Dziś mamy 17 grudnia 2017, niedziela, imieniny obchodzą:
09 maja 2017

„4 minuty warte życia”. Ćwiczyły grupy przedszkolne i dorośli

fot. Ewa Hałas oraz Aleksandra Andrzejewska

fot. Ewa Hałas oraz Aleksandra Andrzejewska

Międzyszkolny Ludowy Uczniowski Klub Sportowy Orlik Kcynia realizował projekt „4 minuty #warte życia - warsztaty pierwszej pomocy od przedszkola do seniora”.

Warsztaty skierowane były do dzieci w wieku przedszkolnym oraz do pracujących osób dorosłych z terenu gminy Kcynia. Łącznie projektem objętych zostało ok. 150 osób. Zajęcia prowadził p. Damian Garlicki, ratownik medyczny. Grupy przedszkolne ćwiczyły w dniach 13 i 20 kwietnia 2017 r., osoby dorosłe w dniu 26 kwietnia 2017 r.

Przedszkolaki uczyły się w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe i jak należy sprawdzać przytomność poszkodowanej osoby oraz w jaki sposób wezwać pomoc. Przede wszystkim Pan Damian mówił dzieciom, że należy głośno wzywać POMOCY!POMOCY! wołając tym samym dorosłą osobę, albo jeśli jest to możliwe, szybko wezwać telefonicznie pogotowie ratunkowe. Dzieci doskonale znały numery telefonów ratunkowych, od ratownika medycznego dowiedziały się w jaki sposób rozmawiać przez telefon z dyspozytorem - trzeba przedstawić się, powiedzieć ile się ma lat, powiedzieć gdzie się znajduje, co się stało i dlaczego potrzebujemy pomocy.

W trakcie prowadzonych warsztatów dzieci obserwowały oraz ćwiczyły pozycję boczną ustaloną, pracowały również na fantomach. Celem warsztatów prowadzonych przez wykwalifikowanego Ratownika Medycznego było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowi. Było to kolejne spotkanie przedszkolaków z służbami medycznymi. Mamy nadzieję, że sukcesywne spotkania przedszkolaków z ratownikami, pomogą zaszczepić ideę konieczności pomocy osobom potrzebującym i że maluchy nigdy nie przejdą obojętnie obok człowieka potrzebującego ratunku oraz będą wiedziały jak mu pomóc. Dzięki takim spotkaniom dzieci uczą się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia, a także ochronią ich własne zdrowie.

Osoby dorosłe, ćwiczyły natomiast: pozycję bezpieczną ustaloną, RKO u dzieci i osób dorosłych, właściwe wzywania pogotowia. P. Damian odpowiadał na wszystkie pytania, również te z gatunku „trudnych” i czasem niewygodnych.

Program przeprowadzonych zajęć obejmował m.in.:
• regulacje prawne dotyczące pierwszej pomocy
• bezpieczeństwo podczas udzielania pomocy przedmedycznej
• ocena funkcji życiowych u dzieci i dorosłych
• postępowanie z osobą nieprzytomną
• postępowanie w nagłym zatrzymaniu krążenia u dorosłych
• resuscytacja krążeniowo-oddechowa dzieci
• postępowanie w przypadku zakrztuszenia
• postępowanie w przypadku wstrząsu
• opieka nad dzieckiem po urazie
• postępowanie w przypadku omdleń, padaczki, cukrzycy, bólu w klatce piersiowej
• wezwanie pomocy i sprawna rozmowa z dyspozytorem
• wyposażenie apteczki

Biorący udział w szkoleniu nie kryli zadowolenia. Ciekawa, aktywna forma zajęć bez wątpienia zwiększyła ich poziom wiedzy. Warsztaty zakończone zostaną wydaniem certyfikatów dla osób biorących w nich udział.
Projekt realizowany był w ramach dotacji pozyskanej przez MLUKS Orlik Kcynia w otwartym konkursie ofert Nr 2/2017 na wykonywanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań powiatu nakielskiego w 2017 r. w zakresie ochrony i promocji zdrowia, w tym działalności leczniczej oraz promocji i organizacji wolontariatu, pod nazwą “ZDROWIE I WOLONTARIAT 2017”.

materiał: Ewa Hałas oraz Aleksandra Andrzejewska

Autorki nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 10 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Piękna na mikołajki – oczaruj go swoim wyglądem!

Mikołajki to przede wszystkim dzień obdarowywania najbliższych podarunkami. Możesz jednak sprawić, by ukochany zapamiętał ten moment na dłużej za sprawą Twojego niebanalnego wizerunku. Zadbaj o odpowiednią stylizację oraz piękny makijaż!

(czytaj więcej)
0

Wydatki w gospodarstwach domowych. Na co wydaliśmy najwięcej pieniędzy?

Urząd Statystyczny w Bydgoszczy zebrał informacje dotyczące wydatków przeciętnych #gospodarstw domowych w województwie kujawsko-pomorskim w 2016 roku. Jak dane te różnią się od tych w roku wcześniejszym?

(czytaj więcej)
0

Świąteczne bony podarunkowe do Studia Urody Lidii Gwóźdź

Nie masz pomysłu na prezent dla kogoś bliskiego? Nasz salon proponuje zakup specjalnego zaproszenia za dowolną kwotę, na usługi w naszym gabinecie.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)