Dziś mamy 28 września 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

13 grudnia 2019

„Ortografia im niestraszna”. Uczniowie świetnie sobie poradzili

fot. Jadwiga Olszak

fot. Jadwiga Olszak

12 grudnia 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Palmierowie odbyła się # szesnasta już edycja Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego pod hasłem „Choć ortografia przeraża nas, walkę z błędami zacząć czas!”.

W tegorocznym turnieju brało udział sześć szkół podstawowych gminy Kcynia: Rozstrzębowo, Kcynia, Sipiory, Dziewierzewo, Laskownica oraz gospodarze.

Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas czwartych, piątych i szóstych. Przygotowały go nauczycielki z Palmierowa: Aleksandra Kulczyńska-Milik, Aneta Wojciechowska i Małgorzata Tracz. Celem zmagań było budzenie wśród dzieci motywacji do pogłębiania wiedzy z dziedziny ortografii, kształcenie szacunku od mowy ojczystej oraz integracja środowisk szkolnych gminy Kcynia.

Tegoroczny test składał się z 19 różnego typu zadań. Na jego rozwiązanie uczniowie mieli 60 minut. Łącznie do zdobycia było 340 punktów. Po zakończeniu pracy znawcy ortografii udali się na poczęstunek, a potem zaproszeni zostali na salę gimnastyczną, gdzie czekała na nich niespodzianka w postaci satyrycznego przedstawienia teatralnego „Kopciuszek inaczej” w wykonaniu uczniów klas V i VII szkoły w Palmierowie, pod kierunkiem p. Magdaleny Nogowskiej i p. Jolanty Reiwer.

Jury w składzie: p. Aneta Wojciechowska, p. Dorota Pater, p. Katarzyna Pawlak, p. Iwona Musiał, p. Edyta Kaczmarek sprawdzało zakodowane testy i wyłoniło zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie (Zofia Kubalewska, Dawid Kiliński, Błażej Świtniewski), II ex aequo – zespół ze Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni (Anita Chudzik, Natalia Kosińska, Jakub Wessołowski) i zespół ze Szkoły Podstawowej im. Miłośników Przyrody w Laskownicy (Amelia Stróżyńska, Marcelina Lewandowska, Jakub Janke), a III drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Korka w Rozstrzębowie (Olga Flig, Julia Chojnacka, Piotr Karabasz).

Za udział w konkursie opiekunki wszystkich drużyn z rąk p. dyrektor Jadwigi Olszak otrzymały dla swoich szkół pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe w postaci słowników, a uczniowie nagrody książkowe, czasopisma, notesy, kubki oraz artykuły piśmiennicze.

Tytuł Mistrza Ortografii po raz drugi uzyskał Błażej Świtniewski z Dziewierzewa. Zdobył aż 335 punktów. Za swą wiedzę został dodatkowo wyróżniony dyplomem oraz nagrodami rzeczowymi.

Na zakończenie pani dyrektor podziękowała wszystkim za przybycie i pogratulowała ogromu wiedzy ortograficznej. Uczestnicy, ich opiekunowie oraz gospodarze stanęli tradycyjnie do pamiątkowej fotografii. Mimo konkursowego stresu, w czasie całej  imprezy panowała przyjazna atmosfera, a na twarzach przybyłych do Palmierowa młodych ludzi gościł uśmiech.

Upominki na potrzeby konkursu sponsorowała Gmina Kcynia, Szkoła Podstawowa w Palmierowie oraz Wydawnictwo Nowa Era, którym organizatorki składają ogromne podziękowania.

materiał: Jadwiga Olszak

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)