Dziś mamy 24 stycznia 2020, piątek, imieniny obchodzą:

13 grudnia 2019

„Ortografia im niestraszna”. Uczniowie świetnie sobie poradzili

fot. Jadwiga Olszak

fot. Jadwiga Olszak

12 grudnia 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Palmierowie odbyła się # szesnasta już edycja Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego pod hasłem „Choć ortografia przeraża nas, walkę z błędami zacząć czas!”.

W tegorocznym turnieju brało udział sześć szkół podstawowych gminy Kcynia: Rozstrzębowo, Kcynia, Sipiory, Dziewierzewo, Laskownica oraz gospodarze.

Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas czwartych, piątych i szóstych. Przygotowały go nauczycielki z Palmierowa: Aleksandra Kulczyńska-Milik, Aneta Wojciechowska i Małgorzata Tracz. Celem zmagań było budzenie wśród dzieci motywacji do pogłębiania wiedzy z dziedziny ortografii, kształcenie szacunku od mowy ojczystej oraz integracja środowisk szkolnych gminy Kcynia.

Tegoroczny test składał się z 19 różnego typu zadań. Na jego rozwiązanie uczniowie mieli 60 minut. Łącznie do zdobycia było 340 punktów. Po zakończeniu pracy znawcy ortografii udali się na poczęstunek, a potem zaproszeni zostali na salę gimnastyczną, gdzie czekała na nich niespodzianka w postaci satyrycznego przedstawienia teatralnego „Kopciuszek inaczej” w wykonaniu uczniów klas V i VII szkoły w Palmierowie, pod kierunkiem p. Magdaleny Nogowskiej i p. Jolanty Reiwer.

Jury w składzie: p. Aneta Wojciechowska, p. Dorota Pater, p. Katarzyna Pawlak, p. Iwona Musiał, p. Edyta Kaczmarek sprawdzało zakodowane testy i wyłoniło zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie (Zofia Kubalewska, Dawid Kiliński, Błażej Świtniewski), II ex aequo – zespół ze Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni (Anita Chudzik, Natalia Kosińska, Jakub Wessołowski) i zespół ze Szkoły Podstawowej im. Miłośników Przyrody w Laskownicy (Amelia Stróżyńska, Marcelina Lewandowska, Jakub Janke), a III drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Korka w Rozstrzębowie (Olga Flig, Julia Chojnacka, Piotr Karabasz).

Za udział w konkursie opiekunki wszystkich drużyn z rąk p. dyrektor Jadwigi Olszak otrzymały dla swoich szkół pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe w postaci słowników, a uczniowie nagrody książkowe, czasopisma, notesy, kubki oraz artykuły piśmiennicze.

Tytuł Mistrza Ortografii po raz drugi uzyskał Błażej Świtniewski z Dziewierzewa. Zdobył aż 335 punktów. Za swą wiedzę został dodatkowo wyróżniony dyplomem oraz nagrodami rzeczowymi.

Na zakończenie pani dyrektor podziękowała wszystkim za przybycie i pogratulowała ogromu wiedzy ortograficznej. Uczestnicy, ich opiekunowie oraz gospodarze stanęli tradycyjnie do pamiątkowej fotografii. Mimo konkursowego stresu, w czasie całej  imprezy panowała przyjazna atmosfera, a na twarzach przybyłych do Palmierowa młodych ludzi gościł uśmiech.

Upominki na potrzeby konkursu sponsorowała Gmina Kcynia, Szkoła Podstawowa w Palmierowie oraz Wydawnictwo Nowa Era, którym organizatorki składają ogromne podziękowania.

materiał: Jadwiga Olszak

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł -Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiegają się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez opakowań foliowych. Dlaczego warto z nich zrezygnować?

Na całym świecie produkowane są gigantyczne ilości odpadów. Powstające każdego roku # wyroby z tworzyw sztucznych można liczyć w milionach ton.

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)