Dziś mamy 13 sierpnia 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

25 września 2019

„Wilczym tropem”. W ramach projektu uczniowie wykonali fladry

fot. pow.

fot. pow.

Fladry – jedno z podstawowych zabezpieczeń zwierząt hodowlanych przed # wilkami. Pierwotnie wykorzystywane do polowań na wilki, ponieważ zwierzęta te wyraźnie boją się je przekraczać.

Fladry to czerwonego koloru tasiemki o wymiarze 60x10 cm, które montuje się na sznurze w odstępach 30-40cm i rozwiesza na ogrodzeniach gdzie pasą się zwierzęta gospodarstwa domowego.

Fladry powinny być tak zamontowane, aby zwierzęta hodowlane nie mogły ich dosięgnąć, ponieważ zdarza się tak, że potrafią je pogryź i uszkodzić. Sznur z czerwonymi taśmami powinien być tak naprężony aby wysiały one 15 cm nad ziemią.

Nie można dopuszczać do tego by tworzyły się przerwy, wynikające np. z obwiśnięcia fladr, czy też zerwania jednej z chorągiewek. Dodatkowo działania fladr może być wzmacniane przy pomocy intensywnego zapachu, np. dezodorantu, lub innymi nieprzyjemnie pachnącymi substancjami.

W ramach projektu „Wilczym tropem” uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Kcyni wykonują takie fladry, aby pomóc miejscowym rolnikom w zabezpieczeniu zwierząt, które często pasą się w bliskiej odległości od lasu.

Uczniowie bardzo chętnie i z wielkim zapałem zaangażowali się w produkcje tych zabezpieczeń, ponieważ są świadomi, że ich praca przysłuży się ochronie wilków w Polsce i naszym regionie.

materiał: Magda i Jurek Napierała

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Szpik kostny jest „fabryką” krwinek. Co się dzieje, gdy pojawia się nowotwór krwi?

Ludzki organizm działa jak dobrze zaprojektowane miasto, w którym każdy element ma #określoną, istotną funkcję. I tak, rolę ulic, za pomocą których odbywa się transport niezbędnych do życia produktów - pełnią żyły i tętnice. Układ kostny jest rusztowaniem dla całego ciała, ale jednocześnie konstrukcją ochronną dla narządów wewnętrznych. Poszczególne komórki to mieszkańcy - muszą być silne i zdrowe, żeby móc stale rozbudowywać i odnawiać swoje „miasto”. Tak właśnie działa zdrowy organizm. A co się dzieje, gdy pojawia się nowotwór krwi? Jaką rolę wówczas pełni szpik?

(czytaj więcej)