Dziś mamy 14 sierpnia 2020, piątek, imieniny obchodzą:

04 czerwca 2019

„ Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej, ani życia nie szczędzić …”

fot.pow

fot.pow

W niedzielę 2 czerwca br. o godzinie 10.00 na terenie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia# w Toruniu kolejni żołnierze 8K-PBOT wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej. Była to pierwsza przysięga kujawsko-pomorskich terytorialsów zrealizowana w trybie szkolenia podstawowego – eksternistycznego.

Ten ważny dla kujawsko-pomorskich Terytorialsów dzień rozpoczął się o godz. 10:00 na terenie CSAiU w Toruniu. Przysięgę na sztandar CSAiU złoży 22 ochotników, którzy ukończyli szkolenie podstawowe - eksternistyczne i rozpoczęli tym samym 3-letni okres szkolenia. Oficjalną część uroczystości zakończyła defilada pododdziałów 8K-PBOT.

Po zakończeniu części oficjalnej, zaproszeni goście udali się na żołnierski poczęstunek i grochówkę. Była to wyjątkowa okazja, aby porozmawiać z Terytorialsami o szkolieniu wrażeniach, jakie im towarzyszyły. Składający przysięgę żołnierze OT zasilą 81 batalion lekkiej piechoty w Toruniu. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada OT liczy już ok. 700 terytorialsów, w tym 119 kobiet. Zgodnie z Decyzją Nr 24/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 lutego 2019 roku w sprawie nadania imienia patrona i ustanowienia dorocznego święta, gen. bryg. Elżbieta ZAWACKA, ps. „Zo” została jej patronem.

Obecnie w WOT służbę pełni już ponad 20 000 żołnierzy, w tym 17 000  ochotników oraz ponad 3 000 żołnierzy zawodowych.

Formacja opiera swój potencjał na żołnierzach  - ochotnikach, którzy wstępując w jej szeregi nie muszą rezygnować ze swoich dotychczasowych aktywności.  Ilość złożonych do tej pory wniosków do służby (37 000 od początku budowy WOT) wskazuje na bezprecedensowe zainteresowanie społeczeństwa projektem. 

Formacja cieszy się dużym zainteresowaniem kobiet, które stanowią już 13% . Jest to współczynnik globalny, jednakże ostatnie powołania do służby w WOT pokazują, że nawet co piąty żołnierz jest kobietą.

Dla kogo WOT?

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to poza Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi, Marynarką Wojenną oraz Wojskami Specjalnymi - piąty rodzaj sił zbrojnych.  WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na najlepszych, polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.

O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno kobiety jak

i mężczyźni, nie pełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści.  Mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. WOT jest miejscem dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody.

Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT jest świetnym balansem pomiędzy życiem rodzinnym, zawodowym i możliwością służby dla Polski.

Dodatkową zaletą Terytorialnej Służby Wojskowej jest wspieranie indywidualnych predyspozycji, talentów i zainteresowań ochotników za pośrednictwem organizowanych kursów specjalistycznych. Dla dużej części naszych żołnierzy bardzo istotne jest to, że mogą oni pełnić służbę w pobliżu miejsca zamieszkania.

Na zainteresowanie służbą wpływ mają innowacyjne metody i narzędzia szkoleniowe stosowane w WOT. Nowym podejściem jest wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, które szkolą instruktorów w WOT.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

materiał: por. dr Diana Warchocka Rzecznik Prasowy 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej

Oceń artykuł: 7 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (16) Zgłoś naruszenie zasad

  • -1 (19)

  Obserwator, w dniu 04-06-2019 21:04:28 napisał:

  Dramat nie wojsko , lizaki powinni dostać w nagrodę , że się na strzelnicy nie postrzelili

  odpowiedz

  • 1 (7)

  Teresa, w dniu 04-06-2019 23:10:58 napisał:

  Kolejny artykuł promujący co? Pytanie do autora! Co my jako podatnicy mamy z tego, oprócz cotygodniowego tekstu o tej "para"militarnej ( nie wiem jak to nazwać) organizacji?

  odpowiedz

  • 0 (8)

  Kierowca, w dniu 05-06-2019 15:36:50 napisał:

  wielka strata pieniędzy !!!!!!! masakra co się dzieje w tym kraju , dzikim kraju

  odpowiedz

  • 1 (5)

  szubiniak, w dniu 05-06-2019 16:08:26 napisał:

  Potężna kasa na paramilitarną organizację. Te pieniądze powinny być przeznaczone na rozwój zawodowego żołnierza i modernizację sprzętu. Ruscy w razie konfliktu wciągną ich nosem.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (9)

  A. Lisiewicz, w dniu 05-06-2019 18:27:49 napisał:

  to jest dramat, pis zadłużył Polskę przez 3 lata na 110 000 000 000 zł, czyli 3 miliardy miesięcznie !!! Krach tego kraju zbliża się nieuchronnie. Hej wyborcy tego haniebnego rządu, dobrze żyje się za pożyczone pieniądze i zabrane podatnikom ? Jeszcze będziecie w nich rzucać kamieniami...niedługo wspomnicie te słowa

  odpowiedz

  • -3 (3)

  Patrioci razem, w dniu 06-06-2019 13:20:41 napisał:

  Czerwone pająki się produkują!!! Uwolnić Polskę od czerwonych pajęczyn okrągłostołowych żeby Polska była Polską. Układ okrągłostołowy trzeba wyeliminować wypalić "ogniem i mieczem" żeby Polska była Polską. Patrioci Polacy razem.

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Polacy Razem, w dniu 06-06-2019 13:25:49 napisał:

  Zabrać oligarchom okrąglostołowym czerwonej pajęczynie dać okradzionym Polakom i Polsce. !!!!!!!!

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Polacy razem, w dniu 06-06-2019 15:37:13 napisał:

  Odbolszewiczhć Polskę w każdym miejscu. To jest dramat Polsko zrzuć kajdany okrągłego stołu. To są dopiero zmarnowane i ukradzine biliony . Niech żyje wolna Polska.

  odpowiedz

  • -1 (3)

  Polsko Razem, w dniu 06-06-2019 17:30:26 napisał:

  WOT w was nadzieja że Wy Polacy patrioci uczynicie Polskę i Polaków wolnymi i sprawicie, że Polska będzie Polską. Precz z czerwoną okrągłostołową pajęczyną!!!!!!!! WOT to nie są zmarnowane pieniądze. Spółki nomenklaturowe, afera funduszu zadłużenia, podział łupków okrągło stołowych między oligarchów, uczynienie z Polski kolonii to są niewątpliwie ukradzione zmarnowane pieniądze idące w biliony złotych. Rozliczyć okrągłostołowych oligarchów. Zadośćuczynić narodowi Polskiemu.

  odpowiedz

  • -2 (4)

  zdroworozsądkowa, w dniu 06-06-2019 20:50:00 napisał:

  Jak zwykle hejt rządzi w Polsce, a chyba o to właśnie chodzi PiSowi, bo skłóconym społeczeństwem łatwiej się kieruje. Nie bronię formacji, ale też żeby ją krytykować, trzeba by mieć ku temu wiarygodne podstawy. Domniemam, że autorzy dotychczasowych wypowiedzi nigdy nie byli w wojsku, a co więcej są zwykłymi malkontentami, którym wszystko przeszkadzało, przeszkadza i będzie przeszkadzać w realizacji wyimaginowanych marzeń i nierealnych celów, będących wynikiem ich przerośniętego ego.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Marek, w dniu 06-06-2019 21:59:38 napisał:

  Gdybyś był/a rozsądny/a nie pisał/a byś w swoim hejcie, że PiS skłóca. To ty tylko tak hejtujesz propagując nieprawdę udając mega minerałem. Przerost ego? czy coś innego.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  zenobia, w dniu 06-06-2019 22:27:02 napisał:

  zdroworozsontkowa to co napisałaś to co to jest jak nie kłamliwy anty PiS hejt.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  polityczny seks, w dniu 06-06-2019 22:33:28 napisał:

  Czy Rosja nam zagraża? to Niemcy Polskę Rosjanami rozgrywają.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  info, w dniu 06-06-2019 22:49:41 napisał:

  Znam takiego jednego co to ma przerośnięte ego i znam tych co to łechcą jego przerośnięte ego spełniając jego wyimaginowane marzenia i zapewniając przerastające jego możliwości stanowiska. No i on w wojsku był. A babcia mówiła, że jego dziadek w czasie II wojny światowej służył w formacji łączności i na klapach munduru miał takie dwa pioruny. No to NATO wygląda, że też był w wojsku.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  SWS, w dniu 07-06-2019 05:41:34 napisał:

  Hejt przeciwko PiS to nie hejt. To zdrowy rozsądek dewiantki.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zabieg parafinowy
Meble kuchenne
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Torba na akcesoria fryzjerskie
82PLN
Szczotki do włosów tytanowe Termix
Wagi sklepowe
699PLN 500PLN
Budowa domu pod klucz
Oczyszczanie twarzy
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Szpik kostny jest „fabryką” krwinek. Co się dzieje, gdy pojawia się nowotwór krwi?

Ludzki organizm działa jak dobrze zaprojektowane miasto, w którym każdy element ma #określoną, istotną funkcję. I tak, rolę ulic, za pomocą których odbywa się transport niezbędnych do życia produktów - pełnią żyły i tętnice. Układ kostny jest rusztowaniem dla całego ciała, ale jednocześnie konstrukcją ochronną dla narządów wewnętrznych. Poszczególne komórki to mieszkańcy - muszą być silne i zdrowe, żeby móc stale rozbudowywać i odnawiać swoje „miasto”. Tak właśnie działa zdrowy organizm. A co się dzieje, gdy pojawia się nowotwór krwi? Jaką rolę wówczas pełni szpik?

(czytaj więcej)