Dziś mamy 17 października 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

25 września 2019

„Wilczym tropem”. W ramach projektu uczniowie wykonali fladry

fot. pow.

fot. pow.

Fladry – jedno z podstawowych zabezpieczeń zwierząt hodowlanych przed # wilkami. Pierwotnie wykorzystywane do polowań na wilki, ponieważ zwierzęta te wyraźnie boją się je przekraczać.

Fladry to czerwonego koloru tasiemki o wymiarze 60x10 cm, które montuje się na sznurze w odstępach 30-40cm i rozwiesza na ogrodzeniach gdzie pasą się zwierzęta gospodarstwa domowego.

Fladry powinny być tak zamontowane, aby zwierzęta hodowlane nie mogły ich dosięgnąć, ponieważ zdarza się tak, że potrafią je pogryź i uszkodzić. Sznur z czerwonymi taśmami powinien być tak naprężony aby wysiały one 15 cm nad ziemią.

Nie można dopuszczać do tego by tworzyły się przerwy, wynikające np. z obwiśnięcia fladr, czy też zerwania jednej z chorągiewek. Dodatkowo działania fladr może być wzmacniane przy pomocy intensywnego zapachu, np. dezodorantu, lub innymi nieprzyjemnie pachnącymi substancjami.

W ramach projektu „Wilczym tropem” uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Kcyni wykonują takie fladry, aby pomóc miejscowym rolnikom w zabezpieczeniu zwierząt, które często pasą się w bliskiej odległości od lasu.

Uczniowie bardzo chętnie i z wielkim zapałem zaangażowali się w produkcje tych zabezpieczeń, ponieważ są świadomi, że ich praca przysłuży się ochronie wilków w Polsce i naszym regionie.

materiał: Magda i Jurek Napierała

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Bezpieczna droga do celu. Wybieramy materiał na modne i funkcjonalne schody

Zarówno w przestrzeniach publicznych, jak i tych przydomowych schody to codzienny widok.# Ich obecność zawdzięczamy zwykle ukształtowaniu terenu, które sprawia, że zastosowanie płaskiej nawierzchni nie jest możliwe. Aby spełniały swoją funkcję, były bezpieczne, a do tego niezwykle atrakcyjne wizualnie powinny zostać wykonane z przeznaczonych do tego okładzin. Jaki materiał spisze się w tym przypadku najlepiej?

(czytaj więcej)
0

Wyprawa z naszym pupilem. Jak bezpiecznie i komfortowo podróżować samolotem

Domowe zwierzęta coraz częściej traktowane są jako pełnoprawni członkowie rodzin.# Oznacza to, że podróżują z nami na wakacje czy dłuższe, zagraniczne wyjazdy do pracy. Choć transport psa lub kota drogą lotniczą nie jest już dziś wielkim kłopotem, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

(czytaj więcej)
0

Urząd dzwoni do obywatela. Sejm przyjął zmiany

Przyspieszenie załatwiania spraw urzędowych – to nasz cel. Dzięki przyjętym wczoraj przez Sejm zmianom, które zaproponowaliśmy w ustawie o informatyzacji, będzie szybciej i skuteczniej.

(czytaj więcej)
0

Problemy emocjonalne kobiet w ciąży. Co warto wiedzieć?

Ciąża i oczekiwanie na dziecko to jeden z najważniejszych etapów w # życiu kobiety.

(czytaj więcej)