Dziś mamy 6 grudnia 2019, piątek, imieniny obchodzą:

25 września 2019

„Wilczym tropem”. W ramach projektu uczniowie wykonali fladry

fot. pow.

fot. pow.

Fladry – jedno z podstawowych zabezpieczeń zwierząt hodowlanych przed # wilkami. Pierwotnie wykorzystywane do polowań na wilki, ponieważ zwierzęta te wyraźnie boją się je przekraczać.

Fladry to czerwonego koloru tasiemki o wymiarze 60x10 cm, które montuje się na sznurze w odstępach 30-40cm i rozwiesza na ogrodzeniach gdzie pasą się zwierzęta gospodarstwa domowego.

Fladry powinny być tak zamontowane, aby zwierzęta hodowlane nie mogły ich dosięgnąć, ponieważ zdarza się tak, że potrafią je pogryź i uszkodzić. Sznur z czerwonymi taśmami powinien być tak naprężony aby wysiały one 15 cm nad ziemią.

Nie można dopuszczać do tego by tworzyły się przerwy, wynikające np. z obwiśnięcia fladr, czy też zerwania jednej z chorągiewek. Dodatkowo działania fladr może być wzmacniane przy pomocy intensywnego zapachu, np. dezodorantu, lub innymi nieprzyjemnie pachnącymi substancjami.

W ramach projektu „Wilczym tropem” uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Kcyni wykonują takie fladry, aby pomóc miejscowym rolnikom w zabezpieczeniu zwierząt, które często pasą się w bliskiej odległości od lasu.

Uczniowie bardzo chętnie i z wielkim zapałem zaangażowali się w produkcje tych zabezpieczeń, ponieważ są świadomi, że ich praca przysłuży się ochronie wilków w Polsce i naszym regionie.

materiał: Magda i Jurek Napierała

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Mikołaj na zakupach. Co też sprezentować dzieciom?

To pytanie zadaje sobie co roku niejeden Mikołaj. Co też sprezentować dzieciom?# Gra komputerowa lub na konsolę, a może nowoczesna zabawka – to bardzo popularne upominki. Jak je wybrać, by nie tylko się spodobały, ale i nie zaszkodziły?

(czytaj więcej)
0

Ciąża u kobiety po 40. roku życia. Co warto zapamiętać?

Decyzja o zajściu w ciążę to kwestia indywidualna. Coraz częściej # kobiety decydują się na nią w późniejszym wieku.

(czytaj więcej)
0

Przedświąteczne podróże. O czym pamiętać, lecąc pierwszy raz samolotem?

Okres świąteczno-noworoczny to czas lotniczego szczytu # pasażerskiego. Podróżujemy zarówno do naszych rodzin, jak i na wypoczynek w egzotyczne zakątki świata.

(czytaj więcej)
0

Imieninowy maraton w toku. Ciekawostki o Barbarach i Mikołajach

Byli Andrzeje. Trudno więc nie napisać o Barbarach i Mikołajach, czyli tegotygodniowych solenizantach. Jesteście ciekawi, co też na ich temat znaleźliśmy w naszych źródłach?

(czytaj więcej)