finansowy w wysokości 50 mln euro. Ze względu na towarzyszący instrumentom gwarancyjnym efekt mnożnikowy, czyli  przyciąganie środków sektora bankowego, zaangażowanie tych środków pozwoli na wygenerowanie akcji kredytowej w wysokości ok. 1,1 mld zł, co pozwoli na sfinansowanie 1,4 tys. inwestycji.

W ten sposób wsparcie w ramach PROW 2014-2020, które do tej pory ograniczało się do wsparcia dotacyjnego, będzie kierowane do ostatecznych odbiorców także w formach o charakterze zwrotnym – w tym przypadku w formie gwarancji spłaty kredytów.

Fundusz Gwarancji Rolnych będzie stanowił element rządowego programu „Wspieranie przedsiębiorczości z wykorzystaniem poręczeń i gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego”, który wpisuje się w cele Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Jednocześnie Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi powierza BGK funkcję podmiotu wdrażającego instrument finansowy w formie gwarancji spłaty kredytów w sektorze rolno-spożywczym.

materiał: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Oceń artykuł: 2 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • -1 (3)

  Heldbaum51, w dniu 31-07-2019 14:26:28 napisał:

  Po co przelewanie kasy z instytucji do instytucji? Problemem rolnictwa dzisiaj jest brak możliwości sprzedażny bezpośredniej z gospodarstwa. Ustawa o RHD tak komplikuje życie rolnikom, ze niewiele można wyprodukować i sprzedać znajomym, do restauracji, sklepów lokalnych. Dziwne, że w Niemczech można, Francji można, Austrii można..... a u Nas podobno przepisy Unijne blokują. Chciałbym zobaczyć ile Ci u góry biorą od wielkich koncernów, żeby nie było tak jak być powinno w normalnym świecie. PIS tylko mówi.... ale nic dla ludzi nie robi- tych pracujących. Pozdrawiam

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Angela z pozdrowieniami, w dniu 31-07-2019 17:06:14 napisał:

  Rządy się zmieniają a niezmiennie metodami administracyjnymi i ekonomicznymi niszczy się rodzinne gospodarstwa rolne. Rugowanie polskiego chłopa z ziemi postępuje. Kolonizacja i restrukturyzacja rolnictwa polskiego przez likwidację niezmiennie są pilnowanie przez ludzi Polsce wrogich we wszystkich rządach to gołym okiem widać. Orban wykurzył z Węgier tucz nakładczy. U nas to jest promowane i pilnuje się niemieckiego i innego tuczu nakładczego jak oka we własnej głowie. Efekt Niemcy na nas zarabiają nawet na zwykłej świni. Embargo nałożone na Rosję skutkuje embargiem na wszystko co Polskie a my kupujemy z Rosji ropę, gaz i węgiel mimo że na węglu siedzimy. No ale jak przekrentami i metodami administracyjnymi niszczyło się i niszcz polskie kopalnie i niszcz wszystko co polskie przez lata i to bezkarnie no to mamy to co mamy - jedno zło. Kiedy będzie reforma rolna. Ziemia z folwarków dla małorolnych rolników. Kiedy likwidacja w ramach dobrostanu zwierząd i ochrony środowiska naturalnego chodowli na rusztach ???¿?????!!!!!!!!

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Kwasy...
Narożnik z funkcją spania, 6 kolorów do wyboru
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Masaż gorącymi kamieniami
Drukarki kodów kreskowych
1352PLN 985PLN
Sypialnia Dąb Sonoma i wstawki w połyskującej bieli
Sprawdzanie świateł
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł -Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiegają się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez opakowań foliowych. Dlaczego warto z nich zrezygnować?

Na całym świecie produkowane są gigantyczne ilości odpadów. Powstające każdego roku # wyroby z tworzyw sztucznych można liczyć w milionach ton.

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)