Dziś mamy 20 czerwca 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

06 kwietnia 2019

„Czwarta edycja potyczek z historią”. Powstanie Warszawskie tematem przewodnim

fot. pow

fot. pow

5 kwietnia 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Palmierowie odbyła się czwarta edycja# Gminnego Konkursu Historycznego, zorganizowana przez gospodarzy oraz Szkołę Podstawową im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie.

Tematyka tegorocznego konkursu obejmowała zagadnienia związane z Powstaniem Warszawskim 1944 r. W 2019 roku przypada bowiem 75. rocznica  tego niezwykłego zrywu.  W  turnieju brało  udział piętnaścioro uczniów z pięciu szkół podstawowych gminy Kcynia: Mycielewa, Kcyni, Rozstrzębowa, Dziewierzewa oraz Palmierowa.                                                                      

Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas czwartych, piątych, szóstych, siódmych i ósmych. Miał charakter rywalizacji indywidualnej. Przygotowali go nauczyciele: Aleksandra Kulczyńska-Milik z Palmierowa oraz Grzegorz Kruś z Dziewierzewa. Celem zmagań było przede wszystkim przybliżenie, popularyzacja i utrwalenie wiedzy o historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem tematyki Powstania Warszawskiego oraz kształtowanie postaw patriotycznych i zasad zdrowej rywalizacji.
Pierwsze słowa do zebranych skierowała Pani dyrektor szkoły w Palmierowie Jadwiga Olszak, która w imieniu organizatorów podziękowała wszystkim za przybycie i za chęć zmierzenia się z tak trudną materią, jaką jest historia. Po uroczystym powitaniu rozpoczęto rozwiązywanie testu, który składał się z 40 różnego typu zadań. Uczestnicy mieli na to 60 minut. Do zdobycia było 60 punktów. Po zakończeniu pracy, uczniowie otrzymali słodki poczęstunek w postaci pączków, a jury, składające się z opiekunów i nauczycieli przybyłych z dziećmi, sprawdzało zakodowane testy.
O godzinie 1045 wszyscy goście i społeczność szkoły w Palmierowie zebrali się na sali gimnastycznej, by obejrzeć, przygotowaną przez uczniów klas VI i VII, inscenizację tematycznie związaną z konkursem. Po wzruszającym przedstawieniu nastąpiło rozstrzygnięcie zmagań i wręczenie nagród. Zadania konkursowe były trudne, poziom wyrównany, ale zawsze jest tak, że ktoś uzyska większą liczbę punktów. W tym roku zwycięzcą został Alan Jagodziński ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Palmierowie. Drugie miejsce zajął reprezentant Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni – Dominik Macierzyński. Trzecią lokatę wywalczyła Julia Nogowska ze szkoły w Mycielewie, czwartą Agata Grzechnik ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Korka w Rozstrzębowie. Wysokie miejsca uzyskali również: Alex Lisiecki z Palmierowa, Martyna Malak z Rozstrzębowa, Stanisław Wiśniewski z Kcyni oraz Piotr Czyż z Dziewierzewa. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i wartościowe nagrody rzeczowe: sprzęt elektroniczny, materiały piśmiennicze, puzzle, albumy, koszulki. Pozostali uczniowie - nagrody pocieszenia w postaci książek historycznych i notesów.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy, ich opiekunowie oraz gospodarze stanęli do pamiątkowej fotografii. Mimo konkursowego stresu, w czasie całej imprezy panowała przyjazna atmosfera, a na twarzach przybyłych do Palmierowa młodych ludzi gościł uśmiech.
Nagrody na potrzeby konkursu sponsorowali: Urząd Miejski w Kcyni, Rada Rodziców i Zespół Szkół w Dziewierzewie, Szkoła Podstawowa w Palmierowie oraz „Księgarnia Nova. Mariusz Piasecki”.

materiał: Jadwiga Olszak

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)