Dziś mamy 8 lipca 2020, środa, imieniny obchodzą:

15 listopada 2019

„Bez tego odkrycia świat wyglądałby zupełnie inaczej”. Milestone dla Jana Czochralskiego!

fot. MM

fot. MM

Co łączy Jana Czochralskiego z takimi naukowcami jak # Nikola Tesla czy Thomas A. Edison?

Od 14 listopada każdy z nich posiada swój „Milestone”, czyli najwyższe odznaczenie przyznawane przez Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników. W ostatni czwartek pamiątkowe tablice odsłonięto zarówno na kcyńskim rynku, jak i w Warszawie i Berlinie

Epokowe odkrycie kcynianina prof. Jana Czochralskiego w końcu zostało w należyty sposób uhonorowane. Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu, gdzie licznie przybyłe delegacje oraz członkowie rodziny zmarłego profesora złożyli wiązanki kwiatów na grobie Jana Czochralskiego. Dalsza część uroczystości przeprowadzona została na rynku. Zapoczątkowało ją odegranie hejnały Kcyni przez członków Orkiestry Dętej OSP oraz występ Zespołu Regionalnego Pałuki.

Następnie głos zabrał burmistrz Kcyni Marek Szaruga, witając zaproszonych gości, wśród których obecni byli m.in. prezydent Institute of Electrical and Electronics Engineers prof. Jose Moura, przewodniczący Polskiej Sekcji IEEE prof. Mariusz Malinowski, reprezentant IEEE Germany Section prof. Ralph Kennel, starosta nakielski Tadeusz Sobol oraz kcyńscy radni na czele z przewodniczącym Janem Kurantem. Goście również zabierali głos jednocześnie podkreślając w swoich wypowiedziach, jak ważne było odkrycie Jana Czochralskiego, tj metoda otrzymywania monokryształów krzemu oraz jak istotnym tytułem jest „Kamień Milowy”. – Bez tego odkrycia świat wyglądałby zupełnie inaczej – mówił prof. Jose Moura.

Po przemówieniach, przystąpiono do aktu odsłonięcia tablicy IEEE Milestone, w którym wzięli udział: Marek Szaruga, Jan Kurant, prof. Jose Moura oraz członkowie rodziny Jana Czochralskiego. Na zakończenie członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oddali trzy salwy armatnie na cześć profesora, po czym głos zabrała wnuczka Jana Czochralskiego Anna Zielińska. Co warte podkreślenia, identyczna tablica odsłonięta została także tego samego dnia w Warszawie, a dzień później również w stolicy Niemiec – Berlinie.

Oceń artykuł: 12 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 6 (8)

  Józek, w dniu 15-11-2019 13:34:33 napisał:

  Panie redaktorze proszę używać polskich nazw Milestone” znaczy Kamień milowy. Panuje głupia moda. Starsze pokolenie uczyło się języka rosyjskiego jedynie słuszny język. Nie zna języka angielskiego przetłumaczyłem Millestone translatorem.

  odpowiedz

  • 0 (14)

  JA, w dniu 15-11-2019 17:46:21 napisał:

  Kto płacił tylko to mnie interesuje.

  odpowiedz

  • 6 (10)

  Mieszkaniec , w dniu 15-11-2019 19:02:36 napisał:

  A pan Bogdan W. wszedzie chce zaistniec. Co on robi wsród dignitaży????? Wstydu chłop za grosz nie ma .

  odpowiedz

  • -4 (4)

  zenon, w dniu 18-11-2019 10:58:46 napisał:

  Tablica na środku trawnika!!!!Szkoda,że ktoś zapomniał umieścić jeszcze tabliczkę ,,Nie deptać trawników,szanuj zieleń."

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Blacharstwo
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Budowa stanu surowego
Masaż leczniczy
Bindowanie dokumentów
od 6,00PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Torba na akcesoria fryzjerskie
82PLN
Meble młodzieżowe i dziecięce
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)